Cera trądzikowa jesienią – jak o nią zadbać?

Jak jesienią zadbać o cerę trądzikową?

Jesienią zaczyna się trudny, zimny okres dla cery trądzikowej. Jeśli również masz trądzik, to zdecydowanie musisz pomyśleć o przygotowaniu skóry na te zmiany pogodowe. Właśnie jesienią skóra jest bardziej przetłuszczona – dzieje się tak dlatego, że podrażniana przez szaliki, niską temperaturę, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach reaguje powstawaniem nowych stanów zapalnych. Jak zatem dbać o cerę trądzikową jesienią?

Jesień to czas złuszczania!

Po lecie cera trądzikowa wymaga złuszczania. Opalenizna zaczyna schodzić, skóra może być przesuszona, a rogowacenie naskórka występować jeszcze intensywniej niż zwykle. Dlatego też jesień jest dobrym czasem na wykonywanie zabiegów złuszczających. Często osoby borykające się z trądzikiem wykonują zabiegi kwasami bądź mikrodermabrazję. Oprócz zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach niektórzy stosują również kosmetyki wzbogacone o kwasy bądź preparaty z retinoidami. Należy jednak pamiętać, aby samodzielne złuszczanie przeprowadzać według ścisłych wskazówek zawartych na opakowaniach kosmetyków. Inaczej może dojść do podrażnienia skóry, a w najgorszym wypadku do nasilenia trądziku. W zabiegach złuszczających ważna jest również odpowiednia pielęgnacja zastosowana bezpośrednio po nich. Nowy naskórek będzie wrażliwy, więc należy pamiętać nie tylko o nawilżaniu, ale również kosmetykach z filtrami.

Cera trądzikowa potrzebuje nawilżania

Wbrew pozorom cera trądzikowa również potrzebuje odpowiedniego nawilżania. Należy pamiętać, że większość kosmetyków absorbuje sebum, matuje cerę, ale może ją również przesuszać. Także zabiegi typu peelingi, maseczki mogą w taki sposób na nią oddziaływać. Dodatkowo jesienią – wysusza ją powietrze w ogrzewanym mieszkaniu, czy chociażby zimnym wiatr. Dlatego jeśli i twoja skóra po oczyszczaniu jest ściągnięta, należy wdrożyć do pielęgnacji krem nawilżający. Pamiętaj o dobrym, niezapychającym składzie, a także o tym, że takiego kremu najlepiej nie używać przed wyjściem na świeże powietrze. Cerę trądzikową najlepiej nawilżać na noc bądź o poranku, gdy nie narazisz jej bezpośrednio na wyjście na zewnątrz. Przy częstym przebywaniu na świeżym powietrzu warto wybrać, delikatny i lekki krem półtłusty, który będzie działał niczym bariera hydrolipidowa.

Trądzik i pielęgnacja skóry na jesień

Cera trądzikowa wymaga regularnej pielęgnacji. Nie jest to łatwe i wymaga sporo czasu, jednak cierpliwość wynagradzana jest mniejszą ilością zmian skórnych i polepszeniem ogólnej kondycji skóry. Pielęgnacja na jesień powinna być szczególna. Oprócz złuszczania i nawilżania należy pamiętać o działaniach takich jak łagodniejsze od chemicznych peelingów – peelingi enzymatyczne bądź maseczki z glinki. Warto również zdecydować się na używanie dermokosmetyków, które w większości bez alkoholu, zapachów i innych, szkodliwych substancji pomagają skutecznie zadbać o skórę. Cera trądzikowa potrzebuje stałej pielęgnacji, dlatego pamiętaj również o tonizacji i dokładnym oczyszczaniu. Zmiany skórne nie znikną same – musisz znaleźć odpowiednie sposoby, aby im w tym pomóc.