Jak rozpoznać i leczyć stan przedcukrzycowy?

Cukrzyca dotyka coraz większej ilości osób. W Polsce choruje już 3 mln osób, z czego 1 mln nawet o tym nie wie. To podstępna choroba, która początkowo nie daje widocznych objawów. Dowiedz się, czym jest stan przedcukrzycowy i dlaczego należy go leczyć.

 

Na początku był… stan przedcukrzycowy

Cukrzyca typu drugiego o najczęściej występujący typ cukrzycy w Polsce. Z 3 mln chorych aż 85-90 proc. choruje właśnie na ten rodzaj cukrzycy. 1/3 z tych osób nie wie, o tym że choruje, tym samym bardzo często nie jest świadoma, że występuje u nich stan przedcukrzycowy.

Produkt, który może Cię zainteresować: ABRA SMART BT
...

 

Stan przedcukrzycowy – to nic innego jak zaburzenia poziomu cukru we krwi, które w przeciągu kilku lat często przekształcają się w cukrzycę. Bez podjęcia odpowiednich działań – prediabetes – z całą pewnością rozwinie się i przeobrazi w cukrzycę. Warto podkreślić, że o ile pacjent nie wykona badań diagnostycznych, to samodzielnie nie jest w stanie wykryć, czy ma stan przedcukrzycowy. Dlatego też, zaleca się profilaktyczne wizyty w poradniach, w których specjalista na podstawie wywiadu i podstawowych badań diagnostycznych oceni ryzyko zachorowalności.

 

Chce sprawdzić, czy mam stan przedcukrzycowy – jak to zrobić?

Aby sprawdzić, czy masz stan przedcukrzycowy należy udać się do gabinetu lekarskiego. Na początku lekarz przeprowadzi wywiad – stan przedcukrzycowy jest bardziej prawdopodobny u osób, które mają nadwagą bądź są otyłe, w ich rodzinie są bądź byli chorzy na cukrzycę, mają nadciśnienie, prowadzą siedzący tryb życia, niezdrowo jedzą, a także mają zaburzenia lipidowe. To pierwsze oznaki, które mogą naprowadzić lekarza, aby upewnić się, czy aby nie występuje u tych pacjentów stan przedcukrzycowy. By mieć 100 proc. pewność lekarz zleci badania. Aby sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan przedcukrzycowy należy wykonać badanie stężenia glukozy na czczo. Jeśli wynik będzie między 100 a 125 mg/dl – stwierdza się stan przedcukrzycowy. Po tym badaniu wykonuje się z reguły także doustny test obciążenia glukozy. Jeśli wynik testu, w drugiej godzinie stężenia glukozy będzie wskazywał wynik między 140 a 199 mg/dl oznaczać to będzie upośledzoną tolerancję glukozy. Bo takiej diagnostyce lekarz będzie miał pewność, czy występuje w danym przypadku stan przedcukrzycowy czy nie. Jeśli diagnozą będzie jednak stwierdzenie tego stanu, warto podjąć kroki, które uchronią pacjenta przed cukrzycą.

Diagnoza: stan przedcukrzycowy – jak go leczyć?

Stan przedcukrzycowy jest stanem, który nieleczony prowadzi do cukrzycy. Aby temu zapobiec, chory powinien zmienić styl życia. Przede wszystkim musi skupić się na zmianie diety na zbilansowaną tzn. z dopasowaną do zapotrzebowania organizmu kalorycznością. Pomoże to zredukować masę ciała, a także zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Ponadto, musi również zadbać o codzienną aktywność fizyczną, która nie tylko zredukuje tkankę tłuszczową, ale także dotleni organizm, wspomoże pracę układu krwionośnego, poprawi kondycję i samopoczucie. Z reguły takie zmiany pomagają w przywróceniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Jeśli jednak to nie pomogło bądź pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. W tym przypadku najczęściej stosuje się Metforminę, która skutecznie obniża poziom cukru we krwi.