Zdrowa dieta dla cukrzyka – 5 istotnych zasad!

Zdrowa dieta dla cukrzyka – poznaj 5 istotnych zasad.

Cukrzyca to choroba, która stała się prawdziwą epidemią. Jeśli jesteś diabetykiem, to z pewnością powinieneś zadbać o swoją dietę. Tylko zdrowy styl życia i poprawne nawyki żywieniowe mogą zagwarantować Ci komfort i jakość życia. Dowiedz się, czym charakteryzuje się zdrowa dieta dla cukrzyka.

Mamy wreszcie pierwsze wiarygodne dane o zachorowalności na cukrzycę, wynika z nich, że cierpi na tę chorobę 2,73 mln Polaków, z tego 26 proc. nie jest tego świadoma.” – podaje Zbigniew Wojtasiński z Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie te osoby powinny diametralnie zmienić swój sposób życia. Jednym z nich jest również dieta.

Oto 5 zasad diety osoby chorej na cukrzycę:

1. Regularne spożywanie posiłków

Pierwszą zmianą, którą należy wprowadzić jest z pewnością regularne jedzenie. Należy pamiętać, aby w ciągu dnia zjeść 5 pełnowartościowych posiłków. Najlepiej, aby spożywać je w równych odstępach, co 3 godziny (nie dłużej niż 5 godzin).

 

2. Unikanie dodatkowego cukru

Teraz cukier czai się wszędzie. I nie chodzi tutaj tylko o białą substancję, której kiedyś towarzyszyło hasło „Cukier krzepi”. W produktach spożywczych pełno jest cukru ukrytego. Może mieć wiele twarzy, dlatego też tak ważnym jest, aby diabetyk zawsze czytał etykiety produktów, które zamierza kupić. Należy unikać cukru w postaci syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy i fruktozy. Pamiętaj, aby szczególnie unikać żywności przetworzonej. W diecie osoby chorej na cukrzycę nie powinno być miejsca dla gotowych dań, sosów, zupek z torebek, ciasteczek itp. Warto również pamiętać o nie spożywaniu soków z kartonu czy napojów gazowanych.

 

3. Jedz surowe!

Niektóre badania dowodzą, że jedzenie surowych warzyw skutecznie obniża poziom cukru przy cukrzycy typu 2. Pamiętaj, aby spożywać jak najwięcej warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym.

 

4. Sprawdź indeks glikemiczny

Dieta osoby chorującej na cukrzycę nie musi być nudna. Obecnie na rynku mamy dostęp do różnorakiej żywności, w której diabetycy i inny mogą przebierać. W Twojej diecie nie może zabraknąć produktów takich jak: cytrusy, szpinak, fasola, bataty, jagody, pomidory, orzechy, pełne ziarna. Każdy z tych produktów dostarczy do organizmu wielu składników odżywczych, wzmocni Twoją odporność, a co za tym idzie poprawi jakość życia i kondycję. Pomocne w sprawdzeniu indeksu glikemicznego z pewnością będą tabele – korzystaj z nich śmiało!

 

5. Waga to podstawa!

Większość osób mających cukrzycę ma również problem z nadwagą i otyłością. Niestety, ale bardzo często te choroby idą z sobą w parze. W takiej sytuacji kluczowym jest, aby osoba chorująca na cukrzycę zrzuciła nadmiar kilogramów. Żeby było to dla niej bezpieczne, koniecznie musi to robić pod okiem specjalistów. W odzyskaniu formy i kondycji pomocna i konieczna będzie dieta redukcyjna. Osoby z nadwagą i osoby otyłe muszą zjadać mniej kaloryczne posiłki. Aby ułatwić odchudzanie dieta powinna być bogata w produkty z pełnego ziarna, strączkowe i ciemnozielone liściaste. Wszystkie z nich zawierają dużo błonnika, co sprawia, że osoba z nadwagą lub osoba otyła czuje sytość, a jednak kaloryczność takiego posiłku jest dużo mniejsza.