Pierwsza kąpiel noworodka? Zobacz jak go wykąpać!
U każdej mamy przed pierwszą kąpielą dziecka pojawiają się liczne obawy z nią związane. W głównej mierze wynikają one z braku wiedzy na ten temat. Wystarczy znać jedynie kilka podstawowych zasad, aby przeprowadzenie kąpieli było w pełni bezpieczne i przyjemne dla obydwóch stron. W dalszej części dowiesz się wszystkiego co należy wiedzieć na temat wykonywania kąpieli w przypadku dziecka.
Pomieszczenie
Kąpiel wykonywać można w praktycznie każdym pomieszczeniu. Dziecko najlepiej kąpać bowiem w przenośnej wanience, która jest najwygodniejsza do tego celu. Konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Optymalna wynosi 22-25 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu należy również zadbać o miejsce na wanienkę. Ta powinna stać stabilnie i prosto.
Co będzie potrzebne do kąpieli?
Przed samym myciem warto przygotować sobie wszystkie potrzebne do tego rzeczy. Przede wszystkim wodę. Najlepiej ją wcześniej przegotować i pozwolić na ostygnięcie. Optymalna temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Przyda się również przewijak, na którym możliwe będzie umycie buzi oraz włosów przed włożeniem dziecka do wanny. Do tego warto wyposażyć się w delikatne kosmetyki do kąpieli dla dzieci, ręcznik oraz waciki.
Proces mycia
Najlepiej rozpocząć mycie na przewijaku. Na nim rozbierzesz dziecko oraz umyjesz jego buzię za pomocą wacika, namoczonego wcześniej w wodzie. Warto zrobić to dokładnie oraz bez pośpiechu. Następnie można zwilżyć włosy i za pomocą niewielkiej ilości szamponu je umyć. Następnie można już włożyć malucha do wanienki. Przy wkładaniu najlepiej dłonią trzymać jego pupę, a na swoim przedramieniu oprzeć plecy oraz głowę. Dzięki temu zostanie zachowana prawidłowa pozycja. Dziecko należy wkładać do wody powoli, aby nie przestraszyć go. Gdy już uda się usadowić pupę na dnie, można wyjąć spod niej rękę i przytrzymywać jedynie plecy oraz głowę. W takiej pozycji można bez problemu umyć całe dziecko, mając na uwadze pępek, który w sytuacji, gdy nie jest jeszcze zagojony, nie może zostać zanurzony w wodzie. Na końcu należy opłukać całe ciało, ale przy tym należy uważać, aby woda nie dostawała się do oczu oraz uszu. Po całym zabiegu można dziecko wyjąć i owinąć ręcznikiem. W celu wysuszenia ciała nie należy go pocierać, a jedynie dotykać ręcznikiem. W ten sposób uda się uniknąć podrażnień. Całą kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut.
Kosmetyki
Dla lepszego zadbania o skórę można nawilżyć ją specjalnym olejkiem, który zapobiegnie jej przesuszaniu się. Dobrze sprawdzą się również kremy nawilżające dla niemowląt.
Podsumowanie
Wykąpanie dziecka to zatem bardzo proste zadanie. Odrobina ostrożności oraz wprawy pozwoli wykonać to bardzo szybko i bezpiecznie. Mimo, że wywołuje to wiele obaw to należy przełamać swój strach i systematycznie poddawać dziecko kąpieli. Dzięki temu utrzymanie jego dobrej higieny nie będzie żadnym problemem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można również poprosić bardziej doświadczoną osobę o pomoc.