Prawidłowa pielęgnacja skóry niemowlaka nastręcza wielu rodzicom problemów, choćby pod kątem doboru odpowiednich kosmetyków do kąpieli. Najlepiej w tej kwestii zaufać opiniom specjalistów, którzy zalecają stosowanie specjalnych środków przeznaczonych dla delikatnej skóry najmłodszych dzieci.
Skóra niemowląt różni się od skóry dojrzałej!
Głównym powodem, dla którego skóra niemowlęcia wymaga specjalnego traktowania, jest jej specyfika. Przede wszystkim skóra u kilkutygodniowego dziecka jest kilka razy cieńsza niż skóra u osoby dorosłej, a dodatkowo nie funkcjonują w niej jeszcze prawidłowo gruczoły potowe i łojowe. To wszystko sprawia, że naskórek malucha łatwo się przesusza i jest niezwykle podatny na czynniki zewnętrze, w tym na zmiany temperatury i działanie różnych substancji. O niezwykłej delikatności i wrażliwości niemowlęcej skóry świadczy jej podatność na oparzenia słoneczne oraz częste reakcje alergiczne na substancje znajdujące się w kosmetykach czy też środkach chemicznych stosowanych do prania. Tak naprawdę skóra dziecka kształtuje się przez pierwsze trzy lata jego życia i dlatego w tym okresie wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o higienę, ochronę i pielęgnację. Podstawową zasadą w tym zakresie jest absolutny zakaz stosowania u dzieci kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych. Ze względu na znaczne różnice w budowie skóry dziecka i ludzi dojrzałych, nawet najdelikatniejsze i hipoalergiczne kosmetyki dla dorosłych nie nadają się dla niemowlęcia.
Jakie są najlepsze środki do kąpieli dla niemowląt?
Lekarze pediatrzy oraz dermatolodzy dają rodzicom dość dużą swobodę w doborze kosmetyków kąpielowych dla niemowląt. Można stosować zarówno mydełka, jak i płyny do kąpieli, pod warunkiem, że są one przeznaczone dla dzieci w konkretnym wieku oraz posiadają niezbędne atesty i certyfikaty świadczące o ich jakości i bezpieczeństwie. Dobrej jakości środki do kąpieli niemowląt zwykle mają obojętne dla skóry pH, a także składają się wyłącznie z substancji nie wywołujących alergii i podrażnień, bez śladów sztucznych barwników, substancji zapachowych czy konserwantów. Ponieważ skóra dziecka łatwo się przesusza nawet pod wpływem zbyt twardej wody, zaleca się dodawanie do kąpieli specjalnej oliwki lub tzw. emolientu. Oliwki dla dzieci robione są zwykle na bazie ciekłej parafiny (zwanej często olejem mineralnym) i działają na skórę poprzez wytworzenie na jej powierzchni delikatnej powłoki ochronnej zapobiegającej utracie wody. Czasami do takich kosmetyków dodawane są naturalne oleje np. oliwa z oliwek czy olej lniany i wówczas kosmetyk ma dodatkowo właściwości odżywcze. Podobnie do oliwki działają emolienty (także tworzą warstwę ochronną na skórze), które jednak mają bardziej złożony skład i najczęściej zalecane są dla dzieci z AZS lub skórą szczególnie wrażliwą. Aktualnie coraz częściej emolienty zastępują oliwki, ponieważ są mniej tłuste, nie zostawiają śladów na ubrankach, a oprócz nawilżenia skóry także odżywiają ją i zmniejszają podrażnienia.