Czy Twój aparat -ciśnieniomierz rtęciowy jest dokładny?

 

159Ciśnieniomierz rtęciowy a bezrtęciowy.

Minęło już ponad 100 lat od przedstawienia  w 1905 roku teorii pomiaru ciśnienia krwi przez rosyjskiego lekarza Dr Nikołaja Korotkowa. Od tego czasu sfigmomanometr rtęciowy stosowany był jako standardowa metoda pomiaru. Jednak ze względu m.in. na wzrost świadomości związanej z zagadnieniami ochrony środowiska, użycie rtęci zaczęło budzić międzynarodowe obawy. Od 3 kwietnia 2009 roku polskie przepisy dotyczące sprzedaży i produkcji wyrobów medycznych zostały dostosowane do dyrektywy UE z 2007 r., w związku z czym sfigmomanometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży i zastąpione całkowicie przez ciśnieniomierze elektroniczne oraz sfigmomanometry bezrtęciowe.

 

Rodzaje ciśnieniomierzy-jaki ciśnieniomierz wybrać? Czym się od siebie różnią?

W ofercie sklepów medycznych znajdują się:

– automatyczne ciśnieniomierze nadgarstkowe

– elektroniczne ciśnieniomierze naramienne

– ciśnieniomierze z manualną pompką,

– ciśnieniomierze zegarowe ze stetoskopem

– sfigmomanometry bezrtęciowe

 

Automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy dokonuje pomiaru krwi i pulsu na nadgarstku. Pompowanie i wypompowywanie powietrza następuje automatycznie. Producenci podają w parametrach technicznych rodzaj mankietu wraz z obwodem, warto sprawdzić przed zakupem, czy ten rozmiar będzie dla ciebie odpowiedni.

Elektroniczny ciśnieniomierz naramienny

Ciśnieniomierz z manualną pompką dokonuje pomiaru krwi i pulsu na ramieniu. Pompowania powietrza dokonuje się manualną pompką z zaworkiem, a deflacji mankietu często przez automatyczny zaworek spustowy.

Ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem dokonuje pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu. Takie aparaty przeznaczone są dla służby zdrowia lub do celów dydaktyczno-szkoleniowych.

Sfigmomanometr bezrtęciowy umożliwia precyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego krwi metodą Korotkowa ze stetoskopem przy jednoczesnej rezygnacji z rtęci.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza?

Podczas wyboru ciśnieniomierza warto upewnić się, czy jest przeznaczony do użytku domowego i czy jego obsługa będzie intuicyjna. Ważna jest również odpowiednia wielkość mankietu. Wiele ciśnieniomierzy posiada w ofercie zarówno mankiet M jak i L – czasem dołączony do zestawu lub opcjonalnie do wyboru.

Część urządzeń wyposażona jest w funkcję wykrywania migotania przedsionków (Afib).

 

Wybór ciśnieniomierza to nie wszystko. Pamiętaj o zasadach prawidłowego pomiaru ciśnienia:

  1. Przed pomiarem odpocznij przez 20-30 minut, nie pij kawy i nie pal wyrobów tytoniowych.
  2. Usiądź wygodnie na krześle, postaw stopy płasko na ziemi i nie krzyżuj nóg.
  3. Oprzyj wyprostowane plecy o oparcie krzesła.
  4. Załóż makiet na ramię 1-2 cm powyżej łokcia, na wysokości serca.
  5. Oprzyj przedramię na stole z dłonią skierowaną ku górze.
  6. Rozpocznij badanie zgodnie z informacjami opisanymi w instrukcji użycia.