Zakażenie chlamydią

Co to jest Chlamydia Trachomatis ?

Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis było znane już w starożytności. Jednak dopiero w XX wieku dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie biologii i biotechnologii udało się zidentyfikować i rozpoznać tą “cichą” bakterię.

Chlamydia Trachomatis – jest najczęstszą przyczyną występowania infekcji przenoszonych drogą płciową. Atakując człowieka, niepozorna bakteria, wywołuje wiele infekcji w obrębie narządów płciowych. Zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety jednakże w większym stopniu dotyka kobiet. Zakażenie tą bakterią w 80% przypadków niestety przebiega bezobjawowo, przez co wielu z nas nawet nie jest świadomym swojego nosicielstwa.

HelicobacterPylori - zakażenia układu pokarmowego
Produkt, który może Cię zainteresować: HelicobacterPylori – zakażenia układu pokarmowego
Helicobacter pylori (H. pylori) jest bakteri HelicobacterPylori test wykrywa specyficzne przeciwciała wytworzone w organizmie człowieka HelicobacterPylori test ma na celu wykazanie obecności specyficznych przeciwciał bakterii H   Należy pamiętać, że wykonanie testu HelicobacterPylori jest jedynie wstępnym etapem diagnostyki schorzeń uk Sposób wykonania testu: Umyć ręce. Rozerwać ,wyjąć test i pipetę....
Statystyki dotyczące zakażeń Chlamydia Trachomatis…

 • Według Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) rocznie w całej Europie Zachodniej odnotowuje się ok. 5,5 miliona zakażeń tą bakterią
 • Z najnowszych badań wynika, że bakteriami Chlamydia Trachomatis jest zakażonych już 10 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych
 • Największy odsetek zakażonych 25 %, występuje u ludzi młodych
 • Według wyników badań Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie (IMID) oszacowuje się, że Chlamydią zakażonych jest ok. 42 tys. nastolatek oraz ok. 30 tys. młodych kobiet.

 

Statystycznie około 3 tys. spośród nich straci szanse na urodzenie dziecka, 2,5 tys. będzie    miało problemy z donaszaniem kolejnych ciąż a 1.5 tys. może spodziewać się poronień.

 

Jakie są skutki niezdiagnozowanego i nieleczonego zakażenia Chlamydią?

 • Bezpłodność, zakażenie Chlamydią może wywołać stany zapalne jajowodów powodująe ich zwężenie. W zwężonym jajowodzie nie może dojść do zapłodnienia a jeśli nastąpi zapłodnienie, komórka pozostaje w przewężonym jajowodzie powodując ciążę pozamaciczną. Pochlamydiową niedrożność jajowodów rokrocznie rozpoznaje się u ok. 120 tys. młodych Europejek, które nigdy nie doczekają się dziecka.
  W wysoko rozwiniętych społeczeństwach trudności z zajściem w ciążę są coraz powszechniejszym zjawiskiem.WHO w ostatnich raportach apeluje, iż niepłodność staje się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. W Polsce niemal, co druga para potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy by zajść w ciążę. Przyczyną tych problemów   może być niezdiagnozowane zakażenie chlamydią
 • Zapalenie przydatków (jajniki i jajowody),
 • Zespół Reitera – łączy w sobie zapalenie cewki moczowej, stawów oraz spojówek,
 • Zakażenie cewki moczowej.

 

Zakażenie Chlamydią uważa się także za jeden z możliwych czynników, wpływających na rozwój raka szyjki macicy.

 • U zakażonych Chlamydią kobiet w ciąży znacznie wzrasta ryzyko poronień.

 

Bakteria te mogą również być przyczyną m.in. porodu przedwczesnego oraz zapalenia błon płodowych i ich przedwczesnego pęknięcia. Infekują też nienarodzone dziecko.

U noworodków zainfekowanych matek w ciąży, może dojść do chlamydiowego zapalenia płuc lub spojówek. Prowadzone w rzeszowskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym badania dowiodły, że aż 32% utraconych ciąż ,zakażonych było przez Chlamydię.

 

Diagnostyka i leczenie…
Testowi na obecność bakterii Chlamydia Trachomatis powinna poddać się, co najmniej raz w roku każda osoba aktywna seksualnie. Niektórzy lekarze nawet twierdzą, że takie badania powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy. Dotychczas rozpoznanie na obecność Chlamydii ustalane było na podstawie tzw. posiewu, wymazu pobranego z szyjki macicy tylko w specjalistycznych gabinetach lekarskich. Jednak najbardziej wiarygodną, ale i zarazem bardzo drogą metodą wykrycia Chlamydii jest badanie genetyczne metodą sondy genetycznej PCR wykonywane w specjalistycznych laboratoriach.

Zakażenia niezakończone powikłaniami kuruje się szybko i skutecznie antybiotykami. Należy jednak pamiętać o jednoczesnej antybiotykoterapii obojga partnerów.