Glukometr jest podstawowym narzędziem samokontroli glikemii. W wielu wypadkach używany jest nawet kilka, kilkanaście razy na dobę. Dobrze jest się zastanowić przy jego wyborze, ponieważ będzie nam towarzyszył przez dłuższy okres czasu. Poza oczywistymi parametrami, jak: dokładność, powtarzalność, wielkość próbki warto również zwrócić uwagę na mniej oczywiste na pierwszy rzut oka kwestie.
Część dostępnych na rynku glukometrów wymaga kodowania. Najczęściej przy rozpoczęciu pomiarów za pomocą nowego opakowania pasków testowych należy użyć klucza kodującego lub wybrać kod przy pomocy przycisku na glukometrze. Bardzo ważnym jest, aby pamiętać o prawidłowym zakodowaniu urządzenia – tylko w takim przypadku wynik pomiaru będzie na pewno dokładny. Niektóre glukometry wykonane są w technologii umożliwiającej użytkowanie bez kodowania. Wpływa to zarówno na wygodę (nie trzeba pamiętać o zmianie klucza kodującego lub wprowadzaniu każdorazowo kodu) jak i bezpieczeństwo (brak ryzyka użycia błędnie zakodowanego sprzętu). Oczywiście ta druga opcja wydaje się znacznie korzystniejsza.
Ważne jest, aby glukometr był prosty w obsłudze. Znacznie ułatwia to codzienną samokontrolę. Część producentów oferuje glukometry, w których wystarczy włożenie paska aby przygotować urządzenie do wykonania pomiaru. Jeżeli paski wyposażone są w samozasysająca kapilarę, to czyni to oznaczenie glikemii znacznie łatwiejszym.
Wielkość pamięci jest istotna szczególnie dla osób wykonujących oznaczania glikemii często. Dużo wyników przechowywanych w pamięci ułatwia późniejsze przeprowadzanie analiz. Niektóre glukometry przechowują nawet 500 ostatnich wyników wraz z datą i godziną wykonania, ewentualnie z informacjami dodatkowymi (np. czy był to pomiar przed, czy po posiłku).
Glukometry z reguły mają możliwość przeprowadzania bardzo prostych analiz, np. wyciąganie średnich z ostatnich 7/14/30 dni. Jeżeli jednak jest potrzeba bliższego przyjrzenia się samokontroli glikemii, dane powinny być przesłane do komputera. Dostępne programy analityczne pozwalają między innymi na tworzenie przejrzystych wykresów pokazujących rozmaite parametry. Jeżeli chcemy przeprowadzać bardziej skomplikowane analizy warto przy wyborze glukometru zwrócić uwagę na możliwość transmisji danych do komputera
Najczęściej wybierając glukometr bierze się pod uwagę parametry techniczne. Można w ten sposób obiektywnie porównać urządzenia różnych producentów. Warto zwrócić również uwagę na opinię innych zainteresowanych tematem osób. Internet może być źródłem takiej wiedzy, natomiast w wielu przypadkach trudno o znalezienie obiektywnego porównania interesującego nas urządzenia do innych dostępnych na rynku. Największe możliwości daje zapoznanie się z wynikami dużych, bezstronnych porównań. Magazyn „PEN” od wielu lat przeprowadza raz do roku duży plebiscyt szerokiej gamy produktów dla osób z zaburzeniami cukrzycowymi. Każda edycja „Dobre dla diabetyka” to blisko 50 000 głosów czytelników – trudno więc o bardziej reprezentatywną grupę. Można zaobserwować, że od kilku lat niektóre glukometry ciągle są bardzo wysoko ocenianie. Dobrym przykładem jest Diagnostic Gold polskiej firmy Diagnosis SA. Zajął on najwyższą pozycję w zestawieniu glukometrów w latach 2011, 2012, 2014, a także w tegorocznej edycji. Może to być więc wskazówka dla osób poszukujących optymalnego glukometru do swoich potrzeb.
Autor: Grzegorz Połowianiuk, Product Manager w firmie Diagnosis S.A.