Wyniki pomiaru ciśnienia, poziom cukru we krwi, czy zapiski związane z jadłospisem – kiedyś wszystkie zapisywano rzetelnie w notesach. Każdy chory miał obowiązek sporządzania codziennych notatek. Dzisiaj nie jest już to konieczne! Jak to możliwe? Mobilne aplikacje zsynchronizowane z urządzeniami medycznymi ułatwiają zadanie.
Po co komu telemedycyna?
Kiedyś telemedycyna funkcjonowała tylko w działaniach wojskowych czy też przedsięwzięciach kosmicznych. Dzisiaj realnie zmienia życie wielu pacjentów, niejednokrotnie ratując im życie. Główną zaletą telemedycyny jest to, że nie istnieją dla niej żadne granice. Tele konsultacje pacjentów mogą odbywać się z lekarzami nierzadko oddalonymi o setki kilometrów. Ponadto nie tylko diagnoza, a również leczenie, może odbywać się bez bezpośredniego kontaktu z chorym. Usługi medyczne na odległość dają wiele możliwości. Stają się także szansą na uniknięcie wielu chorób. Realne możliwości, jakie niesie ze sobą telemedycyna, to nie tylko leczenie, ale również skuteczne zapobieganie wielu chorobom.
Zapomnij o dzienniczku. To możliwe?
Powszechność smartfonów sprawiła, że aplikacje mobilne cieszą się dużą popularnością. Użytkownicy korzystają z nich nie tylko w celach rozrywkowych – wielu z nich wybiera także takie, które dbają o ich zdrowie. Nikogo nie dziwi korzystanie z aplikacji monitorujących aktywność sportową, wagę, czy też stworzoną do kontrolowania diety oraz nawyków żywieniowych. Aplikacje mobilne stały się nowoczesnymi narzędziami służącymi osobom chorym. Wielu z nich używa ich, aby zapisywać poziom cukru, ciśnienia krwi czy też monitorować ciążę. Takie rozwiązania pomagają zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu czy profilaktyce. Aplikacje mobilne ułatwiają chorym panowanie nad chorobą – wiele z nich przypomina o pomiarach, wysyła wskazówki w razie odchyleń pomiarów od normy, czy też umożliwia archiwizację danych w lokalnym centrum zdrowia. Dzięki temu lekarz czy personel medyczny może z łatwością monitorować stan chorego i odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczną terapię. Aplikacje mobilne stają się w ten sposób skutecznym narzędziem pomagającym dbać o zdrowie chorego.
Senior i aplikacja mobilna
Badania dowodzą, że mimo wielu obaw twórców i producentów, seniorzy świetnie radzą sobie z aplikacjami mobilnymi. Wiele z nich skierowanych jest głównie dla osób starszych, wykorzystuje więc technologie łatwe w użytkowaniu. Statystyki pokazują, że rynek usług telemedycznych odnotuje znaczny wzrost w obszarze aplikacji mobilnych w kolejnych latach.