Wpływ alkoholu na układ krążenia – czy lampka wina może zaszkodzić?
23.11.2016

Wpływ alkoholu na układ krążenia – czy lampka wina może zaszkodzić?

Alkohol znany był już w starożytności. Również wtedy zalecano go jako lek na wiele chorób. Obecnie, poprzez negatywne skutki zarówno zdrowotne, jak i społeczne nie we wszystkich kręgach cieszy się dobrą opinią. Czy alkohol ma dobry wpływ na układ krążenia? Jak to jest z tą jedną lampką wina dla zdrowotności?

Ciśnieniomierz naramienny Diagnostic ProAfib
Produkt, który może Cię zainteresować: Ciśnieniomierz Diagnostic ProAfib
...

Alkohol na przestrzeni wieków

Trunki wysokoprocentowe stosowane były już przez Hipokratesa, który leczył winem obrzęki czy brak apetytu. Od XVIII wieku podejście do alkoholu zmieniło się, gdyż po raz pierwszy w Anglii zaobserwowano, że jego nadmierna konsumpcja ma negatywny skutek zarówno dla zdrowia, jak i dla społeczeństwa. Nadużywanie napojów wyskokowych skutkowało zaburzeniami pracy serca, narządów i naczyń krwionośnych prowadząc do poważnych chorób. Problem stanowił również jego uzależniający charakter, co sprawiało, że mnożyły się problemy społeczne. Dlatego należy podkreślić, że alkohol spożywany w dużych ilościach nie pomaga, a ma raczej charakter destrukcyjny. Obecnie, dostrzegamy, że osoby mające problem alkoholowy mają większe ryzyko zawału serca, udaru, nowotworów wątroby i trzustki, a tym samym śmierci.

 

Lampka wina a układ krążenia

Istnieje wiele badań naukowych, które stwierdzają pozytywny wpływ umiarkowanego spożywania alkoholu na układ krążenia. Umiarkowany oznacza spożywanie do 30 g alkoholu dziennie tj. lampka wina. Badania te z reguły porównują wskaźniki umieralności na choroby układu krążenia a ilość spożywanego alkoholu. W krajach takich jak Polska, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia i Chiny spożywa się więcej umiarkowanych ilości alkoholu (głównie wina) i stwierdza się również mniejszą ilość zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia. Z badań wynika, że można mówić o zmniejszeniu ryzyka o 20-50 proc. u osób spożywających alkohol w umiarze niż u osób będących abstynentami, pijących sporadycznie bądź pijących za dużo. Najnowsze badania dowodzą, że nie ma wpływu rodzaj spożywanego alkoholu – kiedyś było to wino, gdyż sugerowano, że za pozytywny wpływ odpowiadają polifenole w nim zawarte – obecnie wykazano, że nie ma to związku z pozytywnymi skutkami dla układu krążenia.

 

Pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Z pewnością podejście do alkoholu powinno być ostrożne i indywidualne. Należy pamiętać, że tak jak umiarkowane picie pomaga w zachowaniu prawidłowej kondycji serca, naczyń krwionośnych, a także wysokiego poziomu „dobrego cholesterolu” HDL, tak również alkohol spożywany długotrwale i w nadmiarze przyczynia się do zwiększenia ryzyka udaru krwotocznego, niewydolności serca czy migotania przedsionków. U osób pijących za dużo alkoholu zwiększa się również ryzyko nowotworów, chorób wątroby i trzustki. Trzeba podkreślić, że w Polsce już 2-3 miliony osób jest uzależnionych. Oczywiście są to badania poglądowe – realna liczba może być wyższa. Eksperci podkreślają również, że są też grupy osób, które z różnych przyczyn nie powinny spożywać alkoholu – młodzież, kobiety w ciąży, kobiety w wieku rozrodczym, osoby przyjmujące leki.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz