Wysiłek fizyczny a cukrzyca – jak ćwiczyć?
Zestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi zawiera: Glukometr ABRA SMART BT
Produkt, który może Cię zainteresować: ABRA SMART BT
...

Wysiłek fizyczny a cukrzyca – jak ćwiczyć?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która niczym pandemia bądź epidemia zbiera swoje żniwo na świecie. W Polsce mamy już ponad 3 miliony chorych – liczba ta z roku na rok wzrasta. Jeśli i Ty chorujesz na cukrzycę, to koniecznie sprawdź, dlaczego uprawianie sportu jest tak ważne w leczeniu tej choroby.

 

Sport u chorujących na cukrzycę typu 2 nadal budzi wiele kontrowersji. Zupełnie nie wiadomo z czego to wynika, gdyż nie ma żadnych badań potwierdzających szkodliwość sportu u pacjentów. Należy uzmysłowić sobie raz na zawsze – cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – jest powodem, dla którego każdy chory powinien zdać sobie sprawę, jak ważny jest wysiłek w jego leczeniu. Regularne uprawianie sportu przynosi ogromne korzyści i jest skutecznym sposobem na poprawienie stanu zdrowia.

 

Cukrzyca typu 2 a sport

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem codziennego dbania o zdrowie. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie ruszamy się znacznie mniej niż przed laty, każdy wysiłek fizyczny jest na wagę złota. Biorąc pod uwagę cukrzycę typu 2 należy pamiętać, że chorują na nią bardzo często osoby mające nadwagę bądź osoby otyłe. Tym samym w ich przypadku wysiłek fizyczny jest konieczny w leczeniu. Dzięki temu chory zmniejszy zawartość tkanki tłuszczowej, co sprawi, że łatwiej mu będzie utrzymać prawidłową masę ciała niezbędną do utrzymania odpowiedniego stężenia cukru we krwi. Należy pamiętać, że zmniejszanie masy ciała korzystając tylko z diety nie umożliwi osiągnięcia celu – organizm przyzwyczaja się do zmniejszonej liczby pokarmów, więc oszczędza energię. Regularne ćwiczenia temu zapobiegają.

 

Jaki sport dla cukrzyka?

Chory na cukrzycę otrzyma wszelkie wskazówki dotyczące możliwej aktywności od lekarza. Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, to z pewnością warto zacząć od spacerów. Ta forma jest dozwolona dla każdego. Zacznij od min. 15 minut spaceru – niech to będzie marsz o średnim tempie (umożliwiający swobodną rozmowę). W następnym tygodniu zwiększ czas o parę minut i tak stopniowo go wydłużaj. Zaleca się, aby osoby z cukrzycą spacerowały codziennie od 30 do 60 minut. Zamiast spacerów można zdecydować się również na przejażdżki rowerowe – spokojne, po płaskiej nawierzchni. Należy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę każdy wysiłek wytrzymałościowy (tlenowy) jest dobry dla cukrzyka. Dlatego też sprawdzą się aktywności sportowe takie jak: pływanie, bieganie, gry zespołowe z piłką, taniec, dla kobiet idealne – ćwiczenia fitness. Diabetycy nie powinni podejmować sportów siłowych – podnoszenie ciężarów czy przy zaburzeniach czucia stóp – biegania.

 

5 zasad aktywności fizycznej chorego na cukrzycę:

  1. Przed aktywnością fizyczną sprawdź cukier. Jeśli poziom jest poniżej 100 mg/dl (5,5 mmol/l) lub powyżej 300 mg/dl (16,6 mmol/l) nie podejmuj aktywności.
  2. Nie ćwicz na czczo. Optymalnie jest podejmować aktywność fizyczną na 2 godziny po lekkim posiłku.
  3. Podczas treningu dbaj o nawodnienie – nie może wystąpić uczucie pragnienia.
  4. Noś przy sobie łatwo przyswajalne węglowodany.
  5. Nie ćwiczy gdy jesteś chory, masz gorączkę bądź źle się czujesz.