Choroba wieńcowa,objawy,przyczyny,leczenie.
23.11.2016

Choroba wieńcowa – objawy – przyczyny – leczenie.

Choroba wieńcowa to najczęstsza choroba układu krążenia. Często jest powodem nagłych zgonów, gdyż w konsekwencji prowadzi do zawału serca. Chcesz wiedzieć, czy znajdujesz się w grupie ryzyka? Zobacz, jak rozpoznać objawy i jak ją leczyć. Zadbaj o siebie wcześniej!

 

Choroba wieńcowa – przyczyny

Choroba wieńcowa czyli choroba niedokrwienna serca związana jest ze zwężeniem bądź zatkaniem tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest miażdżyca, czyli osadzanie się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic. Tym samym tworzące się zwężenia ograniczają dopływ krwi do serca. Niekiedy nawet dochodzi do całkowitego zamknięcia światła tętnicy, co uniemożliwia jego odżywienie. Obok przyczyn o podłożu miażdżycowym istotnym czynnikiem ryzyka jest również wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL i niski poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Kolejną przyczyną jest nadciśnienie tętnicze, a także cukrzyca i otyłość. Do przyczyn zaliczany jest także siedzący tryb życia, palenie papierosów, menopauza, podeszły wiek.

 

Jak rozpoznać objawy?

Choroba wieńcowa bardzo często przebiega bezobjawowo, tym samym chory nie ma możliwości jej leczenia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zadbać o zdrowy styl życia, który zmniejszy ryzyko  zachorowalności na tę chorobę. Jednak do najbardziej charakterystycznych objawów choroby wieńcowej zaliczany jest ból w klatce piersiowej za mostkiem (określany jako dławiący). Ból powoduje ucisk, daje wrażenie gniecenia, można powiedzieć także, że jest to ból rozrywający. Jest silny i może promieniować do szyi, żuchwy, ramion i nadbrzusza. Ból ten dosyć łatwo rozpoznać, gdyż jest bardzo specyficzny. Ponadto, pojawia się głównie podczas wysiłku, stresu, posiłku i co dziwne – zimnego powietrza. Jeśli ból występuje podczas długotrwałego wysiłku, to bardzo często ustępuje podczas przerwania aktywności i odpoczynku. Objawy mogą również pojawiać się po krótkim spacerze (już po paru minutach) lub podczas wejścia po schodach. Ostra faza choroby może występować również w trakcie odpoczynku bądź nawet w nocy.

 

Jak leczyć chorobę niedokrwienną serca?

Leczenie choroby wieńcowej jest leczeniem głównie objawowym. Aby pomóc osobie chorej podaje się odpowiednie leki bądź proponuje operację mającą na celu przywrócenie prawidłowego krążenia krwi. Pacjentowi podaje się aspirynę, która zapobiega zlepianiu się płytek krwi, a także statyny, które regulują poziom cholesterolu we krwi – obniżają cholesterol LDL i podwyższają cholesterol HDL. Bardzo często choremu towarzyszą jeszcze współistniejące choroby takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, które również leczy się farmakologicznie. W leczeniu choroby wieńcowej istotna jest również zmiana stylu życia. Odpowiednia, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i zmniejszenie ilości stresu z pewnością wykażą korzyści w leczeniu. Warto pomyśleć o tym wcześniej, gdyż choroba wieńcowa bardzo często nie jest wykrywana, a cierpią na nią również osoby deklarujące, że są zdrowe i w pełni sił.

 

 

Dodaj komentarz

Powiadom o
avatar
wpDiscuz