Jak rozpoznać i leczyć stan przedcukrzycowy?

Cukrzyca dotyka coraz większej ilości osób. W Polsce choruje już 3 mln osób, a szacuje się, że 1 mln nawet o tym nie wie. To podstępna choroba, która początkowo nie daje widocznych objawów. Dowiedz się, czym jest stan przedcukrzycowy i dlaczego należy go leczyć.

Cukrzyca typu drugiego to najczęściej występujący typ cukrzycy w Polsce. Z 3 mln chorych aż 85-90 proc. choruje właśnie na ten rodzaj cukrzycy. Wiele osób nie wie o tym, że choruje, tym samym bardzo często nie jest świadoma, że występuje u nich stan przedcukrzycowy.

Stan przedcukrzycowy – to nic innego jak zaburzenia poziomu cukru we krwi, które w przeciągu kilku lat często przekształcają się w cukrzycę. Bez podjęcia odpowiednich działań – prediabetes – z całą pewnością rozwinie się i przeobrazi w cukrzycę. Warto podkreślić, że o ile pacjent nie wykona badań diagnostycznych, to samodzielnie nie jest w stanie wykryć, czy ma stan przedcukrzycowy. Dlatego też zaleca się profilaktyczne wizyty w poradniach, w których specjalista na podstawie wywiadu i podstawowych badań diagnostycznych oceni ryzyko zachorowalności.

Chce sprawdzić, czy mam stan przedcukrzycowy – jak to zrobić?

Aby sprawdzić, czy masz stan przedcukrzycowy, należy udać się do gabinetu lekarskiego. Na początku lekarz przeprowadzi wywiad – stan przedcukrzycowy jest bardziej prawdopodobny u osób, które mają nadwagę bądź są otyłe, w ich rodzinie są bądź byli chorzy na cukrzycę, mają nadciśnienie, prowadzą siedzący tryb życia, niezdrowo jedzą, a także mają zaburzenia lipidowe. To pierwsze oznaki, które mogą naprowadzić lekarza, aby upewnić się, czy nie występuje u tych pacjentów stan przedcukrzycowy. By mieć 100 proc. pewność lekarz zleci badania. Aby sprawdzić, czy u pacjenta występuje stan przedcukrzycowy, należy wykonać badanie stężenia glukozy na czczo. Jeśli wynik będzie między 100 a 125 mg/dl – stwierdza się stan przedcukrzycowy. Po tym badaniu wykonuje się z reguły także doustny test obciążenia glukozy. Jeśli wynik testu w drugiej godzinie stężenia glukozy będzie wskazywał wynik między 140 a 199 mg/dl oznaczać to będzie upośledzoną tolerancję glukozy. Jeśli diagnozą będzie stwierdzenie stanu przedcukrzycowego, lekarz podejmie kroki mające na celu uchronienie pacjenta przed cukrzycą.

Diagnoza: stan przedcukrzycowy – jak go leczyć?

Stan przedcukrzycowy nieleczony prowadzi do cukrzycy. Aby temu zapobiec, chory powinien zmienić styl życia. Przede wszystkim musi skupić się na zmianie diety na zbilansowaną tzn. z dopasowaną do zapotrzebowania organizmu kalorycznością. Pomoże to zredukować masę ciała, a także zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Ponadto musi również zadbać o codzienną aktywność fizyczną, która nie tylko zredukuje tkankę tłuszczową, ale także dotleni organizm, wspomoże pracę układu krwionośnego, poprawi kondycję i samopoczucie. Z reguły takie zmiany pomagają w przywróceniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Jeśli wdrożenie takich działań nie pomoże bądź pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. W tym przypadku najczęściej stosuje się Metforminę, która skutecznie obniża poziom cukru we krwi.