Regularny pomiar ciśnienia krwi jest skutecznym sposobem na uniknięcie wielu groźnych chorób. Nadciśnienie tętnicze to choroba, która nierzadko prowadzi do uszkodzeń mózgu, serca, czy nerek. Aby temu zapobiec warto pamiętać o systematycznym pomiarze ciśnienia w warunkach domowych.
Problemy z prawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi w naszym kraju ma już co 3 Polak. To druzgoczące fakty, gdyż właśnie nadciśnienie tętnicze przyczynia się do miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru mózgu, czy zawału serca. Dlatego też jest to choroba, której nie należy bagatelizować. Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ciśnienie, które podlega leczeniu, wykazuje wartość pomiaru 140/90 mm Hg. Problem z wykryciem tej choroby jest taki, że u większości chorych nieprawidłowe ciśnienie nie daje żadnych objawów. Wartość nieodpowiednią ciśnienia można zobaczyć dopiero podczas wykonywania pomiaru. Jednak niektórzy chorzy cierpiący na nadciśnienie mają również następujące objawy:
Należy pamiętać, że nadciśnienie nie boli, jednak brak bólu wcale nie oznacza braku choroby.
Aby zapobiec nadciśnieniu tętniczemu należy pamiętać o regularnych pomiarach ciśnienia. Tylko tak można sprawdzić, czy ciśnienie krwi jest w normie. W tym celu należy zakupić własny ciśnieniomierz bądź udać się do gabinetu specjalisty. Warto jednak podkreślić, że bardzo często pomiary u lekarza czy pielęgniarki mogą różnić się od rzeczywistych wartości ciśnienia, gdyż u wielu osób występuje efekt białego fartucha – ciśnienie jest wyższe. Przy samodzielnym mierzeniu w warunkach domowych chory jest rozluźniony i spokojny, dlatego też wartości pomiarów będą rzeczywiste. Mierząc ciśnienie w warunkach domowych pamiętaj, aby:
Pamiętaj, aby badać ciśnienie regularnie. Tylko wtedy zobaczysz, czy Twoje wyniki są w normie, czy jednak należy udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie nadciśnienia tętniczego.
Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje ciśnieniomierzy – sprężynowy i elektroniczny. Pierwszy z nich wybierany jest raczej tylko w placówkach medycznych, gdyż pomiar nim wymaga użycia dwóch rąk. Składa się z nakładanego na przedramię specjalnego mankietu i stetoskopu umieszczanego w zgięciu łokcia. Osoba dokonująca pomiaru sprawdza wartość ciśnienia na manometrze.
Do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych używane są ciśnieniomierze elektroniczne. Dzięki nim pomiar jest prosty i szybki. Takim ciśnieniomierzem pomiar wykonywany jest na ramieniu bądź nadgarstku. Aby dokonać pomiaru należy nacisnąć guzik — urządzenie rozpocznie automatycznie mierzenia ciśnienia. Obecnie także telemedycyna ułatwia chorym używanie ciśnieniomierza. Urządzenia mają czytelny wyświetlacz, a także sprawdzony algorytm pomiaru. Najlepsze z nich wyposażone są również w system IHB – identyfikator nieregularnego pulsu. Dzięki niemu identyfikują zaburzenia rytmu pracy serca, tym samym wykrywają nieregularny puls i wykrywają nieprawidłowy pomiar. Niektóre umożliwiają również bezprzewodową komunikację Bluetooth, dzięki czemu przesyłają wynik z ciśnieniomierza do aplikacji mobilnej. Raport z wynikami można przesłać swojemu lekarzowi, co umożliwia szybszą diagnozę, leczenie lub ewentualną ingerencję w razie sytuacji alarmowej.