Jaki glukometr wybrać aby był dopasowany do naszych potrzeb?

Jaki glukometr wybrać aby był dopasowany do naszych potrzeb?

Wybór odpowiedniego glukometru może znacznie usprawnić samokontrolę. Warto trochę się zastanowić, aby później korzystać z urządzania ułatwiającego nam codzienne życie.

Dokładność
Glukometry dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać międzynarodowe standardy dotyczące między innymi dokładności. Na opakowaniu powinien znajdować się znak „CE” (Conformité Européenne). Mówi on o tym, że oznakowany produkt spełnia wymagania  wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw.

Wielkość/kształt
Część nowo pojawiających się glukometrów kusi nowoczesnym wzornictwem i wyszukanym kształtem. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę użytkowania. Zbyt mały glukometr może być wyjątkowo niewygodny w użyciu. Urządzenie powinno pewnie leżeć w dłoni, aby można było bezproblemowo pobrać na pasek próbkę krwi. Część producentów zdecydowała się na kształt maksymalnie ergonomiczny, najlepiej dopasowany do kształtu dłoni (np. Diagnostic Gold). Zawsze warto się zastanowić, czy zależy nam bardziej na atrakcyjnym wzornictwie (szczególnie dla bardzo młodych użytkowników jest ono niezwykle atrakcyjne), czy postawić jednak na pełną wygodę użytkowania.

Czytelność ekranu
Ekran powinien być na tyle duży i wyraźny, aby użytkownik mógł bez problemu odczytać wynik pomiaru. W przypadku większych ekranów, na których wyświetlane są jednocześnie informacje pomocnicze należy zwrócić uwagę, aby wynik pomiaru istotnie się wyróżniał. Nie powinno nigdy dojść do sytuacji, kiedy pomylimy aktualny wynik pomiaru z np. wyświetlaną jednocześnie średnią z ostatniego tygodnia

Koszty eksploatacji
Podstawowym kosztem w przypadku użytkowania glukometrów są oczywiście jednorazowe paski testowe. Czasami istotne są również koszty dodatkowe, jak np. zużywająca się bateria. Warto zwrócić uwagę, czy glukometr wymaga do zasilania jednej, czy więcej baterii. Pamiętajmy również, podświetlane ekrany zużywają znacznie więcej energii

Gwarancja
Od glukometru, jako podstawowego narzędzia samokontroli oczekujemy pełnej niezawodności. Oczywiście takie oczekiwanie jest niemożliwe do spełnienia. Jak każde urządzenie glukometr z różnych powodów może odmówić współpracy, zwłaszcza jeżeli był narażony na uszkodzenia mechaniczne. A o takie nietrudno, kiedy zawsze jest trzymany pod ręką. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na gwarancję, jaka jest udzielana na glukometr. Oferta jest szeroka i zróżnicowana, cześć firm udziela nawet wieczystej gwarancji na glukometry. Niezależnie od rodzaju awarii (problem z elektroniką, „wylana” bateria, nawet uszkodzenia mechaniczne) glukometr jest naprawiany lub wymieniany na nowy (takiej gwarancji na glukometry udziela np. firma Diagnosis S.A.)

Dodatkowe funkcje
Współczesne glukometry wyposażone są z reguły w funkcje dodatkowe. To oczywiście bardzo dobrze, nie zawsze jednak są one przydatne. Z możliwości ustawienia alarmu przypominającego o kilku pomiarach w ciągu dnia będą na pewno zadowolone osoby korzystające z urządzenia wielokrotnie w ciągu doby. Nie będzie to jednak miało znaczenia dla tych, którzy wykonują np. tylko codzienne oznaczenie rano na czczo. Podobnie możliwość automatycznego przypomnienia o pomiarze po posiłku- bardzo wygodna dla chociażby osób leczonych insuliną – dla niektórych będzie miała znaczenie marginalne. Dlatego wybierając glukometr należy się zastanowić, z których dodatkowych funkcji będzie się korzystać.

Wielkość próbki
Ważne, żeby wielkość próbki krwi potrzebna do badania nie była zbyt duża. Bardzo duża grupa osób twierdzi, że właściwie wielkość kropli można podzielić na dwa rodzaje: duże – powyżej 1 mikrolitra, oraz małe poniżej 1 mikrolitra. Dla nich często niezauważalną jest różnica między 0,9 mikrolitra i np. 0,6 mikrolitra, ale już kroplę 1,5 mikrolitra traktują jako zbyt dużą. Odczucie wielkości próbki jest jednak mocno subiektywne.