Ćwiczenia w ciąży – czy bieganie podczas ciąży jest możliwe?
3.10.2016

Ćwiczenia w ciąży – czy bieganie podczas ciąży jest możliwe?

Ciążą to dla kobiet okres bardzo poważnych zmian w organizmie. Ten, bowiem przygotowuje się do noszenia większego ciężaru. Czy zatem warto dodatkowo obciążać go bieganiem? Wszystko zależy od osoby i tego jak przebiega ciąża. Dowiedz się, zatem kiedy wolno biegać, a kiedy lepiej tego nie robić.

Kobiety nieuprawiające sportu wcześniej

Jeżeli kobieta przed ciąża nie biegała, ani nie podejmowała innego wysiłku fizycznego to rozpoczynanie treningów już w czasie ciąży nie jest zbyt rozsądne. Organizm może, bowiem odmówić posłuszeństwa i samopoczucie może znacząco spaść. Takie kobiety powinny zdecydowanie bardziej postawić na zdrowe odżywianie niż dodawanie wysiłku. Jedyną aktywnością, na którą można się zdecydować jest na przykład joga, ponieważ nie obciąża ona mocno organizmu. Inaczej sytuacja prezentuje się u kobiet, które już wcześniej podejmowały się biegania.

Kobiety biegające jeszcze przed ciążą

U tych kobiet organizm zazwyczaj znacznie lepiej znosi ciążę. Dodatkowy wysiłek dla organizmu nie jest żadnym problemem, ponieważ ten już wcześniej był do niego przystosowany. Podczas biegania w ciąży należy to jednak robić „z głową”. Na pewno odpada branie udziału w maratonach czy wyczynowe uprawianie sportu. Konieczna jest również bardzo mocna obserwacja swojego organizmu. Jeżeli ten wykazuje, że ma już dość to konieczne jest zastosowanie się do jego uwag. Warto również pamiętać, aby unikać biegania jesienną porą, która to mocno sprzyja przeziębieniom. Lepiej w tym czasie przerzucić się na bieżnię na siłowni.

Co doradzają lekarze?

Według ekspertów bieganie w ciąży powinno trwać maksymalnie do końca II trymestru. Późniejsze uprawianie tego sportu jest zbyt ryzykowne i może zaszkodzić dziecku. Dlatego też kategorycznie się je odradza wszystkim osobom. Nie oznacza to jednak, że po II trymestrze należy się położyć i czekać na poród. Można, bowiem postawić na jogę czy ćwiczenia na piłce. To mocno przełoży się na przygotowanie organizmu do samego już porodu.

Przy bieganiu w ciąży konieczne jest również poinformowanie o tym lekarza. Stała obserwacja reakcji organizmu jest kluczem do tego, aby nie zaszkodzić dziecku. Ważne jest również samodzielne kontrolowanie tego, co dzieje się z organizmem podczas wysiłku.

Wpływ biegania na dziecko

Do tej pory nie jest do końca wyjaśnione, jaki wpływ ma bieganie na rozwój dziecka. Stwierdzono jedynie, że wpływa ono na rozwój kosmków łożyskowych, które odpowiadają za wymianę dwutlenku węgla, tlenu oraz substancji odżywczych. To z kolei można przełożyć na zwiększenie wydolności łożyska.

Podsumowanie

Bieganie podczas ciąży jest, zatem jak najbardziej możliwe. Wymagana jest jednak wtedy bardzo duża ostrożność oraz kontrolowanie reakcji organizmu. Jeżeli jednak kobieta biegała jeszcze przed zajściem w ciąże to do końca II trymestru wszystko powinno być w porządku i kontynuowanie aktywności fizycznej nie powinno być dużym problemem. Natomiast już po porodzie śmiało można powrócić do startu w maratonach i bardziej wyczynowego uprawiania sportu.