Profilaktyka przez internet – czy to ma sens?

Profilaktyka przez internet – czy to ma sens?

W badaniu „Diagnoza społeczna 2011” aż 64 proc. respondentów oceniło, że zdrowie jest dla nich najwyższą wartością. Jednak w świetle ostatniego raportu GUS-u o „Stanie zdrowia ludności” co 2 Polak – ponad 52 proc. – ma długotrwałe problemy zdrowotne i cierpi na choroby przewlekłe. Czy profilaktyka przez internet może poprawić taki stan rzeczy?

Profilaktyka w Polsce

Badania profilaktyczne stanowią w naszym kraju problem. To alarmujący fakt, gdyż badania te mogłyby uchronić wiele osób przed chorobą, a także, w niektórych i to wcale nierzadkich przypadkach, przed śmiercią. W Polsce najczęstszą przyczyną zgonów są choroby układu krwionośnego, a według raportu GUS-u, co 15 dorosły mieszkaniec nigdy nie miał mierzonego ciśnienia krwi. Ponadto, Polacy bardzo często umierają na nowotwory, dlatego też profilaktyka nowotworowa umożliwiłaby wykrywanie ich we wczesnym stadium rozwoju. Tylko 47 proc. kobiet wykonuje mammografie, która wykrywa wczesne stadium raka piersi, a tylko 35 proc. mężczyzn wykonało badania ukierunkowane na rozpoznanie raka prostaty. Dlatego też, aby zmniejszyć liczbę zgonów wynikających z chorób układu krwionośnego i nowotworów należy zadbać o powszechność badań profilaktycznych.

 

Usługi telemedyczne a dobro pacjenta

Telemedycyna rozpowszechniana już od 1990, obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Usługi medyczne świadczone również przy użyciu internetu nie mają granic i mogą dotrzeć praktycznie do każdego chorego. Wystarczy aplikacja mobilna bądź specjalne urządzenie, które połączy się automatycznie z lokalnym centrum zdrowia. Główną zaletą telemedycyny jest fakt, że może skutecznie diagnozować, leczyć, a także wspomagać profilaktykę i edukację na odległość, bez bezpośredniej obecności pacjenta. To znacznie ułatwia pracę, a także zaciera różnice regionalne np. między miastem a wsią. Ponadto, dzięki telemedycynie zacieśnia się i równocześnie poszerza współpraca między personelem medycznym – lekarze mogą kontaktować się z innymi nawet w trakcie operacji – wystarczy tylko dobre łącze internetowe i odpowiednie urządzenia.

 

Profilaktyka w e-zdrowiu

Telemedycyna rozwija się w medycynie na każdym polu, również w gałęzi związanej z profilaktyką. To właśnie dzięki niej można zdecydowanie poszerzyć zasięg badań profilaktycznych i działań edukacyjnych, które uświadamiają konieczność regularnych badań. W naszym społeczeństwie ludzie żyją szybko, nierzadko prowadzą niezdrowy styl życia z nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej na czele. Niestety, taki sposób życia związany jest ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na choroby, które często dają pierwsze, widoczne symptomy w stadiach rozwoju uniemożliwiających wyleczenie. Dlatego też biorąc pod uwagę najnowszy raport GUS-u i fakt, że w 2015 roku ponad 75 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu, należy również wykorzystać to w badaniach profilaktycznych. Telemedycyna w działaniach profilaktycznych wykorzystuje np. formularze internetowe. Dzięki nim w szybki sposób można zebrać dane w konkretnej grupie osób i sprawdzić, czy istnieje u nich podwyższone ryzyko danej choroby. Ponadto, do działań profilaktycznych stosowane są również mailingi. Dzięki nim także zbierane są informacje o pacjentach ułatwiające przydzielenie ich do grupy podwyższonego ryzyka. Dodatkowo wszystkie dane chorobowe pacjenta i jego rodziny dostarczają danych, które nie tylko mogą ocenić stopień ryzyka, ale również informować o konieczności wykonania konkretnych badań  np. przewidzianych dla danej grupy wiekowej. Telemedycyna daje ogromne możliwości profilaktyczne. Ułatwia również edukowanie, dlatego też z całą pewnością przyczynia się do zmniejszenia zachorowań na dane jednostki chorobowe.