Ciśnieniomierze automatyczne, nadgarstkowe i naramienne firmy Diagnosis S.A

Dbałość o zdrowie sprawia, że obecnie bardzo wielu dorosłych chce kontrolować swoje ciśnienie krwi. Tym samym stają przed dylematem – jaki wybrać aparat? Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach jest istna klęska urodzaju. Rynek urządzeń medycznych mieści wiele firm i typów ciśnieniomierzy. Czy wystarczy kupić pierwszy lepszy, najlepiej najtańszy, czy jednak nie są one jednakowe (pomijając ich wygląd) i różnią się istotnymi szczegółami?

Zapewne posiadacze takich urządzeń mogliby podzielić się uwagami na temat posiadanych typów, jednak jak wybrać ten najbardziej dopasowany do swoich potrzeb, jeśli nie miało się żadnego. Najlepiej zdać się na najbardziej praktyczne porady. Często naszpikowane wieloma opcjami aparaty są niezbyt proste w obsłudze, a z czasem okazuje się, że te gadżety nie są często wykorzystywane. Może warto zastanowić się, poczytać, popytać, wypróbować i nie przepłacać za różne efektowne funkcje, z których później się nie korzysta.

Dlaczego powinno się mieć ciśnieniomierz?

Nasze czasy obfitują w choroby cywilizacyjne spowodowane m.in. stresem, szybkim tempem życia, niewłaściwym odżywianiem, niedostateczną ilością ruchu. Cukrzyca, miażdżyca, choroby serca są niestety praktycznie na porządku dziennym. Wiele z nich powoduje nadciśnienie tętnicze, bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia skoki ciśnienia. Czasem zdarza się, że przyczyna jest wręcz niewykrywalna i zakłada się, że jest to czynnik genetyczny, zwłaszcza jeśli w wywiadzie rodzinnym istnieje to obciążenie.

Nadciśnienie nie daje jednoznacznych objawów. Jeśli boli ząb, wtedy należy udać się do dentysty. Nadciśnienie nie boli. Jedyne, co może boleć, to głowa, ale najczęściej nie przywiązuje się do tego zbytniej uwagi, dlatego pacjenci najczęściej dowiadują się o tej dolegliwości przypadkiem – w czasie rutynowej kontroli lekarskiej lub np. podczas festynu, gdzie można skorzystać z różnych porad i testów medycznych.

Problemów z nadciśnieniem nie można bagatelizować. Należy regularnie robić pomiary i notować wyniki wraz z datą i godziną. Lekarze dają specjalne dzienniczki do tego celu. Ważne jest, aby przynajmniej 10 minut przed badaniem zaprzestać wszelkiego wysiłku fizycznego. Najlepiej usiąść spokojnie, zrelaksować się, myśleć o pozytywnych rzeczach, bo negatywne myśli niepotrzebnie podwyższą wynik.

Pomiar ciśnienia tętniczego można bez problemu wykonać w swojej poradni lekarza pierwszego kontaktu, ale jeśli trzeba robić to często, staje się uciążliwe. Najlepiej zaopatrzyć się we własny aparat i ustalić stałe pory dnia, o których będzie przeprowadzane badanie. I tutaj powraca pytanie – jaki będzie dla mnie najlepszy?

Dlaczego jest tyle typów ciśnieniomierzy?

Diagnosis ma w swojej ofercie wiele typów ciśnieniomierzy. Wszystkie mają cechy wspólne, ale też różnią się detalami. Dlaczego tak? Nie ma rzeczy uniwersalnych. Ludzie są różni, mają różne potrzeby, są inaczej zbudowani. Skonstruowana najbardziej kompleksowo rzecz zapewne będzie pasować najszerszej grupie odbiorców, ale nie wszystkim, bo zawsze są wyjątki.

Poniżej przedstawione jest podstawowe zestawienie siedmiu typów ciśnieniomierzy firmy Diagnosis dotyczące typu, pamięci do zapisywania wyników, zakresu pomiaru oraz ceny. Podstawowym rozróżnieniem jest rodzaj, czyli to, czy jest to aparat naramienny, czy aparat nadgarstkowy. Pierwszy ma mankiet zakładany na przedramię, a drugi zakłada się na nadgarstek. Wiele źródeł (w tym lekarzy i pacjentów) podaje, że typ naramienny mierzy dokładniej, ale są sytuacje, gdy potrzebny jest nadgarstkowy.

Produkt Rodzaj Pamięć Zakres pomiaru
Diagnostic Pro Afib naramienny 2×120 ciśnienie: 30-280 mmHg; puls: 40-200 uderzeń/min.
Diagnostic DM-200 IHB naramienny 2×60 ciśnienie: 0-300 mmHg; puls: 30-180 uderzeń/min.
Diagnostic DM-300 IHB naramienny 4×30 ciśnienie: 0-300 mmHg; puls: 30-180 uderzeń/min.
Diagnostic DM-400 IHB naramienny 2×120 ciśnienie: 0-280 mmHg; puls: 40-180 uderzeń/min.
Diagnostic DM-500 IHB naramienny 2×120 ciśnienie: 30-280 mmHg; puls: 40-200 uderzeń/min.
Diagnostic DM-600 IHB naramienny 2×120 ciśnienie: 30-280 mmHg; puls: 40-200 uderzeń/min.
DR-605 IHB nadgarstkowy 2×120 ciśnienie: 30-280 mmHg;puls: 40-200 uderzeń/min.

 

Wszystkie powyższe rodzaje ciśnieniomierzy są automatyczne – wpompowują i wypompowują powietrze z mankietu oraz same ustalają wynik końcowy badania.

Najlepszy ciśnieniomierz

Zanim dokona się wyboru, warto zastanowić się, co jest najbardziej potrzebne. Oczywiście aparat ma prawidłowo mierzyć ciśnienie. Jednak wszystkie z nich cechują się taką samą dokładnością. Producent w specyfikacji szacuje precyzję na poziomie ±3 mmHG dla ciśnienia i 5% dla pulsu. Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie posiadają miernik pulsu, co przydaje się w wykrywaniu i monitorowaniu niektórych schorzeń.

Wygodny mankiet

Na początku wszystkie wyglądają tak samo. Może różnią się wizualnie, ale z punktu widzenia użytkownika, spełniają tak samo zadanie i o co tyle zamieszania? Jeśli ciśnienie mierzy się sporadycznie, to rzeczywiście, nie odczuwa się różnicy, ale gdy w grę wchodzi regularny, częsty pomiar, zaczyna się zauważać, czy materiał jest przyjazny dla skóry, czy ucisk jest równomierny. Zaletą automatów jest równe pompowanie. Ręcznie odbywa się to skokowo i czasem bywa nieprzyjemne, ale tutaj nie ma to miejsca.

Nie wszyscy mają takie same obwody ramion. Ludzie mają różną budowę, dlatego aparaty posiadają mankiety w zróżnicowanych rozmiarach. W niektórych z nich można płynnie zmieniać mankiet i posiadać dwa rozmiary – na wypadek, gdyby członkowie rodziny znacząco różnili się grubością ręki.

Czytelny wyświetlacz

Z ciśnieniomierza często korzystają ludzie w średnim wieku, ale największą grupą są osoby starsze. Nie jest tajemnicą, że wzrok po 40 roku życia zaczyna się pogarszać i przychodzi czas na okulary do czytania. Wyświetlacze we wszystkich typach zostały opracowane tak, żeby wyniki były doskonale widoczne, nawet bez okularów – oczywiście przy umiarkowanej wadzie wzroku.

Sam ekran jest duży, litery i cyfry duże i o odpowiednim kontraście w stosunku do tła. Menu jest oszczędne, żeby nie przytłaczać użytkowników opcjami i nie utrudniać odczytu.

Zapamiętywanie wyników

Częste badanie ciśnienia tętniczego, robionego o tych samych porach, nie miałoby sensu bez notowania wyników. Pacjentom, którzy mają zalecenie regularnej kontroli, lekarze dają specjalne dzienniczki, gdzie mają zapisywać wskazania wraz z datą i godziną. Staje się to problematyczne, bo dzienniczka trzeba pilnować, a rzecz jest mała i łatwo o zgubienie. Dlatego bardzo przydatną sprawą jest pamięć wewnętrzna ciśnieniomierza. Większość modeli posiada możliwość zapisu w sumie 240 wyników – po 120 dla jednej osoby. Część z nich, tak jak np. Diagnostic DM-200 IHB – 2x 60 pomiarów.

Jeśli z ciśnieniomierza korzysta rodzina, to warto mieć na uwadze model Diagnostic DM-300 IHB. Jest zdolny zapamiętać po 30 wyników dla jednej z aż czterech osób.

Ważne funkcje

Zazwyczaj do regularnej kontroli ciśnienia wystarczy standardowy aparat taki jak np. Diagnostic DM-500 IHB. Właściwie każdy, oprócz tego pomiaru, przy okazji mierzy puls posiadając przy tym funkcję IHB, czyli wykrywanie nieregularnego pulsu.

Czasem potrzeba czegoś więcej, czyli nieco rozszerzonej diagnostyki, którą zapewnia Diagnostic ProAfib. Dedykowany jest w szczególności pacjentom, u których zaobserwowano migotanie przedsionków, ponieważ dzięki innowacyjnej technologii DuoAfib, wykonuje jednocześnie dwa pomiary cechujące się bardzo dużą dokładnością. Wykrywa nieprawidłowości, które, jeśli nie występują sporadycznie, są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia lub życia. ProAfib daje użytkownikowi komfort i możliwość odpowiedniej reakcji w odpowiednim czasie.

Zasilanie

Standardowo wszystkie ciśnieniomierze są zasilane na baterie, w przypadku naramiennych – 4 sztuki alkalicznych AA. Aparat nadgarstkowy, z racji znacznie mniejszego rozmiaru, zasilany jest przez 2 sztuki typu AAA.

Warto wiedzieć, że część z nich, tak jak np. Diagnostic DM-400 IHB i DM-300 IHB mają możliwość zasilania z sieci. Jeśli korzysta się z urządzenia tylko w domu, przy zasilaczu odpada pamiętanie o zapasie baterii. Można podłączyć go po prostu do gniazdka.

Dodatkowe informacje

Przed kupnem należy zastanowić się, gdzie, jak często będzie badane ciśnienie. Zazwyczaj ciśnieniomierz potrzebny jest w domu, ale bywają sytuacje, że trzeba też mierzyć poza miejscem zamieszkania. Czy wtedy trzeba nieść duży i niewygodny, stacjonarny aparat? Do tego celu stworzono ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jest lżejszy, mniejszy i o połowę tańszy. Mowa tu o modelu DR-605 IHB, który jest również dość dokładny, zachował ważną cechę dużego urządzenia, czyli wygodny wyświetlacz. W tym przypadku także nie trzeba pamiętać o dzienniczku, ponieważ ma wbudowaną pamięć 2×120.

Wspomniany wcześniej model Diagnostic ProAfib, oprócz wykrywania migotania przedsionków, posiada wykrywanie błędów, które w znaczący sposób mogą zafałszować końcowy wynik.

DiagnosticPro Afib

Przygotowany z myślą o osobach obciążonych chorobami cywilizacyjnymi, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na pogorszenie pracy serca, ciśnieniomierz Diagnostic Pro Afib został opracowany tak, aby poza pomiarami standardowymi ciśnienia, mierzyć puls, a przede wszystkim wykrywać dość groźne zjawisko, jakim jest migotanie przedsionków serca. Przypadłość ta często przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkiem, gdy pacjent skarży się na duszności, osłabienie lub zmęczenie. Typowymi objawami są: nieregularne bicie serca, kołatanie serca, zawroty głowy, dzwonienie w uszach. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem, a obciążeni są tym szczególnie ludzie cierpiący na nadciśnienie, choroby płuc, tarczycy. Zdarzenie to może występować samoistnie. Konsekwencje mogą być poważne, ponieważ nieprawidłowo pracujące serce może prowadzić do występowania udarów zagrażających zdrowiu lub życiu.

Diagnostic Pro Afib skonstruowano w taki sposób, aby w każdej chwili można było dokonać pomiaru podstawowych parametrów życiowych wraz z opcją wykrywania ewentualnego migotania przedsionków serca. Wczesne rozpoznanie zjawiska pozwala na właściwą diagnostykę i uniknięcia poważnych konsekwencji. Samo urządzenie obsługuje się bardzo łatwo. Tak, żeby każdy, bez względu na wiek, mógł używać ciśnieniomierza. Słabiej widzące osoby nie mają problemów z odczytaniem wyniku badania, co zapewnia ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD z dużymi cyframi. Nie potrzebne są dzienniczki papierowe do zapisywania wyników. Aparat posiada pamięć, która zapamiętuje w sumie 240 wyników – 120 dla jednej osoby. Margines błędu wynosi maksymalnie do mmHg. Ten innowacyjny ciśnieniomierz jest trwały i doskonale sprawdzi się w każdym domu, dobrze służąc użytkownikom i ostrzegając ich (w razie wystąpienia) przed groźnymi dla ich zdrowia i życia arytmiami.

Zalety:

  • wykrywa migotanie przedsionków serca, nawet wtedy, gdy użytkownik nie odczuwa żadnych objawów
  • wygodny, szeroki i uniwersalny mankiet na ramię, często chwalony przez klientów, dostępny w rozmiarze od 22 do 42 cm
  • automatyczne, bardzo proste użytkowanie
  • technologia DuoAfib, dzięki której w czasie jednego pomiaru wykonywane są dwa badania
  • bardzo dokładny wynik, a tym samym, bardzo niski błąd pomiaru
  • sygnalizuje źle założony mankiet oraz ruch ciała w czasie pomiaru – wskaźniki te znacząco eliminują błąd pomiaru
  • działa na baterie lub z zasilaczem prądu zmiennego
  • duży, czytelny wyświetlacz.

Diagnostic DM-200 IHB

W pełni automatyczny, bardzo prosty w obsłudze ciśnieniomierz, jakim jest Diagnostic DM-200 IHB, został skonstruowany z myślą pomiarach ciśnienia krwi i pulsu. Nowoczesna technologia IHB pozwala na wykrywanie nierównego bicia serca, co jest szczególnie ważne w przypadku osób obciążonych chorobami takimi jak: miażdżyca, cukrzyca, choroby serca.

Pomiarów dokonuje się za pomocą opaski uciskowej, którą umieszcza się na ramieniu. Jeśli opaska założona jest prawidłowo, dalsza obsługa jest automatyczna. Aparat sam pompuje powietrze do rękawa uciskowego i ustala jego ilość. Pomiar wykonywany jest metodą oscylometryczną, a wynik, po skończonym badaniu, wyświetlany jest na dużym, wyraźnym ekranie, który wyposażony jest w zegar i kalendarz. Klienci bardzo chwalą sobie ten wyświetlacz, ponieważ nie ma potrzeby sięgania po okulary do czytania – wynik odczytuje się bez problemu, ponieważ cyfry są duże i jest zachowany odpowiedni kontrast między wskazaniem ciśnieniomierza a tłem.

Aparat do pomiaru ciśnienia ma wbudowaną pamięć, która mieści w sumie 120 wyników, czyli po 60 dla jednego użytkownika, dzięki czemu nie trzeba ściśle pilnować notowania wyników (np. w specjalnym dzienniczku otrzymanym w poradni specjalistycznej), ponieważ zawsze można wrócić w dogodnym czasie, zajrzeć do pamięci i wynotować niezbędne dane, co ułatwi zapis informacji wraz z datą i godziną.

Istotnym czynnikiem wygody użytkowania jest wygodny mankiet z trwałego materiału. Automatyczne pompowanie sprawia, że powietrze wtłaczane jest równomiernie, czyli ucisk również jest równomierny. Standardowy rozmiar można przy zakupie wybrać za dopłatą z opcją większego rozmiaru. Warto zauważyć niski błąd pomiaru gwarantowany przez producenta, który w przypadku ciśnienia krwi wynosi ±3 mmHg, a w przypadku pulsu 5%. Warto przy tym pamiętać, aby dobrze założyć mankiet i pozostawać bez ruchu w czasie wykonywania badania – również zaprzestać rozmawiania. Najlepiej w ciągu tych kilku minut spokojnie siedzieć, milcząc.

Ważną zaletą ciśnieniomierza jest automatyczne wyłączanie. Nie trzeba martwić się pamiętaniem o tej czynności, co też jest z pożytkiem dla zasilających aparat baterii, ponieważ nie zużywają się tak szybko. Ciśnieniomierz wyłączy się sam po 3 minutach od zakończenia badania.

Zalety:

  • praca w pełni automatyczna niski błąd pomiaru (ciśnienie ±3 mmHG, puls 5%)
  • komfortowa opaska na ramię w rozmiarze 22-36 cm
  • wyraźny i duży wyświetlacz
  • pamięć o pojemności 60 wyników na osobę
  • opcja dokupienia większego mankietu na ramię
  • aparat sam się wyłącza po 3 minutach od zakończenia badania.

Diagnostic DM-300 IHB

Aparat do pomiaru ciśnienia krwi Diagnostic DM-300 IHB można z całą pewnością nazwać rodzinnym. Zawdzięcza to wielu swoim cechom, ponieważ metodą oscylometryczną, w pełni automatycznie mierzy ciśnienie krwi, ilość uderzeń serca na minutę (puls), bez potrzeby ingerowania człowieka w proces badania. Jest skonstruowany tak, żeby mogły z niego korzystać osoby w różnym wieku.

Duży, trzyliniowy, czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD zaopatrzony jest w zegar i kalendarz. Odpowiedni kontrast i wielkość cyfr pozwala na bezproblemowe odczytanie wyniku bez konieczności sięgania po okulary w przypadku osób starszych lub korzystających z okularów do czytania.

Bardzo wygodny mankiet naramienny posiada nadrukowaną instrukcję obsługi w formie graficznej. Warto zapoznać się z nią, aby prawidłowo założyć opaskę przed przystąpieniem do badania. Dalsza praca jest już w pełni automatyczna. Ciśnieniomierz sam dokonuje wpompowywania powietrza do mankietu. Czyni to bardzo płynnie, co daje duży komfort użytkowania, ponieważ równomiernie wprowadzane powietrze nie powoduje ucisków punktowych na ramię.

Opaska naramienna zyskała aprobatę użytkowników, co odbija się w opiniach klientów w bardzo popularnej porównywarce cenowej. Chwalona jest jakość wykonania, trwałość oraz materiał, z którego jest wykonana. Cały aparat ma bardzo pozytywne opinie i przedstawiany jest jako trwały, solidny ciśnieniomierz w bardzo przystępnej cenie.

Ważnym czynnikiem jest możliwość zamiany standardowego rozmiaru mankietu (22-36 cm) na większy w rozmiarze L (32-42 cm). Ciśnieniomierz staje się wtedy w pełni rodzinny, bez względu na budowę ciała. Wspomniana opcja rodzinna to również nietypowa pamięć aparatu. Większość takich urządzeń na rynku posiada pamięć dla dwóch osób, Diagnostic DM-300 IHB robi zapis po 30 pomiarów dla czterech osób. Nie dość, że łatwo i szybko można zmierzyć ciśnienie krwi i puls, to jeszcze wynik pomiaru jest bardzo dokładny i gwarantowany przez producenta w wielkości ±3 mmHG dla ciśnienia i 5% dla pulsu. opcja IHB wykrywa nieregularne bicie serca.

Zalety:

  • w pełni automatyczna praca
  • pomiar metodą oscylometryczną
  • dokładność pomiaru ±3 mmHG w przypadku ciśnienia, a 5% dla pulsu
  • IHB wykrywa nieregularny puls
  • komfortowy i trwały mankiet naramienny
  • pamięć zapisu wyników dla 4 osób
  • duży i wyraźny wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD
  • opcja dokupienia większego mankietu
  • zasilanie bateryjne z opcją dokupienia zasilacza sieciowego
  • polski producent

Diagnostic DM-400 IHB

Co wyróżnia ciśnieniomierz Diagnostic DM-400 IHB od innych jemu podobnych? Mierzący metodą oscylometryczną ciśnienie krwi aparat został skonstruowany tak, że dokonuje pomiaru już podczas pompowania powietrza do mankietu. Technologia 3 generacji G3MWI wykorzystana w tym modelu, pozwala na skrócenie czasu badania, co wielu użytkowników uważa za bardzo dużą zaletę, ponieważ często można spotkać opinie w porównywarkach lub na innego typu portalach, że aparat jest dobry, ale badanie trwa dość długo. Z Diagnostic DM-400 IMB nie ma tego problemu, a dodatkowo dokładność pomiaru jest bardzo duża. Jak można przeczytać w specyfikacji producenta, gwarantuje on, że błąd pomiaru jest nie większy niż ±3 mmHG i 5% w przypadku pulsu.

Z punktu widzenia użytkownika, samo badanie jest banalnie proste, ponieważ należy jedynie założyć na ramię specjalny mankiet – reszta należy do ciśnieniomierza. W chwili, gdy zakładana jest opaska, zaczyna on pompować do niej stopniowo powietrze. Warto tutaj zauważyć jedną rzecz, która wpływa na komfort użytkowania – porównując ręczne pompowanie do automatycznego, w trybie manualnym często pojawia się ból spowodowany nierównomiernym uciskiem, spowodowanym takim sposobem wtłaczania powietrza. W Diagnostic DM-400 IHB komfort użytkowania jest bardzo duży, a sam mankiet dość przyjemny dla skóry oraz trwały.

Najczęściej osoby, które korzystają z ciśnieniomierza, mają zaleconą przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalistę, regularną kontrolę ciśnienia krwi. Dostają wtedy specjalny dzienniczek, w którym należy zapisywać datę, godzinę pomiaru oraz wartości. Z praktycznego punktu widzenia jest to dość uciążliwe, dlatego model DM-400 IHB posiada bardzo pojemną pamięć, w której można zapisać po 120 wyników badań dla dwóch osób. Utrwalenie wartości następuje wraz z zapisaniem daty i godziny, o której zostało wykonane badanie.

Często odczytywanie wyników badań z tego typu urządzeń jest dość kłopotliwe. Diagnostic DM-400 IHB posiada bardzo duży, trzyrzędowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD, który posiada odpowiedni kontrast oraz wielkość liter zapewniającą możliwość odczytu wyników osobom starszym i słabowidzacym.

Zalety:

  • krótszy czas pomiaru, dzięki zastosowaniu technologii trzeciej generacji G3MWI
  • duży, trzyrzędowy wyświetlacz LCD z dużymi cyframi
  • komfortowy mankiet naramienny
  • w pełni automatyczna praca aparatu
  • zasilanie bateryjne można zastąpić zasilaczem sieciowym
  • duża dokładność pomiaru (±3 mmHG w przypadku ciśnienia, 5% dla pulsu)
  • mierzy ciśnienie również przy nieregularnej pracy serca (IHB)
  • przystępna cena.

Diagnostic DM-500 IHB

Ciśnieniomierz Diagnostic DM-500 IHB to prosty w obsłudze i wygodny aparat dla każdego. Często opracowując nowe produkty, popełnia się błąd polegający na przeładowaniu urządzenia funkcjami i nowinkami, które mają sprawić, że stanie się atrakcyjniejszy. Są użytkownicy, którzy szukają tego typu sprzętów, ale czy to ma sens w przypadku aparatu do pomiaru ciśnienia krwi?

Przyglądając się grupie, do której skierowany jest głównie produkt jakim jest ciśnieniomierz, dochodzi się do wniosku, że przede wszystkim ma być niezawodny, dokładny. Powinien być bardzo łatwy w obsłudze, ponieważ w większości korzystają z niego osoby starsze, które mogą mieć problem ze skomplikowanym menu i przeładowanym funkcjami aparacie. Wygodny mankiet jest dodatkowym atutem. Pamiętając, że po czterdziestym roku życia wzrok staje się słabszy, czy tego chcemy, czy nie, aparat do mierzenia ciśnienia krwi i pulsu, powinien być wyposażony w wygodny, duży i czytelny wyświetlacz, aby można było odczytać wynik bez potrzeby sięgania po okulary do czytania.

Wszystkie te kryteria spełnia ciśnieniomierz Diagnostic DM-500 IHB. To, co wydawałoby się jego słabością, jest jego siłą – siła tkwi w prostocie. Duży wyświetlacz o doskonałym kontraście i dużych symbolach, gdzie wyświetlane są między innymi wartości: ciśnienia, pulsu, godzina pomiaru. Bez zaciemniania obrazu przez dziesiątki migających ikonek funkcji. Aparat posiada wbudowaną pamięć, w której jest możliwość zapisania 120 wyników dla jednej osoby, jednak spokojnie można zakupić go i używać w dwie osoby, ponieważ pamięć zawiera w sumie 240 miejsc, czyli 2×120 pomiarów.

Mankiet naramienny wykonany jest z przyjemnego i wytrzymałego materiału. Komfort użytkowania zapewnia automatyczne pompowanie powietrza. Różnicę między taką opcją a pompowaniem ręcznym odczuje każdy, ponieważ automat robi to nie skokowo jak ręczna pompka, ale płynnie, przez co niweluje się punktowe, nieprzyjemne uciski w trakcie badania. Ciśnieniomierz jest doskonały do częstego używania i stojąc na wierzchu nie będzie powodował chaosu, ponieważ obudowa posiada zręczny schowek na mankiet.

Zalety:

  • komfortowa, w pełni automatyczna praca aparatu uruchamiana jednym przyciskiem
  • duży, czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny
  • bardzo prosta obsługa
  • zapamiętywanie wyników pomiarów (2×120)
  • niski błąd pomiaru – ±3 mmHG w przypadku ciśnienia, 5% dla pulsu
  • możliwość dokupienia zasilacza sieciowego, dzięki czemu oszczędza się na bateriach
  • IHB mierzy ciśnienie również przy nieregularnym pulsie
  • poręczna obudowa ze schowkiem na mankiet.

Diagnostic DM-600 IHB


Czy ciśnieniomierz Diagnostic DM-600 IHB jest wyjątkowy? To zależy, co kto rozumie przez wyjątkowość. Jego największą zaletą jest niezawodność, którą dodatkowo potwierdza producent, oferując gwarancję od drzwi do drzwi. Warto o tym wiedzieć żeby móc spokojnie kupić i użytkować aparat do pomiaru ciśnienia krwi i wskazań pulsu. Gwarancja od drzwi do drzwi oznacza, że producent, w razie awarii sprzętu, zobowiązał się do odbioru, naprawy aparatu oraz zwrotu do nabywcy. Mając takie zabezpieczenie, potwierdzane dość często na stronie producenta, można porzucić wszelkie obawy i spać spokojnie, a raczej mierzyć spokojnie ciśnienie. I to jest właśnie wyjątkowe – gwarancja i niezawodność.

Ciśnieniomierz jest chwalony przez klientów w różnym wieku, ale główną grupą są osoby starsze, które z racji wieku mają mniejsze lub większe problemy ze wzrokiem. Siadając do badania, nie trzeba denerwować się w trakcie, że zapomniało się okularów, bo bardzo duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny został skonstruowany tak, żeby można było odczytać wynik bez okularów (przy typowej, umiarkowanej wadzie wzroku spowodowanej wiekiem). Na samym odczytywaniu się nie kończy, ponieważ jest możliwość zapamiętania końcowych wskazań badania. Aparat posiada pamięć wewnętrzną zdolną do zapisania 120 wyników dla jednej osoby, a łącznie jest to 240 zapisów wraz z datą i godziną. Nie jest to sprzęt tylko dla jednej osoby, mając na uwadze funkcję zapamiętywania. Możliwa jest personalizacja i oddzielne zapisywanie dla każdej z dwóch osób.

Użytkownicy podkreślają łatwość obsługi tego ciśnieniomierza. Mankiet naramienny posiada nadrukowaną graficzną instrukcję obsługi prawidłowego zakładania, co znacznie minimalizuje błąd pomiaru. To ważne, ponieważ najczęściej niedokładności powstają wskutek złego założenia mankietu lub ruchu w czasie badania. Materiał zapewnia wygodne użytkowanie przez dłuższy czas. Jest trwały i przyjemny dla skóry. Badanie rozpoczyna się dosłownie jednym przyciskiem. Ciśnieniomierz sam pompuje powietrze oraz mierzy ciśnienie metodą oscylometryczną. Wdmuchiwanie odbywa się płynnie, co wpływa na komfort używania. Skokowe pompowanie, tak, jak to się odbywa ręcznie, powoduje uciski punktowe i nieprzyjemne doznania, co nie ma miejsca przy aparacie automatycznym.

Zalety:

  • łatwa obsługa
  • gwarancja od drzwi do drzwi
  • bardzo duży wyświetlacz z dużą i wyraźną czcionką
  • pamięć wyników badań – 2×120
  • uniwersalny mankiet naramienny (22-42 cm)
  • dokładne pomiary (błąd ±3 mmHG w przypadku ciśnienia, 5% dla pulsu)
  • możliwość dokupienia zasilacza sieciowego.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy DR-605 IHB

Zdarza się, że potrzebne jest urządzenie w wersji na specjalne okazje. Jedną z nich może być podróż lub inna okoliczność, gdzie wielkość bagażu ma ogromne znaczenie. Osoby, które muszą często i regularnie mierzyć ciśnienie krwi, a jeżdżą (nawet od czasu do czasu) tu i ówdzie, mogą mieć nie lada problem. Standardowe ciśnieniomierze naramienne są jednak duże i jest to dużym ich atutem, gdy są stacjonarne. W użytku domowym rzadko liczy się mały rozmiar, co innego, gdy trzeba np. jechać na urlop.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy DR-605 IHB jest doskonały na takie okazje. Przez swój mały rozmiar zmieści się do walizki, torebki lub innego, podręcznego bagażu. Już sam mankiet nadgarstkowy jest zdecydowanie mniejszy niż naramienny. Sam aparat (baza), mimo mniejszego gabarytu, zachowuje jedną z największych zalet ciśnieniomierzy naramiennych – duży, wyraźny wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Odczytanie wyników nie będzie problemem, ponieważ wielkość czcionki jest wystarczająca, aby zrobić to nawet bez okularów do czytania. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób starszych, ale nie tylko. Ważny w czasie badania spokój, nie będzie zakłócany zdenerwowaniem, że okulary są poza zasięgiem ruchu.

W przypadku podróży warto pamiętać, aby nie robić badań w pojeździe w ruchu lub w samolocie. W pierwszym przypadku drgania zakłócają pomiar, a w drugim wysokość, a tym samym ciśnienie atmosferyczne. Lepiej zrobić badanie na spokojnie niż denerwować się błędnymi wskazaniami.

Mały rozmiar urządzenia nie oznacza, że pozbawiony jest on ważnej, podstawowej funkcji – pamięci. Również poza domem nie trzeba martwić się dzienniczkiem, bo wbudowana pamięć ma miejsce na 120 pomiarów dla każdej z dwóch osób. Wyniki badania zapamiętywane są wraz z datą i godziną przeprowadzonej diagnostyki. Zapisane wskazania można w każdej chwili przedstawić do wglądu lekarzowi lub zrobić porównanie badań z określonego okresu.

Użytkowanie jest bardzo proste. Najważniejsze jest prawidłowe założenie mankietu. Nie może być luźny, a zbyt ciasne zapięcie będzie dla użytkownika niekomfortowe. Badanie rozpoczyna się naciśnięciem jednego przycisku. I to wszystko. Od tej pory aparat sam pompuje powietrze do mankietu, mierzy ciśnienie i po określeniu wyniku, wypompowuje powietrze. Nawet wyłączanie nie jest problemem. Można o tym zapomnieć bez martwienia się o baterie. Ciśnieniomierz wyłącza się sam po upływie 1 minuty od zakończenia pomiaru.

Zalety:

  • niewielki rozmiar, doskonały do bagażu
  • automatyczna praca
  • duży wyświetlacz
  • mierzenie pulsu oraz wykrywanie nieregularnej pracy serca
  • automatyczne wyłączanie po 1 minucie
  • pamięć (120 pomiarów na każdą z dwóch osób).