Światowy Dzień Serca
8.10.2006

188Światowy Dzień Serca jest uroczystością organizowaną, co roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na konieczność indywidualnej i instytucjonalnej profilaktyki chorób układu krążenia. Organizacja obchodów uwzględnia masowość uroczystości i możliwość dotarcia z treściami edukacyjnymi i informacyjnymi do dużej grupy ludności.

W formie festynowej propaguje się te elementy stylu życia, które odpowiadają za wystąpienie czynników ryzyka zachorowania na zawał serca czy udar mózgu. W tym roku miejscem centralnych obchodów Światowego Dnia Serca były Chojnice. W latach poprzednich centralne obchody świętowali już mieszkańcy Krakowa i Warszawy. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego tym razem wybrali region pomorski, aby pokazać, że o profilaktyce chorób serca warto mówić nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych ośrodkach miejskich. Tym bardziej, że Chojnice od lat aktywnie prowadzą działania promujące zdrowy trybu życia. W tegorocznych obchodach, oficjalnie wystąpili między innymi przedstawiciele tych małych miast z Pomorza, które uczestniczyły w Polskim Projekcie 400 Miast. Na estradzie dzieliły się doświadczeniami z realizacji PP400M pani sekretarz miasta: Czarne, Marianna Rempalska oraz pani sekretarz z Brus Elżbieta Singer.
Pan prof. Andrzej Rynkiewicz z Akademii Medycznej w Gdańsku powiedział o znaczeniu badań profilaktycznych i kontrolowaniu parametrów ciśnienia tętniczego osób już po ukończeniu 35 roku życia. Podkreślił, że wiedza o wskaźnikach własnego ciśnienia tętniczego pozwoli uniknąć tragicznych incydentów. Kwestię prawidłowego odżywiania wszystkich grup wiekowych ludności poruszył Pan prof. Krzysztof Narkiewicz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Akademii Medycznej w Gdańsku.

Obchody Dnia Serca – to również okazja do zaprezentowania gościom z całej Polski, miasta i regionu. Piękna przyroda okolicznych Borów Tucholskich, liczne ścieżki turystyczne – skłaniają do wycieczek pieszych i rowerowych. A jeziora zachęcają do sportów wodnych. I przede wszystkim do aktywnego trybu życia przekonywać będą przybyli do Chojnic z całego kraju, na ten jeden dzień kardiolodzy. A hasło tegorocznych obchodów brzmi  „Jak młode jest Twoje Serce?”

Dzień Serca to jednak przede wszystkim okazja do sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Wszyscy uczestnicy festynu mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów i takich badań jak: pomiar ciśnienia, glukozy, cholesterolu, EKG.
Mimo chłodu i deszczu, na rynku w Chojnicach pojawiło się bardzo wielu mieszkańców. Na estradzie występowali artyści lokalni i ci znani z telewizji. Festyn prowadzili znani z TV Iwona Schymalla i Jarosław Kret.

Aparaty A&D jak co roku były do dyspozycji osób które chciały bezpłatnie skontrolować ciśnienie tętnicze krwi.