Mimo że cukrzyca ciążowa występuje u zaledwie kilku procent ciężarnych, wiele kobiet obawia się tej choroby, a zwłaszcza jej negatywnych następstw, prowadzących nawet do śmierci dziecka. Niestety w wielu przypadkach nie da się jej całkowicie zapobiec, gdyż przyczyny cukrzycy ciążowej mogą mieć bardzo różne podłoże, na które kobieta często nie ma wpływu.
Produkt, który może Cię zainteresować:
ABRA SMART BTZestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi zawiera:
Glukometr ABRA SMART BT ...
Na czym dokładnie polega cukrzyca ciężarnych?
Cukrzyca ciążowa (gestational diabetes – GDM) jest to występujące wyłącznie podczas ciąży zaburzenie metaboliczne, które objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi.
Aby zrozumieć przyczyny cukrzycy ciążowej należy wziąć pod lupę proces związany z gospodarką cukrową w organizmie. Jak wiadomo, glukoza powstała w wyniku przetworzenia węglowodanów jest składowana w wątrobie. Wątroba uwalnia glukozę do krwi, która z kolei rozprowadza to energetyczne paliwo do komórek organizmu. Aby odpowiednia ilość glukozy została do nich przekazana, niezbędna jest insulina, hormon produkowany przez trzustkę.
Produkt, który może Cię zainteresować:
ABRAZestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi zawiera:
Glukometr ABRA
Nak
Jednorazowe lancety (10 szt.)
Instrukcja użycia zestawu
Skrócona instrukcja u
Instrukcja użycia pasków testowych
Bateria CR 2032 3V
Etui...
Podczas ciąży następuje wzrost stężenia innych hormonów (np. estrogenów, progesteronu, hormonu wzrostu i prolaktyny), które mogą zaburzyć wrażliwość organizmu na insulinę. Powstaje wówczas insulinoodporność i hiperglikemia, które oznaczają, że organizm nie radzi sobie z wchłanianiem do komórek glukozy, której nadmiar pozostaje we krwi.
Określając przyczyny cukrzycy ciążowej można w zasadzie ograniczyć się do wskazania jednego winowajcy odpowiedzialnego za powstawanie choroby, którym jest zaburzona podczas ciąży gospodarka hormonalna. Jednak pewna grupa kobiet jest szczególnie narażona na GDM i dlatego można sprecyzować konkretne czynniki ryzyka rozwinięcia się tej choroby.
Produkt, który może Cię zainteresować:
Lancety jednorazowe OPTILETS 200 szt.Jednorazowe sterylne lancety do punktowego nakłuwania skóry w celu pobrania próbki krwi kapilarnej
do
Instrukcja użycia
1. umyj ręce ciepłą wodą z mydłem i dobrze je osusz
2
3. usuń nasadkę zabezpieczają (rys.1 i 2)
4. wprowadź lancet do nakłuwacza, wykonaj nakłucie
5. wykonaj pomiar poziomu glukozy zgodnie z instrukcją, oczyść miejsce nakłucia
6. załóż nasadkę zabezpieczają i
...
Co przyczynia się do zachorowania na cukrzycę ciążową?
Choroba pojawia się około 24-28 tygodnia ciąży i mija całkowicie po urodzeniu dziecka. Rozwija się ona najczęściej u kobiet z nadwagą i wcześniejszymi, często nierozpoznanymi zaburzeniami tolerancji glukozy. Wysokim stopniem ryzyka pojawienia się cukrzycy podczas ciąży obciążone są także kobiety, których bliscy krewni chorują na cukrzycę typu 2 (czynnik genetyczny). Pozostałe przyczyny cukrzycy ciążowej to przede wszystkim:
- Wiek powyżej 35 lat,
- Mała aktywność fizyczna i niezdrowy sposób odżywiania,
- Duża liczba przebytych ciąż,
- Zespół policystycznych jajników,
- Urodzenie poprzedniego dziecka o masie powyżej 4 kg lub z wadą rozwojową,
- Przebyte poronienia,
- Ciąża mnoga,
- Zbyt duża ilość płynu owodniowego (tzw. wielowodzie).
Produkt, który może Cię zainteresować:
OPTILET miniOPTILET mini to wygodny i bezpieczny nakłuwacz z wyrzutnikiem zużytych lancetów. Słu...
Co ciekawe, na cukrzycę ciążową częściej zapadają kobiety czarnoskóre oraz o pochodzeniu południowoamerykańskim i azjatyckim.
Ze względu na negatywny wpływ cukrzycy ciążowej na dziecko oraz przebieg ciąży, należy systematycznie badać poziom cukru we krwi (już od 5 tygodnia ciąży), aby jak najwcześniej zdiagnozować chorobę. Wczesne rozpoznanie cukrzycy pozwala na rozpoczęcie leczenia oraz wprowadzenie odpowiedniej diety, które umożliwiają donoszenie ciąży i urodzenie najczęściej w pełni zdrowego dziecka.
Dodaj komentarz