6 rad jak pielęgnować cerę trądzikową

6 rad jak pielęgnować cerę trądzikową

Masz trądzik i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Często to walka kilkumiesięczna bądź nawet kilkuletnia. Zmiany skórne nie są proste do usunięcia, jednak tym, co możesz zrobić dla swojej trądzikowej cery jest pielęgnowanie jej ze szczególną troską. Może nie odwdzięczy się za moment, ale z pewnością jej stan ulegnie poprawie. Jeśli masz cerę trądzikową, a zmiany skórne doprowadzają cię do szału, to koniecznie sprawdź, jak ją pielęgnować. Wbrew pozorom są zasady, których musisz się trzymać!

Produkt, który może Cię zainteresować:
...
  1. Oczyszczaj skórę

Bez oczyszczania ani rusz! Należy pamiętać, że cera trądzikowa jest bardzo wymagająca. Nie możesz sobie pozwolić na niedokładny demakijaż czy też stosowanie kremu na noc na nieoczyszczoną buzię. Aby zmiany skórne znikały, a cera była w lepszym stanie należy sięgnąć po pianki, żele czy też mydła oczyszczające. Warto pamiętać, że skórę należy oczyszczać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie należy również przesadzać i robić tego zbyt często – skóra może wtedy łatwo ulec podrażnieniu.

  1. Pamiętaj o złuszczaniu

Rogowacenie skóry jest normalnym zjawiskiem – obumarły naskórek wypychany jest do góry i tym samym na bieżąco usuwany. Cera trądzikowa ulega nadmiernemu rogowaceniu, co sprawia, że łączy się z sebum i zatyka pory. Nie można dopuścić do zatykania kanałów gruczołów łojowych, dlatego należy pamiętać o regularnym korzystaniu z peelingów enzymatycznych bądź mechanicznych. Warto pamiętać, aby robić to minimum raz w tygodniu (maks. dwa razy/tydzień). Nie można stosować peelingów za często, gdyż może to podrażniać skórę, pobudzać wydzielanie sebum, a także tworzyć nowe zmiany skórne.

  1. Reaguj w porę!

Bardzo często kosmetyki do cery trądzikowej matują i działają antybakteryjnie. Jednak muszą mieć jeszcze jedną cechę – powinny nawilżać skórę. To wbrew pozorom bardzo ważne w poprawieniu kondycji cery trądzikowej. Oczyszczanie i złuszczanie to zabiegi bardzo silnie działające na skórę – tym samym należy pamiętać, aby stosowane kosmetyki nie zawierały w sobie dodatkowo alkoholu. Bardzo ważne jest również to, aby obserwować reakcję skóry, gdyż powyższe zabiegi nierzadko powodują przesuszenie. Odpowiednie nawilżanie przywróci skórze komfort i zniweluje efekt napięcia skóry. To również sposób, aby uniknąć wtórnego wytwarzania sebum.

  1. Nie wyciskaj!

Zmiany skórne często są trudne do zniesienia. Często nie można się wręcz opanować, aby samodzielnie spróbować je usunąć. Należy jednak pamiętać, że wyciskanie, rozdrapywanie, a nawet  częste dotykanie twarzy może przyczyniać się do większej ilości nowych zmian skórnych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak dużą krzywdę robisz sobie takimi działaniami! Wyciskanie pryszczy ułatwia przedostanie się zanieczyszczeń (bakterii) i pogorszenie stanów zapalnych. W efekcie na skórze pojawia się ich jeszcze więcej…

  1. Odpowiedni makijaż

Cera trądzikowa powoduje również wiele kompleksów. Aby trochę poprawić jej wygląd i zatuszować zmiany skórne można poprawić jej kondycję stosując odpowiedni make-up. Co ciekawe, niektóre kosmetyki pomagają skórze oddychać, a nawet ją leczą. Do takich produktów należą kosmetyki mineralne, które w pełni naturalne poprawiają wygląd i kondycję skóry, a także ułatwiają walkę z trądzikiem.

  1. Uważaj na słońce!

Słońce może być zarówno twoim sprzymierzeńcem, jak i wrogiem. Jak to możliwe? Otóż promienie UV pomagają w leczeniu zmian skórnych. Jednak istnieje jeszcze druga medalu, która związana jest z nadmiernym opalaniem. Wystawienie na długotrwałe działanie promieni słonecznych związane jest ze wzmożonym rogowaceniem naskórka. Dlatego też dbaj o ochronę przeciwsłoneczną i pamiętaj o optymalnym czasie opalania.