Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Fakty i mity o nadciśnieniu tętniczym

Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 8 mln Polaków. Co niepokojące aż 33% osób nie wie o swojej chorobie. Według WHO właśnie nadciśnienie stanowi główną przyczynę zgonów na świecie, a z badań organizacji wynika, że do 2025 r. liczba chorych na świecie wzrośnie prawie dwukrotnie. W związku z poważnym ryzykiem i dużą zachorowalnością powstało wokół nadciśnienia tętniczego wiele mitów. Dzisiaj rozwiejemy je raz na zawsze. Poznaj fakty i mity o nadciśnieniu!

  1. Nadciśnienie nie jest groźne – MIT

Zwolennicy tego twierdzenia mówią, że przecież na nadciśnienie nikt jeszcze nie umarł. Wysokie ciśnienie nie zabija, jednak jest bezpośrednią przyczyną powstawania wielu chorób, które prowadzą do śmierci. Wysokie ciśnienie utrzymujące się latami prowadzi do udaru mózgu i zawału serca.

 

2. Nadciśnienie tętnicze jest dziedziczne – FAKT

Badania dowodzą, że nadciśnienie tętnicze występuje częściej u osób, których rodzice również mieli nadciśnienie niż u dzieci, których rodzice nie cierpieli na tę przypadłość. Nie zmienia to również faktu, że oprócz czynników dziedzicznych istnieją również czynniki środowiskowe takie jak: zła dieta, stres, mało aktywny tryb życia, czy palenie papierosów, które powodują powstawanie nadciśnienia tętniczego.

 

  1. Nie mam nadciśnienia, bo dobrze się czuję – MIT

Nadciśnienie tętnicze przebiega bezobjawowo. Tylko regularne badanie pomiaru ciśnienia może wykryć chorobę. Wiele osób nie wie o swojej chorobie, a bez odpowiedniego leczenia i zmiany nawyków nie są w stanie zatrzymać postępujących skutków prowadzących do uszkodzenia narządów i naczyń krwionośnych.

 

  1. Nadciśnienie tętnicze to choroba ludzi w każdym wieku – FAKT

To nie prawda, że nadciśnienie tętnicze występuje tylko u starszych osób. Obecnie, również dzieci podczas badań profilaktycznych mają sprawdzane ciśnienie tętnicze. Coraz częściej nieprawidłowy styl życia sprawia, że to schorzenie dotyczy coraz młodszych osób. A częstsze rozpoznanie go u osób starszych związane jest z tym, że częściej chodzą do specjalistów.

 

  1. Nadciśnienie częściej wykrywane jest u osób otyłych – MIT

Osoby z nadwagą i osoby otyłe cierpią na nadciśnienie tętnicze. Nie oznacza to jednak, że osoby szczupłe nie zachorują. Nadciśnienie tętnicze ma wiele przyczyn- dieta jest jedną z nich. Jednak równie dużą rolę odgrywa stres, mało aktywny tryb życia, palenie papierosów czy brak snu – te czynniki także przyczyniają się do wzrostu ciśnienia powodującego ostatecznie nadciśnienie tętnicze.

 

  1. Nadciśnienia nie da się wyleczyć – FAKT

Niestety osoby, u których wykryto nadciśnienie tętnicze muszą zdać sobie sprawę, że nie da się go wyleczyć jednorazową terapią. Aby zmniejszyć ciśnienie lekarz może zaproponować środki farmakologiczne. Aby ciśnienie unormować należy również pamiętać o zmianie diety i stylu życia. O ile dawkę leków będzie można zmniejszyć, o tyle zdrowy styl życia należy zachować do końca życia.