Cukrzyca a zajście w ciążę
Myślicie z partnerem o powiększeniu rodziny? Jeśli chorujesz na cukrzycę koniecznie sprawdź, co na tym etapie powinniście wiedzieć, aby choroba nie pokrzyżowała wam planów. Dowiedz się, jak przygotować się do ciąży oraz czego można się spodziewać w tym czasie. Nie daj się zaskoczyć cukrzycy i sprawdź, jak ją okiełznać, aby nie komplikowała sytuacji.
Ciąża to etap, do którego należy się przygotować. Należy przede wszystkim pamiętać, że jeśli chorujesz na cukrzycę, to decyzji o powiększeniu rodziny nie powinno odkładać się w czasie. Długotrwałe leczenie może zwiększać ryzyko niepłodności, a także problem z donoszeniem ciąży.
Planowanie ciąży
Kobieta, która ma cukrzycę przedciążową (stwierdzoną przed zajściem w ciążę), powinna udać się do diabetologa i lekarza internisty w celu ustalenia dalszego działania. Aby doszło do zapłodnienia, a ciąża przebiegała prawidłowo, należy podjąć działania regulujące poziom cukru ok. pół roku wcześniej. Nieodpowiednie stężenie glukozy może wywołać powikłania zarówno u matki, jak i u dziecka. Zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia, śmierci wewnątrzmacicznej, a także szereg innych potencjalnie groźnych komplikacji. Dlatego też tak ważne jest, aby pacjentka potrafiła samodzielnie kontrolować poziom glikemii w sposób, który pozwoli uniknąć jej hipoglikemii i hiperglikemii. Należy się skupić przede wszystkim na nawykach żywieniowych, eliminacji stresu i umiarkowanej aktywności fizycznej. Po wyrównaniu glukozy wykonuje się podstawowe badania diagnostyczne (badanie moczu, krwi, dna oka, pomiar ciśnienia).
Ciąża u kobiety chorej na cukrzycę
Warto pamiętać, że ciąża osoby chorych na cukrzycę będzie ciążą podwyższonego ryzyka. Dlatego też każda kobieta powinna być pod opieką diabetologa, jak również poradni dla ciężarnych z cukrzycą. Zarówno na etapie planowania, jak i będąc już w ciąży priorytetem każdej kobiety chorującej na cukrzycę powinna być obserwacja i dążenie do wyrównywania poziomu cukru we krwi. Należy również pamiętać, że cukrzycowy problem dotyczy nie tylko kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą.
Ta choroba może również ujawnić się u kobiet będących już w ciąży. Podczas pierwszej wizyty lekarskiej z pewnością zostanie wykonane badanie, które określi poziom glukozy we krwi – jeśli poziom jest wyższy niż 125 mg/dl oznacza to cukrzycę. Przyczyną takiej sytuacji są zmiany zachodzące w organizmie kobiety, dlatego też zaleca się wtedy odpowiednią dietę, umiarkowane ćwiczenia sportowe, picie dużej ilości wody i jeśli to konieczne – zastrzyki insulinowe.