Jak utrzymać dobrą formę w ciąży?
5.10.2016

Jak utrzymać dobrą formę w ciąży?

Ciąża to oczywiście nie wyrok i nie zmusza do spędzania całego dnia w domu na odpoczywaniu. W pierwszych miesiącach można bez żadnego problemu postawić na aktywność fizyczną i dbanie o siebie. U niektórych kobiet jest to w stanie przełożyć się na znacznie większe zadowolenie z ciąży i znacznie lepsze znoszenie jej objawów. Takie podejście wymaga jednak zdrowego rozsądku. Dlatego też kobiety, które chcą dbać o swoją formę podczas ciąży powinny robić to pod okiem specjalisty. Jego nadzór gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Kiedy można podejmować się ćwiczeń, a kiedy nie?

Wszystko to zależy od stylu życia jaki prowadziła kobieta przez ciążą. Jeżeli wcześniej była aktywna i systematycznie ćwiczyła to kontynuowanie aktywności po zajściu w ciążę nie jest problemem. Natomiast w odwrotnej sytuacji, czyli rozpoczynanie uprawiania sportu już w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Organizm kobiety i tak jest już obarczony dodatkowym wysiłkiem. Dokładanie do tego wszystkie jeszcze sportu może przełożyć się na spadek witalności i złe samopoczucie. Jednak nawet kobiety podejmujące aktywność fizyczną już wcześniej powinny skonsultować to z lekarzem. Jakiekolwiek przeciwskazania dotyczące uprawiania sportu, muszą być bezwzględnie przestrzegane!

Jaki sport można uprawiać?

Bardzo popularne wśród wielu kobiet bieganie można kontynuować do końca II trymestru ciąży chyba, że zalecenia od lekarza mówią inaczej. Ciąży nie zaszkodzą również ćwiczenia siłowe pod warunkiem nie wykonywania ich na granicy swoich możliwości oraz pod warunkiem, że nie będą to ćwiczenia brzucha. Jakakolwiek aktywność u kobiet ciężarnych powinna być uprawiana w taki sposób, aby podtrzymać swoją formę, a nie w celu jej poprawy.

Konsultacje z lekarzem i obserwacja organizmu

Kobiety ciężarne chcące uprawiać sport, powinny skonsultować to z lekarzem, prowadzącym ciążę. Dzięki temu uda się uniknąć tragedii i odpowiednio zadbać o organizm. Lekarz będzie nadzorował cały przebieg ciąży i na tej podstawie określi czy aktywność można nadal kontynuować czy lepiej ją przerwać. Aktywne kobiety powinny również samemu obserwować swój organizm. W razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy natychmiast skonsultować je ze specjalistą.

Rozciąganie i leczenie kontuzji

Z tego względu, że podczas ciąży nie jest możliwe uprawianie sportu na 100% swoich możliwości to jest to doskonały czas na przykład na leczenie kontuzji. Dzięki temu po urodzeniu organizm będzie przygotowany do ponownego rozpoczęcia ćwiczeń. Pomóc w porodzie oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia może również rozciąganie się. Joga czy ćwiczenia wykonywane w domu, zwiększą zakres ruchów mięśni.

Podsumowanie

Aktywne kobiety podczas ciąży nie są zatem skazane na stagnację. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą na zadbanie o siebie. Przede wszystkim nie warto mocno nadwyrężać się. Ciąża to idealny czas do rekreacyjnego uprawiania sportu i na przykład leczenia kontuzji. Warto również podczas niej zdecydować się na przykład na jogę, która ułatwia poród i jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie się.