Objawy choroby u dziecka – na co zwrócić szczególną uwagę?
28.10.2016

Objawy choroby u dziecka – na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Dziecko w pierwszym okresie życia jest częstym gościem w poradni pediatrycznej, gdzie na bieżąco kontrolowany jest jego prawidłowy rozwój i stan zdrowia. Podczas krótkich wizyt lekarz często nie jest jednak w stanie wychwycić wszystkich nieprawidłowości, dlatego rodzice powinni uważnie obserwować swoją pociechę, by w porę zauważyć symptomy możliwych zaburzeń rozwojowych lub poważnych chorób.

Oto niektóre groźne schorzenia i ich charakterystyczne objawy, których nie wolno lekceważyć!

Anemia

Niedokrwistość fizjologiczna jest charakterystyczna dla niemowląt między 3 a 6 miesiącem życia, natomiast potem występuje anemia z powodu niedoborów żelaza w organizmie. O anemii dziecka rodzice dowiadują się zwykle po otrzymaniu wyników badania krwi malucha, a do przeprowadzenia badania powinny ich skłonić następujące objawy zaobserwowane u dziecka: senność, apatia, bladość skóry i śluzówki, słaby apetyt, spowolniony wzrost i rozwój, częste infekcje.

Białaczka niemowlęca

Jest to najczęstszy rodzaj nowotworu u maluchów, który diagnozuje się przede wszystkim na podstawie badania krwi oraz próbek szpiku kostnego. O chorobie mogą także świadczyć pewne symptomy, takie jak przedłużające się infekcje odporne na działanie antybiotyków, powiększone węzły chłonne, apatia i senność, utrata apetytu, siniaki na ciele powstające w wyniku lekkiego ucisku.

Wady serca

Współczesna medycyna potrafi wykryć wady serca u dziecka znajdującego się jeszcze w brzuchu matki. Większość problemów diagnozowana jest także podczas rutynowych wizyt lekarskich. Niektóre wady mogą jednak rozwijać się stopniowo, dlatego rodzice powinni poinformować lekarza o takich objawach jak: sine zabarwienie skóry, świszczący oddech, problemy z połykaniem pokarmów stałych.

Ubytki słuchu

Uszkodzenia słuchu diagnozowane są zwykle tuż po narodzinach w wyniku badań przesiewowych, jednak niektóre wady rozwijają się stopniowo i można je rozpoznać dopiero w kolejnych miesiącach życia dziecka. Bardzo ważne jest więc aby rodzice na bieżąco oceniali rozwój dziecka pod kątem jego reakcji na dźwięki i uczenia się mowy. Zwykle u dzieci ze słabym słuchem około 6 miesiąca życia zanika gaworzenie i „gruchanie”.

Zaburzenia neurologiczne

Większość rodziców boi się szczególnie mózgowego porażenia dziecięcego, które diagnozuje się najpierw właśnie na podstawie obserwacji rozwoju dziecka przez pierwsze 3 lata jego życia. O uszkodzeniu układu nerwowego maluszka świadczyć może cały zespół objawów, takich jak: częste odchylanie w tył główki w pierwszych tygodniach życia, drżenie nóżek i rączek, problemy z chwytaniem, zaciskanie kciuka po ukończeniu 4 miesiąca życia, problemy z nauką siadania, chodzenia i mówienia.

Choroby nerek

Choroby nerek lub ich wady rozwojowe wykrywane są często już podczas badań prenatalnych. Po urodzeniu niestety nie zawsze ich objawy są łatwe do rozpoznania, ale niepokój rodziców powinno wywołać każde przedłużające się zaburzenie w oddawaniu moczu np. gdy pojawi się w nim krew. W chorobach nerek dochodzi także często do obrzęków na twarzy oraz przy kostkach i rączkach, zwykle też pojawia się gorączka.

Warto pamiętać, że wymienione wyżej nieprawidłowości nie zawsze oznaczają najpoważniejsze choroby. Nie wolno jednak ich lekceważyć, tylko jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza, który albo od razu wykluczy groźne schorzenie, albo skieruje dziecko na szczegółowe badania diagnostyczne.