Czy powinnam porzucić sport i wysiłek fizyczny w ciąży? Absolutnie nie, pamiętając jednak o tym, że ciąża nieco obciąża organizm kobiety. Rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego powinny być ustalone nie tylko z diabetologiem, ale przede wszystkim z prowadzącym Cię ginekologiem. To on oceniając obiektywnie przebieg Twojej ciąży ustali czy możesz i w jakim stopniu możesz być aktywna fizycznie.
Najlepszym i preferowanym w tym czasie rodzajem wysiłku jest spacer, pływanie, joga, aerobik wodny, pilates. Nie zaleca się: biegania, jazdy konnej, sportów zespołowych (np. piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki), narciarstwa, tenisa i ćwiczeń na siłowni. W trakcie ćwiczeń czynność serca nie powinna przekraczać 140-160 uderzeń na minutę. Jeśli przed ciążą nie byłaś aktywna fizycznie pamiętaj, by czas ćwiczeń nie był dłuższy niż 10-15 minut na dobę.
W innych przypadkach zaleca się aktywność utrzymaną do maksymalnie 1-2 godzin na dobę. Minimum to spacery 3 razy w tygodniu, trwające co najmniej 30 minut. Istotna jest również regularność wysiłku – staraj się ćwiczyć jak najczęściej, najlepiej codziennie.
Jedną z form wysiłku fizycznego jest również aktywność seksualna. Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie istnieją przeciwwskazania położnicze, współżycie możesz utrzymać nawet do ostatnich tygodni ciąży.