Jak pielęgnować skórę przy cukrzycy?
16.1.2017

Jak pielęgnować skórę przy cukrzycy?

Cukrzyca to choroba, która dotyka już 3 miliony Polaków. Oprócz tego, że osoby chore muszą być pod stałą kontrolą specjalisty, muszą również dbać o swój jadłospis, być aktywne fizycznie, to także w specjalny sposób muszą pielęgnować swoją skórę. Dlaczego jest to takie ważne? Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry chorego z cukrzycą?

Produkt, który może Cię zainteresować: ABRA SMART BT
Zestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi zawiera: Glukometr ABRA SMART BT ...

Cukrzyca a problemy skórne: idą ze sobą w parze?

Cukrzyca rzadko daje objawy, które alarmują o tym, że coś złego dzieje się w organizmie. Jednak problemy skórne mogą być pierwszym sygnałem, aby sprawdzić poziom cukru we krwi. Wysokie stężenie glukozy sprawia, że powstałe zmiany zwyrodnieniowe w naczyniach krwionośnych prowadzą do niedożywienia skóry. Tym samym, chorzy na cukrzycę często obserwują u siebie: nadmierną suchość skóry, łuszczenie i nadwrażliwość. Pozbawiona łoju skóra sprawia, że chory często się drapie przez co powstają początkowo niewielkie, z czasem coraz większe ranki. Wraz z podatnością na zranienia idzie również trudność w gojeniu powstałych ran. Tym samym skóra jest bardziej podatna na infekcje – grzybice i drożdżyce. Oprócz tego skóra osób chorych na cukrzycę charakteryzuje się także zmniejszonym wydzielaniem potu, ciemnożółtym zabarwieniem skóry, nierzadko rumieńcem cukrzycowym i skłonnością do zmian wypryskowych.

Produkt, który może Cię zainteresować: ABRA
Zestaw do pomiaru poziomu glukozy we krwi zawiera: Glukometr ABRA Nak Jednorazowe lancety (10 szt.) Instrukcja użycia zestawu Skrócona instrukcja u Instrukcja użycia pasków testowych Bateria CR 2032 3V Etui...

Zespół stopy cukrzycowej – jest się czego obawiać!

W związku z często pojawiającymi się powikłaniami związanymi z pielęgnacją skóry warto pamiętać o skrupulatnym i dokładnym zwracaniu uwagi na stopy i dłonie. Do najczęstszych powikłań należy bardzo groźny zespół stopy cukrzycowej. To powikłanie cukrzycowe związane jest z niedostatecznym ukrwieniem stóp i prowadzi do deformacji stopy, a nawet amputacji. Postępujące owrzodzenie stopy świadczy o martwicy w obrębie tej części ciała. Aby do tego nie dopuścić bardzo ważne jest leczenie i profilaktyka w szczególności dbająca o stopy.

Produkt, który może Cię zainteresować: Lancety jednorazowe OPTILETS 200 szt.
Jednorazowe sterylne lancety do punktowego nakłuwania skóry w celu pobrania próbki krwi kapilarnej do Instrukcja użycia 1. umyj ręce ciepłą wodą z mydłem i dobrze je osusz 2 3. usuń nasadkę zabezpieczają (rys.1 i 2) 4. wprowadź lancet do nakłuwacza, wykonaj nakłucie 5. wykonaj pomiar poziomu glukozy zgodnie z instrukcją, oczyść miejsce nakłucia 6. załóż nasadkę zabezpieczają i ...

5 zasad pielęgnacji stóp:

  1. Bezwzględnie nie chodź na boso. Unikniesz tym samym ryzyka ran i szybko powstającego u cukrzyków zakażenia.
  1. Myj stopy dwa razy dziennie mydłem w letniej wodzie. Pamiętaj o dokładnym suszeniu – również pomiędzy palcami.
  1. Natłuszczaj skórę po myciu.
  1. Nie ogrzewaj stóp przy kaloryferach czy innych źródłach ciepła.
  1. Noś skarpetki bezuciskowe, najlepiej z naturalnych materiałów.

 

Produkt, który może Cię zainteresować: OPTILET mini
OPTILET mini to wygodny i bezpieczny nakłuwacz z wyrzutnikiem zużytych lancetów. Słu...
Jakie kosmetyki powinni stosować diabetycy?

Należy pamiętać, że kluczowe w profilaktyce zachowania optymalnej kondycji skóry jest prawidłowe leczenie cukrzycy. Jeśli dieta i terapia będą odpowiednie dobrane, tym samym cukier będzie na stałym poziomie, to również skóra będzie znacznie lepiej wyglądać. Oczywiście nie chodzi też o to, aby czekać aż leki i dieta unormują wszystko, zalecane jest również stosowanie zewnętrznie takich kosmetyków, które poprawią nie tylko komfort pacjenta, ale również jej wygląd. Warto zatem pomyśleć o kosmetykach z neutralnym pH. W ich składzie nie powinno być silnych detergentów, barwników, czy sztucznych zapachów. Ponadto, w dużej części kosmetyki te powinny być emolientami, czyli preparatami, które dbają o właściwe nawilżanie skóry. Po ich nałożeniu pory uniemożliwiają odparowanie wody ze skóry, tym samym skóra nie jest sucha. Występują w przeróżnej formie, dlatego też można z łatwością znaleźć żele pod prysznic, balsamy, płyny czy kremy. Warto również podkreślić, że cukrzycy nie powinni korzystać z mydła – nadmiernie wysusza skórę. Ze względu na liczne infekcje spotykające osoby chorujące na cukrzycę warto pomyśleć o preparatach hipoalergicznych.

Dodaj komentarz

Powiadom o
avatar
wpDiscuz