Glinka – wybawienie dla cery trądzikowej?

Glinka – wybawienie dla cery trądzikowej?

Osoby borykające się z trądzikiem muszą wyjątkowo pielęgnować swoją cerę. Niewątpliwie sprawdzą się tutaj maseczki. Na rynku oferta jest szeroka – które z nich wybrać? Czy w pielęgnacji cery trądzikowej sprawdzą się maseczki z glinek?

Glinka a trądzik: czy warto ją stosować?

Trądzik daje się we znaki zarówno w młodości, jak i coraz częściej osobom w podeszłym wieku. Nie dziwi to patrząc na to, ile spożywamy produktów z „nieszkodliwą” chemią, jak mało odpoczywamy, dużo stresujemy się i nieodpowiednio jemy. Dlatego też trądzik dotyka osoby w różnym wieku. Aby poprawić wygląd cery i zminimalizować zmiany skórne warto zastanowić się, jaka pielęgnacja przyniesie najlepsze skutki. Skutecznym sposobem w walce z trądzikiem są maseczki z glinką. Glinka to nic innego jak minerał naturalny o ładunku ujemnym skutecznie przyciągający zanieczyszczenia o ładunku dodatnim. Glinka to swoisty magnes, który absorbuje nadmiar sebum, oczyszcza i działa antyseptycznie. Dodatkowo glinki są bogactwem składników mineralnych takich jak: cynk, krzem, potas, żelazo i wiele innych. Tym samym glinka odżywia skórę i poprawia jej koloryt i kondycję.

Glinka, czyli właściwie co?

Glinki jako naturalny minerał ma wiele odmian, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Fenomen glinek polega nie tylko na tym, że jest wiele rodzajów do wyboru, ale także na tym, że ma wiele zastosowań – sprawdzi się jako maseczka do twarzy, odżywka czy szampon do włosów, a także pasta do zębów czy peeling do ciała. Zapewne można stworzyć całą listę czynności, w których jest pomocna – dzisiaj skupimy się jednak na pielęgnacji skóry trądzikowej. Wybierając glinkę po pierwsze należy sprawdzić, ile substancji aktywnej znajduje się w glince (najlepsze >95 proc.). Ponadto najlepiej zdecydować się na glinkę w czystej postaci, która nie będzie zawierała dodatkowych barwników, emulgatorów, substancji zapachowych i innych, zbędnych i często szkodliwych dla cery trądzikowej składników. Aby wybrać odpowiednią dla siebie glinkę należy zdecydować się na konkretny kolor – każdy kolor glinki przypisany jest jej specyficznym właściwościom.

Jaki rodzaj glinki jest najlepszy na trądzik?

Do cery trądzikowej najlepiej sprawdzi się glinka zielona, która nie tylko dezynfekuje i goi, ale również odtłuszcza i oczyszcza. Sprawdzi się u osób mających trądzik również dlatego, że hamuje namnażanie bakterii. Oprócz zielonej osoby z cerą trądzikową mogą również korzystać z glinki czerwonej, która zmniejszy wydzielanie sebum i zapobiega rozszerzaniu naczynek – będzie idealna dla osób z trądzikiem różowatym. Żółta glinka będzie dobra również dla cery tłustej i mieszanej, jednak sprawdzi się wyjątkowo dobrze u osób z cerą dojrzałą. Kolejną glinką, która będzie oczyszczała skórę jest glinka błękitna. Wyciąga z wnętrza zanieczyszczenia, absorbuje sebum i mineralizuje skórę. Do walki z trądzikiem przyda się również glinka marokańska (glinka ghassoul), która redukuje wydzielanie sebum, matuje i skutecznie odświeża skórę. Wszystkie wymienione glinki będą świetnym sposobem na pielęgnację skóry trądzikowej. Wystarczy odmierzyć łyżeczkę proszku, zmieszać 1:1 z wodą (bądź hydrolatem) i wymieszać drewnianym patyczkiem do osiągnięcia idealnej konsystencji. Należy pamiętać, że po nałożeniu glinki na skórę należy zadbać o to, aby nie wysychała. Spryskuj maskę od czasu do czasu wodą lub hydrolatem, a po 15 minutach spłucz definitywnie letnią wodą.