Jak wygląda badanie EKG Holter – czy jest się czego obawiać?

Jak wygląda badanie EKG Holter – czy jest się czego obawiać?

Serce to najważniejszy i najciężej pracujący organ ludzkiego ciała. Mięsień sercowy wraz z resztą układu krążenia często jest nadwyrężany. Nie bez powodu największa liczba zgonów Polaków dotyczy właśnie śmierci z powodu chorób układu krążenia. Jak zatem zadbać o serce? Dlaczego warto wykonać badanie EKG Holter?

EKG Holter – na czym polega badanie EKG?

Bardzo często problemy z sercem nie są widoczne na zwykłym badaniu EKG. Wiedział o tym również biofizyk Norman Holter, który wykazał potrzebę dłuższej obserwacji serca niż tylko podczas kilkuminutowego badania EKG. Tym samym zainicjował bezbolesną diagnostykę serca wykonaną przy użyciu specjalnego urządzenia monitorującego pracę serca przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu dał szansę pacjentom, u których zaburzenia rytmu serca są napadowe. Dzięki temu badaniu możliwe jest również przeanalizowanie pracy serca podczas snu, czyli w momencie jego spowolnionej pracy. Badanie EKG Holter pozwala również wykryć rzadko występujące zaburzenia takie jak niewyjaśnione omdlenia – wtedy badanie może trwać nawet 7 dni.

EKG Holter: Jak się przygotować do badania EKG? Kiedy zrobić badanie EKG?

Badanie EKG Holter powinni wykonać pacjenci, którzy mają wrodzone wady serca, zaburzenia jego rytmu, doświadczyli omdleń i utraty przytomności, cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową bądź przebyli zawał lub mają wszczepiony stymulator serca. Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem należy wykąpać się, a następnie nie używać żadnych balsamów i kremów do ciała. Dodatkowo, mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej. Podczas samego badania nie można się myć, gdyż urządzenie nie jest przygotowane do takich czynności. Przystępując do badania na klatkę piersiową naklejane są elektrody, do których podłączone są przewody rejestrujące pracę serca. Urządzenie rejestrujące to niewielkie pudełeczko, które nosi się przy sobie. Badanie wykonywane jest według zaleceń najczęściej przez 24 godziny. Podczas badania należy wykonywać standardowe, codzienne czynności. Dodatkowo, należy prowadzić notatki, w których zapisuje się stany wyjątkowe – bóle, zdenerwowanie, wysiłek fizyczny, zażywanie leków itp. Po czasie zdejmuje się elektrody i przegrywa dane z urządzenia. Tym samym lekarz specjalista analizuje przeprowadzone badanie i wdraża odpowiednie leczenie.

Wynik badania EKG – Co zyskasz wykonując badanie EKG Holter?

Badanie EKG Holter jest niezwykle przydatne w diagnostyce chorób serca. Dzięki temu, że pozwala ocenić pracę serca zarówno w spoczynku, jak i w fazie wysiłku fizycznego bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. To badanie pozwala określić niesystematyczne stany chorobowe, które czasem ciężko powiązać właśnie z chorobami serca – duszności, omdlenia, zawroty głowy. Nie masz czego się obawiać – to badanie jest bezbolesne i niezwykle pomocne w profilaktyce.