W jakich sytuacjach postawić na jogę bądź jogging w ciąży?
23.7.2016

W jakich sytuacjach postawić na jogę bądź jogging w ciąży?

 

Kobiety lubiące sport bardzo często w trakcie ciąży chcą być nadal aktywne fizycznie i najlepiej wykonywać te same ćwiczenia co wcześniej. Niestety dla nich wiele sportów jest zakazanych ze względu na zbyt duże ryzyko utraty dziecka lub powikłań ciążowych. Do dyscyplin dozwolonych należy joga i jogging, choć i w ich przypadku zaleca się dużą ostrożność oraz przestrzeganie kilku zasad.

Joga w ciąży

Wywodząca się z Indii joga stała się w ostatnich latach niezwykle popularna, ponieważ łączy w sobie ćwiczenia fizyczne wzmacniające poszczególne partie mięśni z ćwiczeniami duchowymi, mającymi na celu osiągnięcie idealnej harmonii i spokoju. Joga relaksuje, ale także poprawia gibkość i wysmukla ciało, dlatego szczególnie chętnie ćwiczą ją kobiety. Ćwiczenia jogi polegają na powtarzaniu kolejnych sekwencji ułożenia ciała (w jodze każda pozycja jest z góry określona i nazwana), przy czym bardzo ważne jest ich dokładne wykonywanie oraz zachowanie właściwego rytmu i oddechu. Niektóre pozycje wymagają bardzo dużej sprawności fizycznej lub wykonania bardzo skomplikowanych figur, dlatego wiele z nich nie nadaje się dla kobiet w ciąży. Najbezpieczniejsze dla nich są specjalnie opracowane ćwiczenia, które często są traktowane jako ważny element przygotowania do porodu. Ćwiczenia takie w bezpieczny sposób wzmacniają kluczowe w trakcie ciąży i podczas porodu partie mięśni, a dodatkowo uczą technik oddechowych i relaksacyjnych. Kobiety, które chcą w trakcie ciąży praktykować jogę, powinny pamiętać, żeby ćwiczenia rozpocząć dopiero po 15 tygodniu ciąży, ponieważ dopiero wtedy zmniejsza się ryzyko poronienia.

Bieganie podczas ciąży

O ile joga jest wręcz zalecana kobietom w ciąży, to w przypadku joggingu sprawa jest bardziej skomplikowana. Bieganie uznawane jest za jeden z najbardziej wyczerpujących sportów, wymagających dobrej kondycji fizycznej i wytrenowania. Z tego względu o joggingu powinny zapomnieć wszystkie kobiety, które przed ciążą nie uprawiały żadnego sportu. Kobiety w ciąży mogą tak naprawdę uprawiać jogging jedynie po konsultacji z lekarzem i tylko na określonym etapie ciąży, czyli od 15 tygodnia i maksymalnie do końca II trymestru. Nawet jeśli lekarz pozwoli na ten rodzaj aktywności fizycznej, to powinna ona wyglądać nieco inaczej niż przed zajściem w ciążę. Zaleca się, by bieganie w odmiennym stanie odbywało się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, czyli na równej nawierzchni minimalizującej ryzyko upadku, a także w bardzo umiarkowanym tempie, dostosowanym do samopoczucia i sił. Rozsądnie uprawiany w trakcie ciąży jogging może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie kobiety, ponieważ doskonale dotlenia organizm, wzmacnia kondycję fizyczną, a także poprawia nastrój i pomaga pozbyć się stresu.

Zarówno joga, jak i jogging mogą być dobrym pomysłem na aktywność fizyczną w ciąży. W przypadku jogi warto postawić na ćwiczenia dedykowane kobietom w ciąży, ponieważ dzięki nim można lepiej znosić dolegliwości ciążowe oraz dobrze przygotować się do porodu. Z kolei bieganie w odmiennym stanie zawsze należy skonsultować z lekarzem i prowadzić treningi o mniejszej intensywności niż zwykle.