Dokładne wskazania bezrtęciowego aparatu
3.11.2006

Ocena urządzenia
Rtęciowy sfigmomanometr jest łatwy w użyciu, prosty w utrzymaniu i bardzo dokładny. Porównajmy ten model z nowoczesnym cyfrowym sfigmomanometrem; ile razy pojawiał się na wyświetlaczu komunikat błędu, niedające się zarejestrować ciśnienie krwi przy arytmii, czy głupi wynik wskazujący ciśnienie diastoliczne 120mmHg, kiedy kilka chwil później wskazuje 80mmHg?

 

Komisja Europejska pracuje obecnie nad propozycją stopniowego wycofywania urządzeń rtęciowych, ale ustawodawca angielski oponuje przeciwko takiemu zakazowi używania rtęciowych sfigmomanometrów. Jestem z tego zadowolony. Bez nich, jak moglibyśmy kalibrować elektroniczne oscylometryczne i aneroidowe urządzenia?

 

Problemy toksyczności
Obawy związane z rtęciowymi sfigmomanometrami dotyczą głównie środowiska. Dane badaczy amerykańskich wskazują, że sprzątanie i dekontaminowanie po wycieku rtęci wiąże się z dużymi nakładami. Ekolodzy alarmują, że rtęć jest toksyczna i pozostaje w środowisku przez kilka lat.

 

I tutaj pojawia się rozwiązanie – UM-101 bezrtęciowy sfigmomanometr firmy A&D. Słupek rtęci zastąpiono krystalicznym wyświetlaczem. Tak więc zamiast pompowania rtęci, pompuje się transduktor, który zwiększa długość barów na wyświetlaczu LCD. To prosta idea, która sprawdza się raczej dobrze.

Jeżeli używasz rtęciowego sfigmomanometru, UM-101 wyda ci się dobrze znajomy. Czy przypominasz sobie jak wierzchołek słupka rtęci podskakuje przy każdym naciśnięciu gumowej pompki? Tu dzieje się tak samo.

 

Dokładne rezultaty

Używając UM-101 możesz wciąż zaokrąglać wartość ciśnienia systolicznego i diastolicznego do najbliższych 5 mmHg, tak jak robiłeś do tej pory. Ale na dole skali wyświetlana jest także wartość ciśnienia, także przy ostrożnym wypuszczaniu powietrza powinieneś otrzymać dokładny wynik.

 

Miłym udogodnieniem jest możliwość ułożenia pionowego linii LCD na poziomej skali ciśnienia krwi. To oznacza, że z łatwością można zaznaczyć systoliczne i diastoliczne ciśnienie krwi a następnie spisać odpowiednie wartości po spuszczeniu powietrza, a zatem otrzymać wynik bez użycia cyfrowego wyświetlacza.

Pod koniec pomiaru wyświetlany jest puls, a następnie urządzenie samo się wyłącza. W taki sposób przechowywana jest aktualna ogólna liczba godzin, przez którą sfigmomanometr jest używany, w celu utrzymania urządzenia w dobrym stanie. Rekomendowane jest, aby sprawdzać przyrząd co 2 lata.

 

Urządzenie zapakowane jest w solidne, plastikowe pudełko w kolorach blado-liliowym i szarym. Używasz go tak jak rtęciowego sfigmomanometru, z wyjątkiem włączenia urządzenia przed wykonaniem pomiaru. Inaczej niż w przypadku rtęciowego sfigmomanometru, słupek nie musi być ustawiony w pozycji pionowej, może być ustawiony pod katem odpowiadającym jego użytkownikowi.

 

Dokładność pomiaru waha się w granicach +/-3 mmHg, co jest średnią wartością wahań w przypadku większości urządzeń cyfrowych do pomiaru ciśnienia.

 

Jednak do tej pory sfigmomanometr nie został oceniony klinicznie. Ja sam posiadam kilka przyrządów firmy A&D i mogę ręczyć za ich jakość i niezawodność. UM-101 przetrwa lata, jest łatwy w użyciu i łączy w sobie zalety rtęciowego sfigmomanometru i cyfrowej technologii.

 

  • Niezależna ocena przeprowadzona przez dr Lewis’a, lekarza internisty z zamiłowaniem do kardiologii w Guildford, Surrey. 
  • Urządzenie dostarczone przez Williams Medical Supplies.