W jaki sposób i jak często powinno się mierzyć poziom cukru we krwi?

W jaki sposób i jak często powinno się mierzyć poziom cukru we krwi?

Poziom cukru (poziom glukozy) we krwi należy kontrolować tak często, jak to zaleci lekarz i każdorazowo w przypadku pogorszonego samopoczucia, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia hiperglikemii lub hipoglikemii. O ilości pomiarów w ciągu doby decyduje diabetolog na podstawie rodzaju terapii i wyników leczenia Twojej cukrzycy.

Najprostszą metodą badania poziomu glukozy jest badanie z użyciem glukometru. W tym celu nakłuwa się opuszek palca, aby pobrać próbkę krwi. W trakcie wizyty u diabetologa odbywa się nauka obsługi glukometru. Wszystkie wyniki pomiarów poziomu cukru oraz ilość i rodzaj zjedzonych produktów zapisuj w przeznaczonym do tego „dzienniczku samokontroli”, który możesz pobrać z Internetu lub otrzymać w poradni diabetologicznej. Umożliwi to prowadzącemu twoje leczenie diabetologowi ocenę i ewentualną korektę stosowanego leczenia.

Zalecane poziomy cukru we krwi w samokontroli:

Na czczo – 70-90 mg/dl

2 godziny po posiłku < 140 mg/dl

Jak często umawiać się na wizytę u diabetologa?

Wizyty mające na celu ocenę stopnia wyrównania cukrzycy oraz ewentualną korektę leczenia odbywają się z częstotliwością wyznaczoną przez diabetologa. Intensywność tych wizyt uzależniona jest przede wszystkim od modelu leczenia (insulina/dieta), a także od skuteczności leczenia.

Jeśli obserwujesz u siebie stale utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi lub inne niepokojące objawy, nie czekaj na wyznaczoną wizytę, ale zgłoś się do poradni jak najszybciej.

Samokontrola i samoopieka

W leczeniu cukrzycy ogromną rolę odgrywa nie tylko prawidłowa samokontrola, ale także samoopieka. Co się na nią składa poza samodzielnym monitorowaniem glikemii przy użyciu glukometru?

– pomiary masy ciała, obwodu bioder i brzucha (wykonywanie systematycznie)

– pomiary ciśnienia tętniczego krwi (wykonywane regularnie)

– oglądanie i pielęgnacja stóp

– farmakoterapia – leki doustne i/lub insulina (o ile jest zalecona przez lekarza)

– zdrowe odżywianie

– nawodnienie organizmu

– aktywność fizyczna dostosowana do kondycji fizycznej oraz możliwości

– prowadzenie dzienniczka samokontroli (papierowego lub w wersji elektronicznej)