W jaki sposób i jak często powinnam mierzyć poziom cukru we krwi?
W jaki sposób i jak często powinnam mierzyć poziom cukru we krwi?

W jaki sposób i jak często powinnam mierzyć poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi należy kontrolować na bieżąco. Najprostszą metodą służącą do tego celu jest pomiar za pomocą tzw. Glukometru z kropli krwi uzyskanej z nakłutej opuszki palca. Pomiarów cukru powinnaś dokonywać kilka razy dziennie: na czczo oraz godzinę po zjedzeniu każdego głównego posiłku. Ostatecznie o ilości pomiarów poziomu cukru w ciągu doby zdecyduje diabetolog na podstawie rodzaju terapii i wyników leczenia Twojej cukrzycy. W trakcie wizyty u diabetologa nauczysz się obsługi glukometru, w który zostaniesz zaopatrzona w poradni. Wszystkie wyniki pomiarów poziomu cukru oraz ilość i rodzaj zjedzonych produktów zapisuj w przeznaczonym do tego „dzienniczku samokontroli”, który również otrzymasz w poradni diabetologicznej. Umożliwi to prowadzącemu Cię diabetologowi ocenę i ewentualną korektę stosowanego leczenia. Prawidłowa glikemia na czczo powinna utrzymywać się na poziomie <90 mg/dl, a godzinę po posiłku na poziomie <140 mg/dl.

Produkt, który może Cię zainteresować: ABRA SMART BT
...

Zalecane poziomy cukru we krwi w samokontroli:

Na czczo i przed posiłkiem 70-90 mg/dl

W 1 godzinie po posiłku < 140 mg/dl

 

Dodatkowo kilka razy w tygodniu za pomocą pasków testowych Keto-Diastix warto oznaczyć obecność tzw. ciał ketonowych (acetonu) w porannym moczu. Ciała ketonowe w moczu nawet w śladowych ilościach mogą świadczyć o źle kontrolowanej cukrzycy, stosowaniu diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów lub o dostarczaniu organizmowi zbyt małej w stosunku do zapotrzebowania energetycznego ilości pokarmu.

Jeśli obecności ciał ketonowych w moczu nie towarzyszą podwyższone wartości cukru we krwi (zmierzone na glukometrze), nie musisz się niepokoić – nie jest to niebezpieczne dla Twojego dziecka. Zaleca się w takim przypadku spożywanie dodatkowego posiłku – np. 1/2 kromki chleba z serem żółtym lub topionym, szklanka mleka lub jogurt – przed snem (ok. 23:00). Jeśli jednak obecności ciał ketonowych w moczu będą towarzyszyły nudności, wymioty lub cukry znacznie przekraczające zalecane normy, pilnie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak często powinnam odwiedzać diabetologa?

Wizyty mające na celu ocenę stopnia wyrównania cukrzycy oraz ewentualnie korektę leczenia powinny odbywać się co 2-3 tygodnie. Intensywność wizyt uzależniona jest jednak przede wszystkim od modelu leczenia (insulina lub dieta), a także skuteczności leczenia.

Jeśli obserwujesz u siebie stale utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi (np. zawsze po śniadaniu albo na czczo, albo w ciągu całej doby) lub inne niepokojące objawy, nie czekaj na wyznaczoną wizytę, ale zgłoś się do poradni jak najszybciej.