Cukrzyca to choroba, która dotyka już 3 miliony Polaków. Oprócz tego, że osoby chore muszą być pod stałą kontrolą specjalisty, muszą również dbać o swój jadłospis, być aktywne fizycznie, to także w specjalny sposób muszą pielęgnować swoją skórę. Dlaczego jest to takie ważne? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry chorego z cukrzycą?
Cukrzyca rzadko daje objawy, które alarmują o tym, że coś złego dzieje się w organizmie. Jednak problemy skórne mogą być pierwszym sygnałem, aby sprawdzić poziom cukru we krwi. Wysokie stężenie glukozy sprawia, że powstałe zmiany zwyrodnieniowe w naczyniach krwionośnych prowadzą do niedożywienia skóry. Tym samym, chorzy na cukrzycę często obserwują u siebie: nadmierną suchość skóry, łuszczenie i nadwrażliwość. Pozbawiona łoju skóra sprawia, że chory często się drapie przez co powstają początkowo niewielkie, z czasem coraz większe ranki. Wraz z podatnością na zranienia idzie również trudność w gojeniu powstałych ran. Tym samym skóra jest bardziej podatna na infekcje – grzybice i drożdżyce. Oprócz tego skóra osób chorych na cukrzycę charakteryzuje się także zmniejszonym wydzielaniem potu, ciemnożółtym zabarwieniem skóry, nierzadko rumieńcem cukrzycowym i skłonnością do zmian wypryskowych.
W związku z często pojawiającymi się powikłaniami związanymi z pielęgnacją skóry warto pamiętać o skrupulatnym i dokładnym zwracaniu uwagi na stopy i dłonie. Do najczęstszych powikłań należy bardzo groźny zespół stopy cukrzycowej. To powikłanie cukrzycowe związane jest z niedostatecznym ukrwieniem stóp i prowadzi do deformacji stopy, a nawet amputacji. Postępujące owrzodzenie stopy świadczy o martwicy w obrębie tej części ciała. Aby do tego nie dopuścić bardzo ważne jest leczenie i profilaktyka w szczególności dbająca o stopy.
Należy pamiętać, że kluczowe w profilaktyce zachowania optymalnej kondycji skóry jest prawidłowe leczenie cukrzycy. Jeśli dieta i terapia będą odpowiednie dobrane, tym samym cukier będzie na stałym poziomie, to również skóra będzie znacznie lepiej wyglądać. Oczywiście nie chodzi też o to, aby czekać aż leki i dieta unormują wszystko, zalecane jest również stosowanie zewnętrznie takich kosmetyków, które poprawią nie tylko komfort pacjenta, ale również jej wygląd. Warto zatem pomyśleć o kosmetykach z neutralnym pH. W ich składzie nie powinno być silnych detergentów, barwników, czy sztucznych zapachów. Ponadto, w dużej części kosmetyki te powinny być emolientami, czyli preparatami, które dbają o właściwe nawilżanie skóry. Po ich nałożeniu pory uniemożliwiają odparowanie wody ze skóry, tym samym skóra nie jest sucha. Występują w przeróżnej formie, dlatego też można z łatwością znaleźć żele pod prysznic, balsamy, płyny czy kremy. Warto również podkreślić, że cukrzycy nie powinni korzystać z mydła – nadmiernie wysusza skórę. Ze względu na liczne infekcje spotykające osoby chorujące na cukrzycę warto pomyśleć o preparatach hipoalergicznych.