Trądzik – czemu go mam?
Wiele osób z trądzikiem zadaje sobie pytanie, dlaczego właśnie oni mają taki problem. I nie należy doszukiwać się tutaj zrządzenia losu, a zwyczajnie zacząć od poznania, skąd się bierze trądzik. Oto najczęstsze przyczyny:
U każdej osoby borykającej się z trądzikiem, niezależnie od wieku występuje przynajmniej jedna z tych przyczyn. Oprócz przyczyn, przed rozpoczęciem leczenia warto również zwrócić uwagę na sam mechanizm powstawania trądziku. Skóra posiada gruczoły łojowe, które wydzielają sebum. Gdy skóra rogowacieje przy ujściu porów i wewnątrz kanałów gruczołów łojowych sebum powinno wydostawać na zewnątrz złuszczające się komórki. Skóra osób z trądzikiem wydziela sebum o nieprawidłowych właściwościach i zamiast ułatwiać, skleja złuszczające komórki tworząc zaskórniki zamknięte i otwarte. Osoby mające cerę trądzikową mówią potocznie o pryszczach, jednak zaskórniki mogą mieć także postać torbieli, krost, cyst.
Leczenie trądziku powinno rozpocząć się od zrozumienia mechanizmu jego powstawania. Później należy już tylko wybrać odpowiedni sposób walki. Na początku należy także pamiętać o tym, że leczenie nie przynosi natychmiastowych efektów w krótkim czasie, że należy być cierpliwym i systematycznym w działaniu. I tak można udać się do specjalisty, w tym przypadku dermatologa, który oceni stan skóry, a także zaproponuje leczenie. Nierzadko podejmowana jest antybiotykoterapia, jednak należy pamiętać, że takie działanie nie jest obojętne dla organizmu. Leki mają wpływ na funkcjonowanie narządów, florę bakteryjną, a także mogą działać toksycznie na wątrobę – warto o tym pamiętać i nie podejmować pochopnych decyzji. Można również wybrać leczenie polegające na działaniu zewnętrznym. Dlatego należy skupić się na zmniejszeniu rogowacenia skóry, na zmniejszeniu ilości wydzielanego sebum, a także zmianie jego właściwości, a ponadto zwrócić uwagę na działania antybakteryjne minimalizujące wzmaganie stanu zapalnego.
Walka z trądzikiem związana jest z regularnym oczyszczaniem twarzy. Skóra, zarówno w dzień, jak i w nocy, przyjmuje bardzo dużo szkodliwych substancji, które nieusunięte wynikają do wnętrza zapychając tym samym pory i gruczoły łojowe. Podczas oczyszczania twarzy dodatkowo zostaje złuszczony naskórek, co sprawia, że znika problem z nadmiernym rogowaceniem skóry. Systematyczne oczyszczanie zapewnia optymalizację pH skóry. Oczyszczanie jest jednym z etapów, które skutecznie przyczyniają się do uniknięcia nowych wykwitów trądzikowych. Kolejną czynnością, która pomaga odzyskać skórze równowagę jest peelingowanie jej. To nie tylko przyczynia się do mniejszego rogowacenia skóry, ale również do neutralizacji i ograniczenia wydzielania sebum. Dodatkowo peelingi mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, co korzystnie wpływa na kondycję cery. Aby walczyć z trądzikiem należy również pamiętać o tym, że kategorycznie nie można dotykać, wyciskać i w żaden inny sposób nie prowokować do podrażnienia i wywołania stanów zapalnych.