Co to jest Chlamydia Trachomatis ?
Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis było znane już w starożytności. Jednak dopiero w XX wieku dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie biologii i biotechnologii udało się zidentyfikować i rozpoznać tą “cichą” bakterię.
Chlamydia Trachomatis – jest najczęstszą przyczyną występowania infekcji przenoszonych drogą płciową. Atakując człowieka, niepozorna bakteria, wywołuje wiele infekcji w obrębie narządów płciowych. Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety jednakże w większym stopniu dotyka kobiet. Zakażenie tą bakterią w 80% przypadków niestety przebiega bezobjawowo, przez co wielu z nas nawet nie jest świadomym swojego nosicielstwa.
Statystycznie około 3 tys. spośród nich straci szanse na urodzenie dziecka, 2,5 tys. będzie miało problemy z donaszaniem kolejnych ciąż a 1.5 tys. może spodziewać się poronień.
Jakie są skutki niezdiagnozowanego i nieleczonego zakażenia Chlamydią?
Zakażenie Chlamydią uważa się także za jeden z możliwych czynników, wpływających na rozwój raka szyjki macicy.
Bakteria te mogą również być przyczyną m.in. porodu przedwczesnego oraz zapalenia błon płodowych i ich przedwczesnego pęknięcia. Infekują też nienarodzone dziecko.
U noworodków zainfekowanych matek w ciąży, może dojść do chlamydiowego zapalenia płuc lub spojówek. Prowadzone w rzeszowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym badania dowiodły, że aż 32% utraconych ciąż ,zakażonych było przez Chlamydię.
Diagnostyka i leczenie…
Testowi na obecność bakterii Chlamydia Trachomatis powinna poddać się, co najmniej raz w roku każda osoba aktywna seksualnie. Niektórzy lekarze nawet twierdzą, że takie badania powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy. Dotychczas rozpoznanie na obecność Chlamydii ustalane było na podstawie tzw. posiewu, wymazu pobranego z szyjki macicy tylko w specjalistycznych gabinetach lekarskich. Jednak najbardziej wiarygodną, ale i zarazem bardzo drogą metodą wykrycia Chlamydii jest badanie genetyczne metodą sondy genetycznej PCR wykonywane w specjalistycznych laboratoriach.
Zakażenia niezakończone powikłaniami kuruje się szybko i skutecznie antybiotykami. Należy jednak pamiętać o jednoczesnej antybiotykoterapii obojga partnerów.