Zdrowa dieta dla serca – jakich zasad należy się trzymać?
Już co drugi Polak umiera na choroby serca.
Serce jest narządem, które w organizmie człowieka musi wykonać ogrom pracy. Dlatego, aby jego kondycja była nienaganna i służyło w zdrowiu przez wiele lat, zastosuj nasze zasady.
W 2015 roku najlepszą dietą na świecie została dieta DASH. Lekarze, dietetycy i inni specjaliści zgodnie uznali, że jest to najlepsza dieta dla serca. Według nich każdy z nas powinien stosować ją przez całe życie. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest tak trudna jak się wydaje.
Poznaj 6 zasad diety, którą pokocha Twoje serce.
Obok produktów pełnoziarnistych, warzywa i owoce są fundamentem tej diety. Powinny być jak najmniej przetworzone i spożywane prawie w każdym posiłku. Pamiętaj, aby nie były monotonne – różnorodność jest tutaj znacząca. Często mówi się, że warzywa i owoce są drogie, a przecież trzeba ich zjeść dużo by się najeść. Jakie jest na to najlepsze rozwiązanie? Wybieraj warzywa i owoce sezonowe, których cena w sezonie jest najniższa.
W diecie dobrej dla serca jest również miejsce dla mięsa. Należy jednak pamiętać, aby było to mięso chude i dobrej jakości. Sprawdzi się głównie mięso drobiowe, wołowe i cielęce. Warto również pomyśleć o odpowiedniej podaży tłuszczów nienasyconych, takich jak: oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy – takie tłuszcze zadbają o Twoje naczynia krwionośne, co korzystnie wpłynie także na pracę serca. Dodatkowo warto pamiętać o tłustych rybach morskich, których kwasy omega-3 i omega-6 skutecznie obniżą poziom cholesterolu.
Nie od dziś wiadomo, że sól, obok cukru, nazywana jest również białym mordercą. Aby serce było w dobrej kondycji niestety trzeba z niej zrezygnować i spożywać w ilości pół łyżeczki na cały dzień. Należy również wziąć pod uwagę, że w żywności przetworzonej, konserwach, wędlinach, mieszankach przypraw i innych znajdują się jej ukryte, ogromne ilości. Czytaj skład, zawsze!
Aby serce było zdrowe należy pamiętać o dostarczeniu do organizmu niezbędnych składników odżywczych, a także składników mineralnych. Dla serca szczególnie ważny jest wapń, magnez i potas. Zwróć uwagę na: orzechy, daktyle, morele, pestki dyni, rośliny strączkowe, awokado, ziemniaki, kapustę, kukurydzę, szpinak, buraki, jajka, marchew, banany i kakao.
Słodycze są pełne cukrów prostych i wielu szkodliwych dodatków. W większości nie mają żadnych wartości odżywczych. W unikaniu słodyczy z pewnością pomaga regularne jedzenie 5 posiłków dziennie, co 3 godziny. Dzięki temu nie odczuwa się głodu i tym samym nie ma potrzeby podjadania.
Bez wątpienia należy zrezygnować z napoi gazowanych i słodzonych – to nie tylko energetyki, ale również soki i wody smakowe. Warto je zastąpić wodą mineralną, herbatą zieloną czy naparami ziołowymi. To z pewnością obniży poziom cukrów prostych w organizmie i pomoże w prawidłowej pracy serca.