Mobilne aplikacje medyczne, zapomnij o dzienniczku!

Wyniki pomiaru ciśnienia, poziom cukru we krwi, czy zapiski związane z jadłospisem – kiedyś wszystkie zapisywano rzetelnie w notesach. Każdy chory miał obowiązek sporządzania codziennych notatek. Dzisiaj nie jest już to konieczne! Jak to możliwe? Mobilne aplikacje zsynchronizowane z urządzeniami medycznymi ułatwiają zadanie.

 

Po co komu telemedycyna?

Jeszcze nie tak dawno telemedycyna była istotna tylko w działaniach wojskowych czy też przedsięwzięciach kosmicznych. Dzisiaj realnie zmienia życie wielu pacjentów, niejednokrotnie ratując im życie. Główną zaletą telemedycyny jest to, że nie istnieją dla niej żadne granice. Telekonsultacje pacjentów mogą odbywać się z lekarzami nierzadko oddalonymi o setki kilometrów. Ponadto, nie tylko diagnoza, a również leczenie, może odbywać się bez bezpośredniego kontaktu z chorym. Usługi medyczne na odległość dają wiele możliwości, a także są szansą na uniknięcie wielu chorób. Warto bardziej zainteresować się realnymi możliwościami, jakie aktualnie niesie ze sobą telemedycyna, gdyż może nie tylko leczyć, ale również skutecznie zapobiegać wielu chorobom.

 

Zapomnij o dzienniczku. To możliwe?

Powszechność smartfonów sprawiła, że aplikacje mobilne cieszą się dużą popularnością. Użytkownicy korzystają z nich nie tylko w celach rozrywkowych – wielu z nich wybiera także takie, które dbają o ich zdrowie. Nikogo nie dziwi korzystanie z aplikacji monitorujących aktywność sportową, wagę, czy też stworzoną do kontrolowania diety i nawyków żywieniowych. Aplikacje mobilne to nowoczesne narzędzia służące również wielu pacjentom i chorym. Nierzadko wielu z nich używa ich, aby zapisywać poziom cukru, ciśnienia krwi czy też do monitorowania ciąży. Takie rozwiązania pomagają zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu czy profilaktyce. Aplikacje mobilne ułatwiają chorym panowanie nad swoją chorobą – wiele z nich przypomina o pomiarach, wysyła wskazówki w razie odchyleń pomiarów od normy, czy też po odpowiednim udostępnieniu, umożliwia archiwizację ich w lokalnym centrum zdrowia. Dzięki temu lekarz czy personel medyczny może  z łatwością monitorować stan chorego i odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczną terapię. Aplikacje mobilne to skuteczne narzędzie, które dba o zdrowie chorego.

 

Senior i aplikacja mobilna

Badania dowodzą, że mimo wielu obaw twórców i producentów, seniorzy świetnie radzą sobie z aplikacjami mobilnymi. Wiele z nich ma przeznaczenie typowo dla osób starszych, dlatego też wykorzystuje technologie, które są łatwe w użytkowaniu dla osób starszych. Jednocześnie sprawia to, że światowe koncerny i operatorzy telefonii komórkowych decydują się na przystępowanie do realizacji projektów pilotażowych. Statystyki dowodzą, że za parę lat rynek usług telemedycznych odnotuje znaczny wzrost w obszarze aplikacji mobilnych. Smartfony są obecnie ogólnodostępne – posiada je prawie 75 proc. osób. Dlatego też, gdyby NFZ finansował w pełni tego typu usługi, z pewnością telemedycyna rozwinęłaby się w Polsce jeszcze bardziej niż dotychczas.