5 sposobów, które spowolnią starzenie się skóry

5 sposobów, które spowolnią starzenie się skóry

Każda kobieta marzy o pięknej skórze. Jednak wraz z upływem czasu, skóra staje się wiotka, sucha i widać na niej pierwsze zmarszczki. Czy da się spowolnić procesy starzenia się skóry? Oczywiście, że tak – poznaj 5 skutecznych sposobów!

  1. Dieta dobra także na skórę

Aby twoja skóra zachowała na dłużej jędrność, elastyczność i wspaniałą kondycję warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co jesz. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy komórkom potrzebnych składników odżywczych, co sprawi, że procesy starzenia się skóry opóźnią się. Dlatego jeśli w twojej kuchni króluje żywność przetworzona, chętnie korzystasz z gotowych dań, fast-foodów, a ulubioną przekąską są chipsy, to z pewnością czas na zmianę nawyków żywieniowych. Dieta powinna być bogata w surowe warzywa i owoce, produkty z pełnego ziarna, tłuste ryby, orzechy, nasiona i zdrowe oleje. Dzięki temu poprawisz nie tylko wygląd skóry, ale także funkcjonowanie całego organizmu.

  1. Witaminy – skuteczna broń!

Skuteczną bronią w walce ze zmarszczkami są również witaminy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na witaminę C i E. Pierwsza z nich zawarta w cytrusach, truskawkach, pomidorach, ziemniakach, kapuście, brokułach, papryce itp. zapobiega zmniejszaniu się wraz z wiekiem kolagenu w strukturze skóry aktywnie go stymulując. Natomiast witamina E zawarta w tłustych rybach, oliwie z oliwek, pestkach i orzechach chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

 

  1. Słońce? Chroń skórę!

Warto pamiętać, że długa ekspozycja skóry na słońce sprawi, że przyspieszysz starzenie się skóry. Aby opalanie było zdrowe należy pamiętać o kremach z filtrami, a także unikania słońca w godzinach między 10 a 16. Opalanie sprawia, że skóra, broniąc się przed promieniami UV wytwarza melaninę, która odpowiada za powstawanie opalenizny. Należy podkreślić, że działanie promieni ultrafioletowych rozbija włókna kolagenowe zawarte w skórze, tym samym prowadzi do szybkiego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Dlatego jeśli chcesz dostarczyć do organizmu witaminę D3, tym samym wzmocnić odporność zachowaj umiar w ekspozycji skóry na słońce.

 

  1. Dobre nawyki

Oprócz diety warto wspomnieć, że na kondycję skóry wpływa również styl życia. Aby zachować jak najdłużej skórę wolną od zmarszczek, jędrną i elastyczną warto przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu. Ponadto, warto również przekształcić w nawyk codzienną aktywność fizyczną. Codzienny wysiłek i świeże powietrze nie tylko sprawią, że twoja skóra będzie wypoczęta, ale również dotleniona. Dodatkowo, dzięki takim nawykom poprawisz krążenie krwi, co sprawi, że skutecznie opóźnisz procesy starzenia się skóry.

 

  1. Pielęgnacja

Warto pamiętać, że starzenie skóry to proces, który zaczyna się już po 25 roku życia i znacznie przyspiesza po 30 roku życia. Już wtedy należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację przeciwstarzeniową, gdyż w późniejszych latach będzie to znacznie trudniejsze do realizacji. Przede wszystkim podstawą pielęgnacji jest odpowiednie nawilżanie. Skóra, w której jest coraz mniej kolagenu staje się sucha i wiotka. Warto stosować odpowiednio dobrane, lekkie i z dobrymi składami kremy nawilżające. Tym samym zmarszczki będą płytkie, skóra odżywiona i z wyrównanym kolorytem.