Wpływ alkoholu na układ krążenia – czy lampka wina może zaszkodzić?

Wpływ alkoholu na układ krążenia – czy lampka wina może zaszkodzić?

Alkohol znany był już w starożytności. Również wtedy zalecano go jako lek na wiele chorób. Obecnie, poprzez negatywne skutki zarówno zdrowotne, jak i społeczne nie we wszystkich kręgach cieszy się dobrą opinią. Czy alkohol ma dobry wpływ na układ krążenia? Jak to jest z tą jedną lampką wina dla zdrowotności?

Produkt, który może Cię zainteresować: Ciśnieniomierz Diagnostic ProAfib
Ciśnieniomierz DiagnosticPro Afib Osoby z migotaniem przedsionków posiadają pięciokrotnie wyższe ryzyko Wczesna diagnoza migotania przedsionków i odpowiednie leczenie znacząco redukuje ryzyko udaru. Zalety Wykrywa migotanie przedsionków - wczesna diagnoza migotania przedsionków redukuje ryzyko udaru Innowacyjna Sygnalizuje błędnie założony mankiet i ruch ciała podczas pomiaru –  te dwa wska W zestawie uniwersalny mankiet na ramię , rozmiar 22-42 cm Zasilacz w zestawie...

Alkohol na przestrzeni wieków

Trunki wysokoprocentowe stosowane były już przez Hipokratesa, który leczył winem obrzęki czy brak apetytu. Od XVIII wieku podejście do alkoholu zmieniło się, gdyż po raz pierwszy w Anglii zaobserwowano, że jego nadmierna konsumpcja ma negatywny skutek zarówno dla zdrowia, jak i dla społeczeństwa. Nadużywanie napojów wyskokowych skutkowało zaburzeniami pracy serca, narządów i naczyń krwionośnych prowadząc do poważnych chorób. Problem stanowił również jego uzależniający charakter, co sprawiało, że mnożyły się problemy społeczne. Dlatego należy podkreślić, że alkohol spożywany w dużych ilościach nie pomaga, a ma raczej charakter destrukcyjny. Obecnie, dostrzegamy, że osoby mające problem alkoholowy mają większe ryzyko zawału serca, udaru, nowotworów wątroby i trzustki, a tym samym śmierci.

 

Lampka wina a układ krążenia

Istnieje wiele badań naukowych, które stwierdzają pozytywny wpływ umiarkowanego spożywania alkoholu na układ krążenia. Umiarkowany oznacza spożywanie do 30 g alkoholu dziennie tj. lampka wina. Badania te z reguły porównują wskaźniki umieralności na choroby układu krążenia a ilość spożywanego alkoholu. W krajach takich jak Polska, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia i Chiny spożywa się więcej umiarkowanych ilości alkoholu (głównie wina) i stwierdza się również mniejszą ilość zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia. Z badań wynika, że można mówić o zmniejszeniu ryzyka o 20-50 proc. u osób spożywających alkohol w umiarze niż u osób będących abstynentami, pijących sporadycznie bądź pijących za dużo. Najnowsze badania dowodzą, że nie ma wpływu rodzaj spożywanego alkoholu – kiedyś było to wino, gdyż sugerowano, że za pozytywny wpływ odpowiadają polifenole w nim zawarte – obecnie wykazano, że nie ma to związku z pozytywnymi skutkami dla układu krążenia.

 

Pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Z pewnością podejście do alkoholu powinno być ostrożne i indywidualne. Należy pamiętać, że tak jak umiarkowane picie pomaga w zachowaniu prawidłowej kondycji serca, naczyń krwionośnych, a także wysokiego poziomu „dobrego cholesterolu” HDL, tak również alkohol spożywany długotrwale i w nadmiarze przyczynia się do zwiększenia ryzyka udaru krwotocznego, niewydolności serca czy migotania przedsionków. U osób pijących za dużo alkoholu zwiększa się również ryzyko nowotworów, chorób wątroby i trzustki. Trzeba podkreślić, że w Polsce już 2-3 miliony osób jest uzależnionych. Oczywiście są to badania poglądowe – realna liczba może być wyższa. Eksperci podkreślają również, że są też grupy osób, które z różnych przyczyn nie powinny spożywać alkoholu – młodzież, kobiety w ciąży, kobiety w wieku rozrodczym, osoby przyjmujące leki.