Zakłócenie naturalnego rytmu dnia i nocy, praca przy sztucznym świetle, promieniowanie z monitorów, sprzyjają ujawnieniu cukrzycy typu 2. Mamy nadzieję, że nowe urządzenia monitorujące pomogą lekarzom na poprawę biologicznego zegara, poprzez korektę zaleceń leczniczych i profilaktycznych.
Istnieje silny związek pomiędzy długością i jakością snu a długowiecznością i ryzykiem zapadnięcia na różne choroby w tym cukrzycę typu 2. Kiedy do jednej nieprzespanej nocy dodasz drugą kiepską noc, a po niej kolejną, itd. to przyjdzie Ci za to zapłacić przyśpieszonym starzeniem się, obniżeniem odporności organizmu, większą podatnością na stany zapalne. Kiedy śpisz dobrze, szyszynka wytwarza hormon niezbędny do regeneracji funkcji życiowych – melatoninę zwaną hormonem snu. Melatonina do każdej komórki Twojego ciała wysyła sygnał o odpoczynku i regeneracji. Ten potężny hormon znajduje się na łasce Twojego rytmu życia i zakłócających go czynników.
Jeśli śpisz zbyt mało lub źle, wydzielasz go w niewystarczających ilościach, tracąc tym samym liczne korzyści z jego działania. Wśród czynników zakłócających sen, tym samym wydzielanie melatoniny, znajduje się już ujawniona cukrzyca (na zasadzie błędnego koła) liczne leki, zwłaszcza beta-adrenolityki, ekrany telewizyjne, komputerowe oraz wyświetlacze w telefonach i tabletach, zespół uzależnienia od Internetu. To musi trwać kilka lat aby istotnie wpłynąć na długość i jakość snu. Młodzież i młodzi dorośli, nie zdają sobie sprawy z tych zagrożeń wpychających ich w zaburzenia depresyjne i uzależnienia. Sama suplementacja melatoniny nie wystarczy, leczenie jak zwykle musi uwzględniać inne wątki, zdiagnozowane i leczone przez lekarza.
Autor: Dr. n. med. Zygmunt Trojanowski