Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne?
17.1.2017

Czy cesarskie cięcie jest bezpieczne?

Moment porodu wśród wielu kobiet budzi naprawdę wiele obaw. Są one związane przede wszystkim z kwestią czy możliwe będzie wytrzymanie bardzo dużego bólu, jaki jest z tym związany. Czasem jednak konieczne jest zdecydowanie się na cesarskie cięcie, które budzi dodatkowe obawy. Są one przede wszystkim związane z tym czy taki zabieg jest bezpieczny. Skoro bowiem występuje cięcie to dla osób bez odpowiedniej wiedzy może ono sugerować, że zabieg jest związany z ryzykiem. Tak jednak nie jest. Nie ma 100% bezpieczeństwa, ale komplikacje zdarzają się bardzo rzadko.

Lekarze to specjaliści

Cesarskie cięcie wykonywane jest przez specjalistów, którzy posiadają gigantyczną wiedzę na temat tego typu zabiegów. Dlatego też są one bardzo bezpieczne. Lekarze doskonale wiedzą w jaki sposób przeprowadzić cięcie, aby nie stanowiło ono zagrożenia ani dla kobiety, ani tym bardziej dziecka. Jakiekolwiek obawy przed tego typu zabiegiem są zatem jak najbardziej zbędne.

Decydowanie się na cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie z tego powodu, że jest poważnym zabiegiem to za jego wykonaniem muszą przemawiać względy medyczne. Tak przynajmniej prezentuje się sytuacja w szpitalach państwowych. Bez odpowiednich wskazań medycznych nie ma w nich możliwości do zdecydowania się na „cesarkę” Inaczej sytuacja wygląda natomiast w prywatnych klinikach. W nich każda kobieta może samodzielnie zadecydować, czy jest zainteresowana cesarskim cięciem. Za odpowiednią opłatą to może zostać wykonane.

Skąd jednak tendencja do decydowania się na cesarskie cięcie? Przemawia za nim między innymi wygoda porodu. Cesarskie cięcie podczas samego porodu nie powoduje bólu, ponieważ jest wykonywane pod znieczuleniem. Dodatkowo można dokładnie zaplanować samą datę porodu. Przy tym również sam poród trwa krócej. Zalet wynikających z cesarskiego cięcia jest zatem dość sporo i dlatego też wiele kobiet decyduje się na tę formę porodu.

Wskazania lekarskie

Często za cesarskim cięciem przemawiają również wskazania lekarskie. Niekiedy „cesarka” jest konieczna, aby uratować dziecko. W takiej sytuacji oczywiście jak najbardziej należy zdecydować się na taki zabieg. Często już wcześniej możliwe jest zauważenie pewnych nieprawidłowości podczas przebiegu ciąży i lekarz ją prowadzący już wcześniej informuje o konieczności zdecydowania się na tę formę porodu.

Powrót do pełni sił

Cesarskie cięcie powoduje, że powrót do pełni sił po porodzie zajmuje więcej czasu. Należy również zachować szczególną ostrożność i nie nadwyrężać się. Szczegółowych informacji udziela oczywiście lekarz, który posiada odpowiednią wiedzę w tej kwestii. Do wszystkich wytycznych należy przy tym się zastosować i przestrzegać ich.

Podsumowanie

Ryzyko wystąpienia komplikacji podczas cesarskiego cięcia jest zatem stosunkowo niewielkie. Warto zatem wyzbyć się wszystkich poważnych obaw przed tego typu zabiegiem. Ten potrafi być bowiem naprawdę bezpieczny i nie musi wiązać się z bardzo dużym ryzykiem dla zdrowia.