Znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami to zmiany na skórze, które tylko pozornie mogą być niegroźne. Konieczna jest obserwacja znamion, gdyż nierzadko okazują się nowotworem skóry. Jakie znamiona powinny budzić podejrzenia, a jakie są bezpieczne? Kiedy udać się do dermatologa?
Znamiona są bardzo częstym powodem raka skóry, dlatego powinny być pod stałą kontrolą. Jeśli i ty masz je na swoim ciele, to musisz pamiętać, aby jak najczęściej je monitorować. Nie wszystkie zmiany skórne są groźne. Dlatego jeśli masz znamiona, które są mniejsze niż 5 mm, mają jednolity kolor, gładkie krawędzie i są symetryczne, nie musisz się obawiać. Znamiona najczęściej pojawiają się w dzieciństwie, jednak jeśli jesteś posiadaczem „właściwych” znamion nie oznacza wcale, że nie musisz ich monitorować. Należy co miesiąc sprawdzać ich wygląd, a gdy tylko któreś z nich zacznie swędzieć, będzie leciała z niego krew, zmieni kształt, kolor bądź będzie bardziej wypukły należy koniecznie udać się do specjalisty. Dermatolog podda znamię analizie i oceni, czy zmiany są niebezpieczne.
Jeśli jesteś osobą z licznymi zmianami skórnymi typu pieprzyki warto przynajmniej raz na pół roku udać się do specjalisty, który oceni stan znamion. Dermatolog przy użyciu dermatoskopu (mikroskop powierzchniowy) oceni i podda analizie zmiany barwnikowe. Dzięki temu urządzeniu możliwa jest ocena znamion nie tylko na poziomie naskórka, ale również na granicy skórno-naskórkowej i skóry właściwej. Te bezpieczne, nieinwazyjne i niesprawiające bólu badanie umożliwia stwierdzenie czy zmiana jest łagodna, czy też złośliwa. Ta nowoczesna technologia sprawia, że wykrywalność i leczenie czerniaka we wczesnych stadiach teraz jest nie tylko możliwe, ale również przynosi zadowalające efekty. Dzięki temu badaniu rozpoznawalność czerniaka wzrosła aż do 90 proc. Warto również pamiętać, że dermatoskopia chroni nie tylko przed najbardziej popularnym nowotworem czerniakiem, ale także przed rakiem podstawnokomórkowym i płaskokomórkowym.
Należy pamiętać, że systematyczna obserwacja znamion może ustrzec od nowotworów skóry. To niezbędna profilaktyka zarówno dla osób z dużą ilością zmian barwnikowych, jak i z niewielką. Nigdy nie wiadomo, która zmiana może przeobrazić się w zmianę złośliwą. Ponadto należy pamiętać, że zmiany w strukturze, kolorze i wielkości pieprzyków nierzadko są aktywowane po długotrwałej i nadmiernej ekspozycji na słońce. Dlatego też podczas opalania zaleca się stosowanie kremów z odpowiednimi filtrami, a także chronienie zmian skórnych przed docieraniem promieni w ogóle. Jeśli masz liczne znamiona, chroń skórę przed ekspozycją na słońce w godzinach między 10 a 16 – wtedy promienie słońca są najostrzejsze. Ponadto, warto pamiętać, aby osoby z licznymi znamionami nie korzystały z solarium. Tak mocne promieniowanie może przyczynić się do powstawania nowotworów skóry.