Zakażenie chlamydią

Co to jest Chlamydia Trachomatis ?

Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis było znane już w starożytności. Jednak dopiero w XX wieku, dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie biologii i biotechnologii, udało się zidentyfikować i rozpoznać tą “cichą” bakterię.

Chlamydia Trachomatis – jest najczęstszą przyczyną występowania infekcji przenoszonych drogą płciową. Atakując człowieka, niepozorna bakteria wywołuje wiele infekcji w obrębie narządów płciowych. Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, jednakże w większym stopniu dotyka kobiety. Zakażenie tą bakterią w 80% przypadków niestety przebiega bezobjawowo, przez co wielu z nas nawet nie jest świadomym nosicielstwa.

Produkt, który może Cię zainteresować: Prywatne: HelicobacterPylori – zakażenia układu pokarmowego
Co to jest H. pylori? Helicobacter pylori (H. pylori) jest bakterią przypominającą kształtem Jaki jest sposób działania testu? HelicobacterPylori Test Diago-HP ma na celu wykazanie Co należy zrobić w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badania? Test ma za zadanie tylko Jak długo należy czekać, aby odczytać wynik? Wynik musi być odczytany dokładnie Należy pamiętać, że wykonanie testu HelicobacterPylori jest jedynie wstępnym etapem diagnostyki schorzeń układu Interpretacja wyniku testu: Wynik testu pozytywny – oznacza to, że w próbce krwi są obecne Wynik testu negatywny –  oznacza to, że w próbce krwi nie są obecne specyficzne przeciwciała anty Nie należy odczytywać wyniku testu po upływie 15 minut ponieważ w teście nadal zachodz Zawartość opakowania testu : płytka testową i pipeta fiolka roztworu testuj jałowa igła automatyczna do nakłucia palca wacik nasączony alkoholem...

Statystyki dotyczące zakażeń Chlamydia Trachomatis…

 • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie w całej Europie Zachodniej odnotowuje się ok. 5,5 miliona zakażeń tą bakterią
 • Z badań wynika, że bakteriami Chlamydia Trachomatis jest zakażonych 10 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych
 • Największy odsetek zakażonych-  25 %, występuje u ludzi młodych
 • Według wyników badań Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie (IMID) oszacowuje się, że Chlamydią zakażonych jest ok. 42 tys. nastolatek oraz ok. 30 tys. młodych kobiet.

Statystycznie około 3 tys. spośród nich straci szanse na urodzenie dziecka, 2,5 tys. będzie miało problemy z donaszaniem kolejnych ciąż, a 1.5 tys. może spodziewać się poronień.

Jakie są skutki niezdiagnozowanego i nieleczonego zakażenia Chlamydią?

 • Bezpłodność – zakażenie Chlamydią może wywołać stany zapalne jajowodów, powodując ich zwężenie. W zwężonym jajowodzie nie może dojść do zapłodnienia, a jeśli nastąpi zapłodnienie, komórka pozostaje w przewężonym jajowodzie, powodując ciążę pozamaciczną. Pochlamydiową niedrożność jajowodów rokrocznie rozpoznaje się u ok. 120 tys. młodych Europejek, które nigdy nie doczekają się dziecka.
  W wysoko rozwiniętych społeczeństwach trudności z zajściem w ciążę są coraz powszechniejszym zjawiskiem. WHO w raportach apeluje, iż niepłodność staje się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. W Polsce niemal co druga para potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by zajść w ciążę. Przyczyną tych problemów może być m.in. niezdiagnozowane zakażenie chlamydią.
 • Zapalenie przydatków (jajniki i jajowody),
 • Zespół Reitera – łączy w sobie zapalenie cewki moczowej, stawów oraz spojówek,
 • Zakażenie cewki moczowej

Zakażenie Chlamydią uważa się także za jeden z możliwych czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy.

 • U zakażonych Chlamydią kobiet w ciąży znacznie wzrasta ryzyko poronień.

Bakterie te mogą być również przyczyną m.in. porodu przedwczesnego oraz zapalenia błon płodowych i ich przedwczesnego pęknięcia oraz zainfekowania dziecka.

U noworodków zainfekowanych matek w ciąży może dojść do chlamydiowego zapalenia płuc lub spojówek. Prowadzone w rzeszowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym badania dowiodły, że aż 32% utraconych ciąż zakażonych było przez chlamydię.

Diagnostyka i leczenie…
Testowi na obecność bakterii Chlamydia Trachomatis powinna poddać się co najmniej raz w roku każda osoba aktywna seksualnie. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że takie badania powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy. Dotychczas rozpoznanie na obecność Chlamydii ustalane było na podstawie tzw. posiewu, wymazu pobranego z szyjki macicy tylko w specjalistycznych gabinetach lekarskich. Jednak najbardziej wiarygodną, ale i zarazem bardzo drogą metodą wykrycia Chlamydii, jest badanie genetyczne metodą sondy genetycznej PCR wykonywane w specjalistycznych laboratoriach.

Zakażenia niezakończone powikłaniami kuruje się szybko i skutecznie antybiotykami. Należy jednak pamiętać o jednoczesnej antybiotykoterapii obojga partnerów.