Jak dbać o formę podczas ciąży? Jakich ćwiczeń unikać?
2.11.2016

Jak dbać o formę podczas ciąży? Jakich ćwiczeń unikać?

 

Co prawda ciąża nie jest chorobą, lecz po prostu odmiennym stanem, jednak to nie oznacza, że można w jej trakcie zachowywać się tak jak wcześniej. Dlatego też, choć aktywność fizyczna jest wskazana podczas ciąży, to jedynie w przypadku kobiet zdrowych, z dobrą kondycją i z prawidłowo przebiegającą ciążą. Niestety nawet w ich przypadku jest cała lista dyscyplin sportowych i rodzajów ćwiczeń, które są zakazane ze względu na ryzyko pojawienia się poważnych powikłań.

Niewskazane są zbyt intensywne i wyczerpujące ćwiczenia

Ta reguła jest podstawowa, ponieważ zbyt duży wysiłek fizyczny może wywołać komplikacje w przebiegu ciąży, a w skrajnych przypadkach nawet jej utratę. Lekarze zalecają przyszłym mamom wyłącznie umiarkowany wysiłek fizyczny, a o szczególną ostrożność apelują w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe. Warto także pamiętać, że intensywność ćwiczeń jest kwestią indywidualną, uzależnioną od kondycji fizycznej kobiety. Jeśli przed ciążą kobieta systematycznie uprawiała jogging, to w trakcie ciąży prawdopodobnie bieganie jej nie zaszkodzi, jednak będzie ono musiało być mniej intensywne. Z kolei kobiety nigdy nie uprawiające żadnego sportu, powinny będąc w ciąży wykonywać wyłącznie najlżejsze formy ćwiczeń fizycznych. Wybierając rodzaj aktywności zawsze należy kierować się rozsądkiem, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poradzić się swojego ginekologa.

Lista sportów zakazanych dla kobiet oczekujących dziecka

Płód jest w naturalny sposób chroniony przed urazami dzięki ścianom macicy i płynowi owodniowemu. Jednak każdy uraz brzucha lub upadek niesie za sobą ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia lub poważnych powikłań np. rozwarstwienie łożyska, czy uszkodzenia płodu. Szczególnie niebezpieczne są takie sytuacje w III trymestrze ciąży, gdy niewielka ilość płynu owodniowego oraz maksymalnie rozciągnięta macica nie są w stanie zapewnić skutecznej ochrony dziecku. Z tego względu należy unikać wszelkich ćwiczeń mogących skutkować urazem lub upadkiem. Przykładem takich ćwiczeń są:

  • Jazda na rowerze
  • Jazda na rolkach
  • Jazda konna
  • Żeglarstwo
  • Sztuki walki
  • Sporty ekstremalne np. skok ze spadochronem
  • Wspinaczka na ściance i wspinaczka górska
  • Gry zespołowe np. piłka ręczna lub koszykówka (ryzyko uderzenia w brzuch i upadku)
  • Jazda na nartach, snowboardzie i na łyżwach
  • Gra w tenisa
  • Skoki do basenu i korzystanie z wysokich zjeżdżalni w aquaparku

Podczas ciąży niezalecane są również wszelkie ćwiczenia wywołujące nacisk na brzuch lub zbyt intensywne wstrząsy np.: podskoki, skakanie na skakance, intensywne skręty tułowia, przysiady, skłony, brzuszki itd. Od mniej więcej połowy II trymestru należy również unikać ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej (na plecach), by nie obciążać kręgosłupa oraz nie uciskać żyły głównej. Z kolei ze względu na gwałtowne zmiany ciśnienia niewskazane jest także nurkowanie.

Skoro lista zakazanych dyscyplin dla kobiet w ciąży jest tak długa, to nasuwa się pytanie, które ćwiczenia są bezpieczne dla przyszłych mam. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i zalicza się do nich m.in. spacery, jazda na stacjonarnym rowerku, joga, umiarkowany aerobik, pływanie i ćwiczenia na basenie, pilates, umiarkowany jogging (do 3 km w ciągu dnia), ćwiczenia z piłką, taniec.