Większość, bo nawet 90% kobiet w III trymestrze ciąży zauważa na swoim brzuchu dziwne podłużne linie o czerwonym zabarwieniu. Linie te pojawiają się czasem również na piersiach oraz biodrach i mogą powodować swędzenie lub lekkie mrowienie skóry. Po porodzie paski stopniowo jaśnieją, ale nigdy samoistnie nie znikają. Te nieestetyczne zmiany na skórze to rozstępy, które stają się w wielu przypadkach trwałą pamiątką po ciąży i są prawdziwą zmorą przyszłych mam.
Skąd się biorą rozstępy?
Powstawanie rozstępów związane jest ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Niektóre hormony wpływają na osłabienie się włókien kolagenowych w skórze, które pod wpływem nadmiernego rozciągania się skóry na brzuchu dużo łatwiej ulegają uszkodzeniu. To właśnie rozerwane włókna kolagenowe tworzą czerwone blizny zwane rozstępami, które ze względu na charakter uszkodzenia są nieodwracalne. Czerwone zabarwienie rozstępów występuje w I fazie ich powstawania, tzw. fazie zapalnej. W tym momencie wiele procesów zmian można jeszcze zatrzymać poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów na rozstępy. W II fazie zanikowej w zasadzie już niewiele można zrobić. Rozstępy powoli bledną, jednak procesy regeneracyjne nigdy nie są w stanie przywrócić skórze jej dawnego wyglądu.
Czy można zapobiec pojawieniu się rozstępów w ciąży?
Wielu specjalistów uważa, że skłonność do rozstępów jest genetyczna. Nie oznacza to jednak, że kobiety obarczone większym ryzykiem nie mogą skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się tych nieestetycznych zmian na skórze. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest stosowanie od początku ciąży specjalnych kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Kosmetyki te mają na celu wzmocnienie włókien kolagenowych i zapobieżenie ich pękania podczas rozciągania się skóry na powiększającym się ciążowym brzuchu i piersiach. Takie działanie mają specjalne składniki preparatów, jak na przykład Hydroxyprolisilane CN® – opatentowany aktywator młodego kolagenu, zawarty w kremie przeciw rozstępom Mama’s. Regularne stosowanie kosmetyku przez cały okres ciąży poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, zmniejsza jej napięcie i znacznie minimalizuje ryzyko powstania rozstępów. Uzupełnieniem terapii powinny być także delikatne masaże skóry. Można je wykonywać podczas aplikacji kosmetyku lub z wykorzystaniem olejków, szorstkiej rękawicy lub gąbki.
Czy można zlikwidować istniejące rozstępy po ciąży?
Kobiety, które zaniedbały odpowiednią pielęgnację skóry podczas ciąży i chcą zlikwidować rozstępy w fazie zanikowej, mogą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Niestety żadne kosmetyki nie są w stanie zlikwidować powstałych na skórze zmian. Do popularnych zabiegów redukujących rozstępy zalicza się laseroterapię, mezoterapię, peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazję. Zabiegi te są dość kosztowne i w wielu przypadkach wymagają kilkukrotnego powtórzenia. W ich efekcie rozstępy rzadko znikają całkowicie, jednak spłycają się i stają się dużo mniej widoczne.
Czerwone paski na ciążowym brzuchu to poważny problem estetyczny, któremu jednak w dużym stopniu można zapobiec. Dlatego każda przyszła mama powinna już na początku ciąży zakupić specjalne kosmetyki do pielęgnacji ciążowej skóry i stosować je regularnie aż do porodu. Warto pamiętać jednak, aby wybierać kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży, które nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji, mogących negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.