8 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.

8 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych powodów zgonów na świecie. W naszym kraju już co 3 Polak ma z nim problemy. Te niepokojące dane są udręką dla lekarzy – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niefarmakologiczne metody skutecznie wspierają działanie leków, a niektóre nawet umożliwiają ich odstawienie. Poznaj 8 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia!

 Większość z nas wie, że idealne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. O wysokim ciśnieniu, które zwiększa ryzyko zawału serca, wylewu, a także chorób nerek mówi się już od 140/90 mm Hg. Niestety, nadciśnienie zwykle nie powoduje żadnych uciążliwych dolegliwości, co sprawia, że osoba chora, która nie bada się regularnie, nie ma szans na wykrycie choroby.

Oto 8 naturalnych sposobów, jak je obniżyć:

1. Spaceruj 30 minut dziennie

 Codzienna aktywności fizyczna umożliwi Ci skutecznie obniżyć ciśnienie. Dzięki temu wzmocnisz serce, które sprawniej będzie pompowało krew, a co za tym idzie szybciej dotleni komórki w organizmie.

2. Ogranicz sól

 Osoby mające nadciśnienie powinny pamiętać, aby spożywać maksymalnie pół łyżeczki soli dziennie. Warto podkreślić, że mnóstwo soli znajduje się w żywności przetworzonej (dania gotowe, wędliny, konserwy), których osoby z nadciśnieniem powinny unikać.

3. Zrezygnuj z używek

Palenie papierosów, picie alkoholu i kawy znacznie podnosi ciśnienie krwi. Nikotyna sprawia, że serce pompuje więcej krwi niż potrzebuje. Alkohol natomiast tylko w niewielkich ilościach (lampka wina, małe piwo) redukuje nadciśnienie. Kawę warto zamienić na jej bezkofeinowy odpowiednik.

4. Pij ziołowe herbaty

 Zioła skutecznie obniżają ciśnienie. Warto pić herbatę z: hibiskusa, głogu, dziurawca i lipy. Pijąc 2 razy dziennie takie napary rozszerzysz naczynia krwionośne, co wspomoże pracę serca.

5. Nie pracuj za dużo!

 Z badań wynika, że osoby, które pracują więcej niż 41 godzin tygodniowo podnoszą ryzyko zachorowania na nadciśnienie nawet o 15%. Pamiętaj, aby nadgodziny nie były Twoją codziennością, a relaks i odpoczynek były Twoim codziennym rytuałem.

6. Jedz ryby morskie

 Aby skutecznie obniżyć ciśnienie krwi warto jeść ryby. Wzbogać swoją dietę o: tuńczyka, śledzie, pstrąga, łososia, dorsza, makrelę, sardynki i halibuta. Właśnie te ryby zawierają kwasy omega-3, które rozrzedzają krew, tym samym obniżając ciśnienie.

7. Wzbogać dietę o potas

 Potas obniża ciśnienie, a w codziennej diecie jest go niezwykle mało. Aby zwiększyć ilość dostarczanego potasu, w diecie osoby chorej nie powinno zabraknąć: bananów, pomidorów, brokułów, ziemniaków, groszku, suszonych śliwek czy rodzynek. Warto również pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.

8. Miej pod ręką czekoladę!

 Jednak musi to być czekolada gorzka, która zawiera flawonole zapobiegające skurczom naczyń krwionośnych. Aby obniżyć ciśnienie krwi należy codziennie spożywać 60 g gorzkiej czekolady (min. 70% kakao).