Cukrzyca ciążowa a poród poprzez cesarskie cięcie. Czy jest to wskazanie do jego wykonania?
Cukrzyca ciążowa sama w sobie nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego. Jeśli jednak na poród naturalny nie pozwala stan Twojego zdrowia (np. inne schorzenia współistniejące) lub Twojego dziecka (np. makrosomia) Twój lekarz może podjąć decyzję o rozwiązaniu ciąży cięciem cesarskim.
Cukrzyca ciążowa nie wymaga specjalnego przygotowania do porodu. Po prostu czekaj cierpliwie, aż Twoje maleństwo zechce poznać Cię osobiście. Na 3-4 tygodnie przed ustalonym terminem porodu spakuj jednak torbę do szpitala (wg wymogów placówki, w której zdecydujesz się rodzić) i nie zapomnij włożyć do niej przed wyjazdem do szpitala glukometr, peny z insuliną, dzienniczek samokontroli, przekąskę i słodki płyn.
Poród… i co dalej?
Pacjentka z cukrzycą ciążową powinna kontrolować poziom cukru za pomocą glukometru również w okresie okołoporodowym. W tym czasie zaleca się pomiary cukru na czczo (które nie powinny przekraczać 100 mg/dl) i, inaczej niż w trakcie ciąży, 2 godziny po posiłku (te nie powinny przekraczać wartości 140 mg/dl). Jeśli przed porodem stosowałaś insulinę, w pierwszej dobie po porodzie spróbuj zmniejszyć dawkę insuliny o połowę (np. jeśli przed porodem do śniadania stosowałaś 16 j. insuliny, po porodzie podaj już tylko 8 j.) lub całkowicie ją odstaw. Zmniejszenia dawki o połowę wymaga również insulina podawana przed snem. Obserwuj się i modyfikuj dawki insuliny w zależności od zmierzonej glikemii. U większości pacjentek w ciągu kilku dni po porodzie udaje się całkowicie odstawić dotychczas stosowaną insulinę.
Jeśli to tylko możliwe, postaraj się jak najszybciej rozpocząć karmienie piersią – ma to m.in. uchronić Twoje maleństwo przed opisanym wcześniej niedocukrzeniem. Jeśli jednak karmienie piersią początkowo „nie wychodzi”, nie zrażaj się – oboje potrzebujecie czasu, by nauczyć się siebie nawzajem. Personel medyczny zadba o bezpieczeństwo Twojego dziecka i jeśli zajdzie potrzeba, w porę je nakarmi. Jeśli utrzymasz karmienie piersią, zwiększ kaloryczność diety o około 200-400 kcal na dobę.
Choć z chwilą, kiedy przytuliłaś po raz pierwszy swoje maleństwo, reszta świata przestała istnieć, nie zapominaj o sobie. Ty też jesteś ważna, zwłaszcza teraz. Po 6-12 tygodniach od porodu znajdź czas na to, by jeszcze raz wykonać u siebie test tolerancji glukozy (krzywą cukrową).
Ma to na celu sprawdzenie, czy podwyższone poziomy cukrów towarzyszyły Ci tylko podczas ciąży. Badanie przypomina to wykonywane podczas ciąży, z tą różnicą, że oznaczenia poziomu cukru dokonuje się na czczo i po 2 godzinach od wypicia glukozy. Inne są również wartości glikemii uznawane za prawidłowe.
Poziomy glukozy w teście OGTT wykonywanym po porodzie:
stężenie glukozy na czczo: do 100 mg/dl
stężenie glukozy w 120 min. testu: do 140 mg/dl
Jeśli odebrane z laboratorium wyniki nie odbiegają od normy, kolejne badanie w postaci oznaczenia stężenia glukozy na czczo wykonaj po 2-3 latach. Ciesz się macierzyństwem, ale pamiętaj, że przebycie cukrzycy ciążowej zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w przyszłości. Dbaj więc o siebie i nie rezygnuj z właściwego stylu życia, a zwłaszcza diety wdrożonych podczas ciąży.