Telekonsultacje, czyli troska o zdrowie na miarę XXI wieku

Telekonsultacje, czyli troska o zdrowie na miarę XXI wieku

Diagnoza nie musi być związana z długimi wędrówkami od lekarza do lekarza, a leczenie z częstymi odwiedzinami gabinetów specjalistów. Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z telekonsultacji, czyli konsultacji na odległość bez konieczności wychodzenia z domu.

Możliwości medycyny są zdumiewające!

Telemedycyna towarzyszy nam już od lat 90. ubiegłego wieku, ale obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Usługi medyczne świadczone poprzez specjalistyczne urządzenia czy aplikacje medyczne pomagają już chorym na całym świecie. Operatorzy telefonii komórkowych, dostawcy i producenci realizują wiele projektów pilotażowych, które w niedalekiej przyszłości pomogą jeszcze lepiej diagnozować, leczyć i prowadzić działania profilaktyczne.

Telekonsultacje, czyli lekarz „na wyciągnięcie ręki”

Telemedycyna daje ogromne możliwości. Dzięki niej odbywają się telekonsultacje, czyli konsultacje ze specjalistami na odległość. Dlaczego jest to ważne i pomocne? W dobie tak wielu chorób nierzadko niemożliwy jest bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem. Dlatego tak ważne jest rozwiązanie umożliwiające telekonsultacje z lekarzami oddalonymi o setki czy tysiące kilometrów. Co istotne, wykorzystywane są one także do diagnostyki pacjenta. Wystarczy przesłać dane takie jak: wynik EKG, wyniki badań laboratoryjnych, masę ciała, poziom glukozy we krwi czy też ciśnienia tętniczego, umożliwiając lekarzowi szybką interpretację wyników, a pacjentowi uzyskanie rzetelnej diagnozy bez wychodzenia z domu.

Telemedycyna – nowy wymiar leczenia

Zdalne usługi medyczne, w tym telekonsultacje, to nowoczesny wymiar medycyny. Świadczenie usług w taki sposób umożliwia diagnozę i leczenie np. pacjentów obłożnie chorych. Taki wymiar leczenia jest również sporym ułatwieniem dla terenów czy ośrodków niewyposażonych w profesjonalny sprzęt bądź lekarzy o danej specjalizacji. Telekonsultacje to również fachowa pomoc, np. w rehabilitacji. Specjalista może prowadzić zajęcia na odległość, tym samym pomagając choremu w leczeniu.
Możliwości, jakie daje telemedycyna jest coraz więcej. Jej nieustanny rozwój zapewnia coraz wyższą jakość usług medycznych.