Zmniejsz ryzyko cukrzycy typu 2 – 5 sposobów.
W Polsce prawie 3 mln osób choruje na cukrzycę. Z tego 85-90 proc. to chorzy na cukrzycę typu 2. Dlaczego ta choroba jest niczym epidemia XXI wieku? Czy istnieje możliwość, aby zmniejszyć ryzyko tej choroby?
Cukrzyca – epidemia naszych czasów
Medycyna rozwija się w zawrotnym tempie. Kolejne gałęzie, jak chociażby telemedycyna, święcą triumfy. Specjaliści radzą sobie z wieloma rzadkimi chorobami. Dlaczego zatem coraz więcej osób choruje? Cukrzyca typu 2 kiedyś była chorobą osób po 40 r. ż. Dzisiaj borykają się z nią już nawet 20-latkowie. Oczywiście, niektóre osoby chorują na nią ze względów genetycznych, jednak u większości chorujących wynika ona z nieodpowiedniego stylu życia. Zatrważający jest fakt, że nawet aż 1 mln osób nie wie, że są chorzy. Jak walczyć z tą podstępną chorobą?
Czynniki ryzyka prowadzące do cukrzycy typu 2:
- wiek powyżej 45 r. ż.
- uwarunkowania genetyczne – cukrzyca w rodzinie
- choroby serca i układu krwionośnego
- BMI powyżej 25
- otyłość brzuszna
- nieprawidłowa dieta
- brak aktywności fizycznej
- zmęczenie
- brak snu
- stres
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 warto wprowadzić w swoje życie kilka zasad:
- Odpowiednia dieta
Właściwe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Najważniejszym warunkiem diety jest dostarczanie do organizmu odpowiedniego zapotrzebowania energetycznego. Wiele osób dostarcza za dużo kalorii w porównaniu z ich potrzebami. Tym samym, trzustka zaczyna produkować w nadmiarze insulinę, a w ich organizmie odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. Zbilansowana dieta nie powinna obfitować w żywność przetworzoną, słodycze, używki, słodkie napoje i soki, a także białe pieczywo, makarony i ryż. Warto pamiętać o codziennej dawce warzyw i owoców, nawodnieniu, zdrowych tłuszczach, nasionach i orzechach.
- Aktywność fizyczna
Bez regularnej aktywności fizycznej organizm staje się leniwy, odkłada tkankę tłuszczową, następuje spadek formy i obniża się samopoczucie. Dlatego jeśli minimum 3 razy w tygodniu poświęcisz 30 minut na sport, w twoim organizmie zajdzie wiele pozytywnych zmian: dotlenisz organizm, wzmocnisz serce, poprawisz kondycję, a endorfiny zadbają o dobry humor i świetne samopoczucie. Wybierz ulubioną aktywność fizyczną i zacznij się ruszać!
- Odpoczynek i relaks
Jeśli ciągle jesteś w biegu, nie masz czasu na chwilę dla siebie i odpoczynek, twój organizm może odpłacić ci różnymi chorobami, także cukrzycą typu 2. Odpoczywaj, także na świeżym powietrzu. Wygospodaruj chwilę dla siebie każdego dnia. Pamiętaj, aby twój dzień nie skupiał się wyłącznie na pracy. Miej czas dla rodziny i najbliższych. To pomaga zachować zdrowie!
- Zdrowy sen
Sen to odpoczynek dla twojego organizmu. Nie może być za krótki, ani za długi. Najlepiej też, aby był o jednakowych porach i nie był przerwany. Wtedy twój organizm zregeneruje się i rano wstaniesz pełny sił.