Wysiłek fizyczny a cukrzyca – jak ćwiczyć?

Wysiłek fizyczny a cukrzyca – jak ćwiczyć?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która cały czas rozprzestrzenia się na świecie. W Polsce mamy już ponad 3 miliony chorych – liczba ta z roku na rok wzrasta. Jeśli i Ty chorujesz na cukrzycę, to koniecznie sprawdź, dlaczego uprawianie sportu jest tak ważne w leczeniu tej choroby.

Sport u chorujących na cukrzycę typu 2 jest jedną z podstawowych metod leczenia tej choroby. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu przynosi ogromne korzyści i jest skutecznym sposobem na poprawienie stanu zdrowia. Jedyne, o czym należy pamiętać, to konsultacja podejmowanej aktywności fizycznej z lekarzem.

Cukrzyca typu 2 a sport

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem codziennego dbania o zdrowie. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie ruszamy się znacznie mniej niż przed laty, każdy wysiłek fizyczny jest na wagę złota. W przypadku cukrzycy typu 2 należy pamiętać, że chorują na nią bardzo często osoby mające nadwagę bądź osoby otyłe. Tym samym w ich przypadku wysiłek fizyczny jest konieczny w leczeniu. Dzięki temu chory zmniejszy zawartość tkanki tłuszczowej, co sprawi, że łatwiej mu będzie utrzymać prawidłową masę ciała, niezbędną do utrzymania odpowiedniego stężenia cukru we krwi. Należy pamiętać, że zmniejszenie masy ciała z wykorzystanie wyłącznie diety utrudnia osiągnięcia celu – organizm przyzwyczaja się do zmniejszonej liczby pokarmów, więc oszczędza energię. Regularne ćwiczenia temu zapobiegają.

Jaki sport dla cukrzyka?

Chory na cukrzycę otrzyma wszelkie wskazówki dotyczące możliwej aktywności od lekarza. Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, to z pewnością warto zacząć od spacerów. Ta forma jest dozwolona dla każdego. Zacznij od min. 15 minut spaceru – niech to będzie marsz o średnim tempie (umożliwiający swobodną rozmowę). W następnym tygodniu zwiększ czas o parę minut i tak stopniowo go wydłużaj. Zaleca się, aby osoby z cukrzycą spacerowały codziennie od 30 do 60 minut. Zamiast spacerów można zdecydować się również na przejażdżki rowerowe – spokojne, po płaskiej nawierzchni. Należy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę każdy wysiłek wytrzymałościowy (tlenowy) jest dobry dla cukrzyka. Dlatego też sprawdzą się aktywności sportowe takie jak: pływanie, bieganie, gry zespołowe z piłką, taniec, czy ćwiczenia fitness. Diabetycy nie powinni podejmować sportów siłowych – podnoszenie ciężarów oraz przy zaburzeniach czucia stóp – biegania.

5 zasad aktywności fizycznej chorego na cukrzycę:

  1. Przed aktywnością fizycznąsprawdź cukier. Jeśli poziom jest poniżej 100 mg/dl (5,5 mmol/l) lub powyżej 300 mg/dl (16,6 mmol/l) nie podejmuj aktywności.
  2. Nie ćwicz na czczo. Optymalnie jest podejmować aktywność fizyczną na 2 godziny po lekkim posiłku.
  3. Podczas treningu dbaj o nawodnienie – nie może wystąpić uczucie pragnienia.
  4. Noś przy sobie łatwo przyswajalne węglowodany.
  5. Nie ćwicz, gdy jesteś chory, masz gorączkę bądź źle się czujesz.