Oczyszczanie cery trądzikowej – jak się do tego zabrać?

Jak oczyszczać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa jest wymagająca i z całą pewnością jej wyleczenie wymaga czasu. Podstawowym zabiegiem, który jest konieczny w walce z tym rywalem jest oczyszczanie. Jak się do tego zabrać? Co będzie ci potrzebne, aby skutecznie oczyścić twarz?

Oczyszczanie twarzy – podstawa leczenia

Liczne zanieczyszczenia gromadzące się w ciągu dnia na skórze twarzy mieszają się z nadmiernie wydzielanym sebum powodując zatykanie kanalików gruczołów łojowych. W rezultacie powstają pryszcze, zaskórniki i inne zmiany skórne. Aby pomóc cerze trądzikowej wrócić do dobrej kondycji należy pamiętać o oczyszczaniu. I tak podstawą jest dokładne usuwanie makijażu. Jeśli codziennie nakładasz make-up zadbaj o to, aby usunąć go zaraz po przyjściu do domu. Większość kolorowych kosmetyków nie umożliwia regeneracji skóry, dlatego aby ją ułatwić należy pozbyć się  makijażu. Warto również podkreślić, aby osoby z trądzikiem korzystały z kosmetyków mineralnych, które będąc kosmetykami naturalnymi ułatwiają walkę z trądzikiem nie nasilając zmian skórnych i nie zapychając cery. Aby skutecznie dokonać demakijażu należy do tego celu wykorzystać żel, piankę, bądź mleczko. Warto używać kosmetyków bez alkoholu, a wzbogacone o cynk i substancje kojące – rumianek, szałwia itp. Również do mycia powinny być używane kosmetyki bez alkoholu ułatwiające usuwanie zanieczyszczeń i łoju, a także dodatkowo matujące skórę. Należy pamiętać, aby podczas oczyszczania szczególną uwagę zwrócić na strefę T. Ponadto, nie trzyj i nie ścieraj za mocno skóry, delikatnie ją masuj, a później spłucz substancje letnią wodą. Po myciu wytrzyj w twarz w jednorazowy ręcznik bądź specjalnie do tego przeznaczony ręcznik wielorazowy.

Pomoce w oczyszczaniu

  1. Tonik

Po umyciu skóry należy pamiętać o tym, że kosmetyki antybakteryjne przesuszają skórę i naruszają warstwę ochronną naskórka. Aby przywrócić jej równowagę należy tonizować twarz delikatnymi preparatami. Dzięki temu w szybki sposób zoptymalizujesz pH skóry. W tym celu obok toników świetnie sprawdzą się również naturalne hydrolaty z wyciągu z czystka, oczaru czy szałwii.

  1. Peeling

Raz bądź dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling. Jeśli twoja cera jest bardzo wrażliwa to sprawdzi się tutaj peeling enzymatyczny. Nałożony na kilka minut na twarz niczym maseczka przenika w skórę twarzy, oczyszcza ją i usuwa zrogowaciały, martwy naskórek. Można również używać peelingów mechanicznych. Sprawdzą się także peeling chemiczne – stosowane powszechnie pod okiem specjalisty kwasy przynoszą świetne rezultaty dla skóry trądzikowej.

  1. Maseczki

W oczyszczaniu przydadzą się również maseczki. Najlepsze będą glinki i algi. Gotowy preparat bądź sproszkowana wersja połączona z wodą lub hydrolatem świetnie usunie zanieczyszczenia, nadmiar sebum czy też zaskórniki. Maseczka stosowana raz lub dwa razy w tygodniu to świetne rozwiązanie.

5 zasad skutecznego oczyszczania:

  1. Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie, nie więcej. Nadmierne oczyszczanie podrażni ją i wysuszy.
  2. Pamiętaj o dokładnym demakijażu twarzy.
  3. Nie pocieraj za mocno twarzy – to osłabi kondycję cery.
  4. Jak najczęściej przemywaj skórę tonikiem bądź hydrolatem.
  5. Korzystaj z maseczek i peelingów – to szybciej usunie zmiany skórne.