Pół miliona na medykamenty
17.12.2003

Pół miliona złotych zainwestował Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o . w białostocką spółkę Diagnosis, zajmującą się dystrybucją i produkcją sprzętu medycznego domowego użytku.
 
Inwestycja
Diagnosis Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku istnieje od lipca 2002 roku. Spółka została utworzona przez trzech wspólników mających doświadczenie na rynku sprzętu medycznego, którzy postanowili rozpocząć własną działalność. – Na razie firma ma charakter regionalny, ale zamiarem Diagnosis jest rozszerzenie działalności na cały kraj, a w przyszłości także eksport do krajów sąsiadujących z Polską — mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Adam Mocarski, prezes Diagnosis. — Ale po to, by rozwijać firmę szukaliśmy wspólnika z kapitałem. Pierwsze rozmowy z Podlaskim Funduszem Kapitałowym rozpoczęliśmy lipcu tego roku, a już w grudniu podpisaliśmy umowę. Podlaski Fundusz Kapitałowy zainwestował w spółkę Diagnosis 500 tysięcy złotych i objął jedną trzecią udziałów.
 
Pieniądze na rozwój
– Te pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój ogólnopolskiej sieci sprzedaży i tworzenie nowych biur na terenie całego kraju – dodaje Mocarski. Diagnosis jest firmą produkcyjno-handlową. Zajmuje się dystrybucją i produkcją sprzętu domowego użytku. Jest autoryzowanym przedstawicielem japońskich firm: AND – produkującej wysokiej jakości ciśnieniomierze, inhalatory i termometry elektroniczne oraz TANITA – będącej światowym liderem w produkcji precyzyjnych, elektronicznych urządzeń do pomiaru wagi ciała oraz procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Oferta Diagnosis to między innymi: ciśnieniomierze, wagi do pomiaru masy ciała i analizatory tkanki tłuszczowej, inhalatory, nawilżacze powietrza, stetoskopy oraz odzież medyczna. – Inwestujemy w te firmy, które mają ambicje wychodzić poza region i stać się ogólnopolskimi przedsiębiorstwami – mówi Adam Kowalczuk, prezes PFK. – Wprawdzie spółka, zanim rozpoczęliśmy rozmowy, istniała krótko, ale jej właściciele mieli długoletnie doświadczenie w branży, a przede wszystkim dobry i przekonujący biznes plan.

Trzeba ryzykować
Dodaje, że kilka dni temu wygasła umowa Funduszu ze spółką Mazur & Jabłoński, w która PFK zainwestował 6 lat temu. – Kiedy dokapitalizowaliśmy tę spółkę, firma Mazur & Jabłoński zatrudniała trzy osoby i dopiero rozpoczynała działalność. Teraz w firmie pracuje 25 osób i jest ona jedną z największych w swojej branży na wschód od Wisły. Ale nie każda inwestycja kończy się sukcesem. Są też firmy, które nie radzą sobie mimo wsparcia kapitałowego. – Trzeba pamiętać, że działamy na zasadzie venture capital i mamy świadomość dużego ryzyka, inwestując w firmy – dodaje Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. – Ale nawet jeśli po kilku latach okazuje się, że firma nie odniosła sukcesu na rynku, to z naszego punktu widzenia utrzymanie lub utworzenie miejsc pracy dla kilku czy kilkunastu osób jest sukcesem.

 

Podlaski Fundusz Kapitałowy posiada udziały bądź akcje między innymi spółek: Stekop, Merinosoft, Bial-Meble, Target Polska, Jazon.

 

Jak inwestuje fundusz? Dotychczas w spółki z terenu województwa podlaskiego PFK zainwestował ponad 6 mln złotych. Na przyszły rok Fundusz planuje kolejne inwestycje w wysokości 1,5 – 2 mln zł.