5 skutecznych sposobów na wygraną z trądzikiem

5 skutecznych sposobów na wygraną z trądzikiem

Trądzik jest trudnym rywalem, jednak walka z nim nie jest z góry przesądzona. Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca, ale gdy odpowiednio o nią zadbasz, możesz liczyć na zdumiewające efekty. Oczywiście pryszcze i zaskórniki nie znikną w mgnieniu oka, ale twoja cierpliwa pielęgnacja przyniesie rezultaty!

Trądzik to choroba, z którą coraz więcej osób ma problemy. Nie jest to tylko problem młodych osób, gdyż dotyka także osób starszych. Cera trądzikowa jest wyjątkowo problematyczna – przyczyn może być wiele, a skutki są nierzadko trudne do usunięcia. Warto pamiętać, że trądzik może powstawać zarówno z przyczyn genetycznych, nieprawidłowości hormonalnych, jak również z nieodpowiedniego stylu życia, w tym złej diety i nadmiernego stresu. W ich wyniku skóra nadmiernie rogowacieje, zatykając pory i kanały gruczołów łojowych sebum. U osób z cerą normalną sebum wypycha zanieczyszczenia na powierzchnię skóry, natomiast u osób z cerą trądzikową skleja zanieczyszczenia powodując powstawanie potocznie zwanych pryszczy i zaskórników. Jednak bez obaw – walka z trądzikiem może być skuteczna. Wystarczy cierpliwość, systematyczność i odpowiednie sposoby.

Oto 5 sposobów na walkę z trądzikiem:

  1. Oczyszczaj!

Jeśli chcesz wygrać z trądzikiem, to z pewnością jednym z podstawowych zabiegów będzie oczyszczanie twarzy. Należy o nim pamiętać i minimum dwa razy w ciągu dnia oczyszczać skórę – rano i wieczorem. Warto podkreślić, że nie może być tutaj mowy o niedokładnym demakijażu twarzy. Dodatkowo należy również pamiętać, że dokładne oczyszczanie to nie mycie twarzy samą wodą. Sprawdzą się tutaj pianki i żele myjące lub mydła przeznaczone specjalnie do cery trądzikowej. Należy testować kosmetyki do oczyszczania twarzy, gdyż bardzo często kosmetyki te mogą nadmiernie wysuszać skórę – znajdź taki, który oczyści ją, ale nadto nie wysuszy i nie podrażni.

  1. Złuszczaj!

Walka z trądzikiem to również walka z rogowaceniem skóry. Keratynizacja jest naturalnym zjawiskiem i polega na wypychaniu na zewnątrz obumarłej części naskórka. Cera trądzikowa produkuje nadmiar keratyny prowadząc do hiperkeratozy, która zapycha pory tworząc zaskórniki. Aby temu zapobiec kolejnym ważnym zabiegiem jest złuszczanie, czyli usuwanie martwego naskórka. Dzięki niemu zanieczyszczenia są usuwane, a pory zostają odblokowane. Aby sobie pomóc i dodatkowo nie zaszkodzić, warto wykorzystać do tego celu peelingi enzymatyczne, które delikatnie usuwają naskórek. Nałożone na twarz jak maseczka przez kilka minut wnikają do wnętrza skóry i usuwają martwy naskórek. Jeśli cera nie jest wrażliwa, można również skorzystać z peelingów mechanicznych. Warto jednak i na tym etapie pamiętać o unikaniu podrażnienia skóry.

  1. Tonizuj!

Warto pamiętać, że skóra trądzikowa może być zmęczona nadmiarem zabiegów. Aby zapewnić jej odpowiednią kondycję i zmniejszyć ilość zmian skórnych warto codziennie przemywać ją tonikiem. Dzięki temu zadbasz o odpowiednie pH skóry, a także zwęzisz pory. Wybierając tonik, sprawdź jego skład – najlepiej, aby nie było w nim alkoholu. Dzięki temu nie podrażnisz skóry i nie pobudzisz do wzmożonej aktywności gruczołów łojowych.

  1. Nawilżaj!

Nierzadko osoby z cerą trądzikową bardzo boją się nawilżania skóry. Wynika to z obaw, że dany kosmetyk zatka ich pory, skutkując zmianami skórnymi. Jednak nic bardziej mylnego! Oczyszczona skóra potrzebuje optymalnego nawilżania, gdyż tylko wtedy będzie zdrowa. Produkty przeznaczone do cery trądzikowej z uwagi na zmniejszanie ilości sebum, często przesuszają ją. Dlatego tak ważne jest nawilżanie – wybierz krem, który będzie miał odpowiedni skład!

  1. Dostosuj dietę!

Mając trądzik musisz pamiętać, że zmiany skórne również mogą powodować produkty, które jesz. Dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia. Nie ma złotej reguły na to, co jeść, a czego nie jeść. Obserwuj, które produkty Ci służą, a które pobudzają powstawanie pryszczy i zaskórników.