Nietolerancja pokarmowa – przyczyny – objawy – diagnostyka.
Nietolerancja pokarmowa - diagnostyka - przyczyny - objawy

Nietolerancja pokarmowa – przyczyny – objawy – diagnostyka.

Coraz częściej chorujemy, mamy mniej energii i słabą kondycję. Nierzadko problemy zdrowotne związane są z nawykami żywieniowymi. Jak sprawdzić, czy to, co jesz pomaga ci, a nie truje? Co oznacza i kogo dotyczy nietolerancja pokarmowa?

Produkt, który może Cię zainteresować: HelicobacterPylori – zakażenia układu pokarmowego
Co to jest H. pylori? Helicobacter pylori (H. pylori) jest bakterią przypominającą kształtem Jaki jest sposób działania testu? HelicobacterPylori Test Diago-HP ma na celu wykazanie Co należy zrobić w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badania? Test ma za zadanie tylko Jak długo należy czekać, aby odczytać wynik? Wynik musi być odczytany dokładnie Należy pamiętać, że wykonanie testu HelicobacterPylori jest jedynie wstępnym etapem diagnostyki schorzeń układu Interpretacja wyniku testu: Wynik testu pozytywny – oznacza to, że w próbce krwi są obecne Wynik testu negatywny –  oznacza to, że w próbce krwi nie są obecne specyficzne przeciwciała anty Nie należy odczytywać wyniku testu po upływie 15 minut ponieważ w teście nadal zachodz Zawartość opakowania testu : płytka testową i pipeta fiolka roztworu testuj jałowa igła automatyczna do nakłucia palca wacik nasączony alkoholem...

Nietolerancja pokarmowa – co to takiego?

 

Nietolerancja pokarmowa  to nieprawidłowa reakcja organizmu na dany składnik pożywienia. W dużym uproszczeniu oznacza to, że niektóre składniki jedzenia mogą cię truć, inne natomiast pomogą prawidłowo odżywić komórki i tym samym zachować zdrowie. Mówi się, że nietolerancja pokarmowa dotyczy nawet 50 proc. osób na świecie. To alarmujące dane, gdyż nietolerancja często jest ukryta – jej objawy nierzadko nie są wiązane właśnie z alergią na dany pokarm. Dodatkowym problemem jest również to, że oprócz tego, że nietolerancja jest utajona często bywa również opóźniona. Oznacza to, że przeciwnie do znanych alergii na trawy, roztocza itp. reakcja alergiczna nie występuje natychmiast, a po dniu, dwóch bądź nawet kilku. Nie można jej również mylić z alergią pokarmową, która dotyczy bardzo małej liczby osób (ok. 1-2 proc. ludzi na świecie). Nierozpoznana nietolerancja pokarmowa prowadzi do wielu chorób określanych mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Należą do nich choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, stwardnienie rozsiane, łuszczyca itd. Bez odpowiedniej diagnozy stwierdzającej nietolerancję pokarmową leczenie polega tylko na usuwaniu objawów, czyli tzw. zaleczaniu. Nie rozwiązuje to problemu, a w efekcie pogłębia chorobę.

 

Jak objawia się nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa może być stwierdzona u osób, które borykają się od dłuższego czasu z jakimiś nawracającymi objawami bądź chorobą. Za nietolerancję pokarmową w organizmie odpowiada długotrwały stan zapalny, który sieje w nim prawdziwe spustoszenie. U osób mających nietolerancję pokarmową mogą występować objawy takie jak: częste bóle głowy, migreny, wzdęcia, bóle brzucha, problemy skórne, przedwczesne starzenie się skóry, przewlekły kaszel bądź katar, słaba odporność, mdłości, brzydki zapach z ust, trądzik, łuszczyca, bezsenność, PMS, reumatyzm, ogólna zła kondycja i samopoczucie. Objawy te mogą być wywoływane poprzez spożywanie nietolerowanych przez organizm pokarmów. Dlatego jeśli długo zmagasz się z którymś z powyższych objawów, biegasz od lekarza do lekarza, a żadne lekarstwa nie są w stanie ci pomóc, najprawdopodobniej cierpisz na nietolerancję pokarmową.

 

Jak sprawdzić, czy mam nietolerancję pokarmową?

Aby sprawdzić, czy twoje dolegliwości związane są właśnie z nietolerancją pokarmową należy wykonać badanie z krwi. Jest to test sprawdzający reakcję organizmu na dane pokarmy. Obecnie na rynku jest bardzo dużo testów na nietolerancję pokarmową – najlepiej wybrać ten, który umożliwia sprawdzenie reakcji z jak największą liczbą składników pokarmowych. Badanie to polega na sprawdzeniu, czy występuje podwyższony poziom przeciwciał IgG na konkretne produkty. Otrzymany wynik będzie informował, które składniki diety szkodzą i należy je wykluczyć na stałe bądź na jakiś czas z jadłospisu. Tym samym dieta eliminacyjna jest sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości, które nieleczone prowadzą do niebezpiecznych chorób.